21 listopada 2015 roku poczet sztandarowy IV LO im. H. Sienkiewicza uczestniczył w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej profesorowi Janowi Oderfeldowi.
W 1924 ukończył ówczesne gimnazjum w Częstochowie otrzymując świadectwo dojrzałości. Jego wychowawcą w szkole był profesor Stanisław Pazurkiewicz. Uroczystość odsłonięcia tablicy miała miejsce na Politechnice Warszawskiej w Sali A2 w Gmachu Aerodynamiki.
Kariera naukowa Jana Oderfelda rozpoczęła się tak naprawdę kiedy otrzymał tytuł doktora matematyki w 1949 roku. W 1955 został mu przyznany tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1961 przyznano mu tytuł profesora zwykłego. Był konstruktorem, kierownikiem grupy konstrukcyjnej Wytwórni Silników „Skoda – Okęcie”, następnie Państwowych Zakładów Lotniczych „Warszawa” (1933-1939).
Po wojnie został dyrektorem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (Warszawa 1945-1951). Zatrudniony był także jako wykładowca kontraktowy w Szkole Inżynieryjnej im. Wawelberga i Rotwanda, (Warszawa 1945 – 1951). Był także kierownikiem Działu Zastosowań Matematyki przy Polskiej Akademii Nauk (Warszawa 1951-1978). W roku 1978 przeszedł na emeryturę.
W swojej pracy zajmował się teorią maszyn i mechanizmów, a także optymalizacją maszyn. Należał do wielu organizacji i stowarzyszeń: SIMP – 1936, Polskiego Towarzystwa Matematycznego – 1951, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego – 1982 .
Za swoją działalność naukową otrzymał wiele nagród: resortowe I stopnia – 1963; – 1978, nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego – 1974, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Opublikował ponad 170 prac dotyczących silników lotniczych, normalizacji, teorii maszyn i mechanizmów oraz statystycznych zastosowań materiałów. Był autorem licznych prac konstruktorskich : lotniczych silników odrzutowych (1931, 1959), i tłokowych (1938), urządzeń peryferyjnych maszyn cyfrowych (1967).
IV LO im. H. Sienkiewicza uczestniczyło kilkakrotnie w uroczystościach związanych z postacią profesora Jana Oderfelda.
19 lutego 2008 roku poczet sztandarowy obecny był w niezwykłej uroczystości, która miała miejsce w auli głównej Politechniki Warszawskiej. W tym dniu profesor Jan Oderfeld w setną rocznicę swoich urodzin otrzymał zaszczytny tytuł „Doktorat Honoris Causa”. W części oficjalnej list gratulacyjny Prezydenta Miasta Częstochowy dr Tadeusza Wrony przeczytał Dyrektor Muzeum i równocześnie Przewodniczący Towarzystwa „Sienkiewiczaków” Janusz Jadczyk.
W prywatnej rozmowie nauczyciel Aleksander Cieślak usłyszał od profesora Jana Oderleda, o swoim związku z gimnazjum. Pamiętał doskonale okres szkolny, ówczesnych nauczycieli, którym zawdzięcza zainteresowanie naukami ścisłymi. Wspomniał również, że absolwentem tego gimnazjum był także jego ojciec. Trzy lata później poczet sztandarowy liceum wziął udział w pogrzebie profesora Jana Oderfelda, który zmarł 17 marca 2010 roku. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się nabożeństwem w kaplicy Halpertów na Cmentarzu Ewangelicko – Augsburskim w Warszawie. Po nabożeństwie trumnę złożono do grobu rodzinnego.
W kwietniu 2012 roku córka profesora – prof. Barbara Oderfeld przekazała szkolonemu muzeum kilkadziesiąt pamiątek. Na ekspozycje liceum udostępniło sześć dużych gablot, w których wyeksponowano przywiezione z Warszawy pamiątki. Wśród nich były dyplomy, wykaz publikacji, z rzeczy osobistych : przybornik, plastikową linijkę z alfabetem, drewnianą ekierkę, okulary do czytania i zdjęcia rodzinne. Częstochowska telewizja ORION oraz telewizja radomska wyemitowały o wystawie specjalne programy. W marcu 2013 roku eksponaty zostały wypożyczone do Ratusza Miejskiego. Z inicjatywy dyrektora częstochowskiego muzeum w ramach tzw. „Gabinetu Wybitnych Częstochowian” zaprezentowano sylwetkę profesora Jana Oderfelda. Ekspozycje zatytułowano „ Profesor Jan Oderfeld – w 105. rocznicę urodzin… zaraziłem się wirusem lotnictwa…” Otwarcie miało miejsce 20 marca 2013 roku.
15 czerwca 2012 r. doceniając zasługi dla myśli lotniczej i wielkich naukowych osiągnięć zakresie budowy i technicznych rozwiązań silników lotniczych Warszawski Klub Seniora Lotnictwa przy pomocy Aeroklubu Częstochowskiego i działającego w jego ramach „Częstochowskiego Klubu Seniora Lotnictwa ufundował tablicę pamiątkową poświęconą profesorowi Janowi Oderfeldowi, którą umieszczono na budynku IV LO im. H. Sienkiewicza. Tablicę ufundował Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej .
13 lipca 2012 roku odbyła się na dziedzińcu Politechniki Warszawskiej uroczystość poświęcona pamięci zmarłego przed dwu laty profesora Politechniki Jana Oderfelda. Staraniem Rektora Politechniki Warszawskiej Profesora Włodzimierza Kurnika postawiono w ogrodzie Politechniki ławeczkę z napisem Profesor Jan Oderfeld (1908-2010). Autorem ławeczki jest znany architekt Profesor Lech Kłosiewicz. Ławeczka wykonana jest z lekkiego metalu, takiego jaki używa się w lotnictwie (co jest symboliczne z uwagi na wielkie zasługi Prof. Oderfelda w dziedzinie lotnictwa). Ławeczkę postawiono na wprost fontanny i starego Gmachu Mechaniki, gdzie Profesor jako 16 letni student, świeży absolwent Gimnazjum i Liceum im. Sienkiewicza w Częstochowie, rocznik 1924, Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie pamięta o swoich wybitnych absolwentach. W uroczystościach ich dotyczących zawsze bierze udział poczet sztandarowy szkoły i nauczyciele. Przedstawiając osiągnięcia byłych uczniów młodemu pokoleniu pokazuje się, że i oni w przyszłości mogą mieć podobne sukcesy.
AC