Ignacy Leszek Binert – częstochowski nauczyciel i działacz społeczny w jubileusz 60-lecia pracy pedagogicznej i 20-lecia pełnienia funkcji przewodniczącego Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Częstochowie został wyróżniony tytułem Honorowego Przewodniczącego Sekcji.
Ignacy Leszek Binert urodził się 23 kwietnia 1935 roku. W czasie okupacji uczył się na tajnych kompletach, stąd później, stał się orędownikiem pracy na rzecz uhonorowania pamięci nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycieli w Częstochowie. Po ukończeniu podstawówki, wybrał IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, które podsumował maturą i dyplomem nauczyciela. Kolejny etapy edukacji zrealizował w Studium Nauczycielskim w Raciborzu i na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
Pierwszą pracę zawodową otrzymał w Szkole Podstawowej nr 22 w Częstochowie w 1954 roku, był nauczycielem wuefu. Tam – jak podkreśla – szczęśliwie poznał swoją żonę – Irenę, z którą w przyszłym roku będzie świętował 60-lecie małżeństwa. I. L. Binert pełnił też funkcje zastępcy kierownika SP nr 10 oraz zastępcy komendanta Hufca ZHP w Częstochowie.
Misję edukacyjną kontynuował jako podinspektor w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta Częstochowy, a od 1975 roku jako wizytator metodyk w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Częstochowie. Jednocześnie prowadził naukę w SP nr 1. Na emeryturę odszedł w 1987 roku.
Pan Ignacy Leszek swoją pracę zawsze traktował jako powołanie. – Nauczyciel powinien kochać dzieci i młodzież, dla mnie moi uczniowie byli zawsze najważniejsi. Kochałem ich, ale rozsądnie. Gdy trzeba było zachować się stanowczo – reagowałem i byłem wymagający, ale nigdy nie spotkałem się z brakiem szacunku i lekceważeniem ze strony moich podopiecznych. Uczniowie mnie lubili, do dzisiaj mam wśród nich mnóstwo przyjaciół – mówi pan Ignacy Leszek.
Na emeryturze rozpoczął pracę społeczną w ZNP, przez pięć kadencji był przewodniczącym Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Częstochowie. Swą energią zachęcał emerytowanych nauczycieli do aktywności. Dla nich stworzył kilka sekcji zainteresowań, między innymi, Klub Plastyczny „Koloryt” oraz kluby: brydżowy, turystyczny biesiadny czy małżeństw związkowych. Reaktywował Klub Literacki „Metafora” – Sekcje są aktywne, działa w nich ponad dwustu emerytów, czyli ponad 50 procent wszystkich członków – podkreśla I. L. Binert. Z jego też inicjatywy podjęto temat wykonania sztandaru dla Związku Oddziału, projekt zrealizowano poprzez Fundację, powołaną na tę okoliczność. On również podjął zadanie uhonorowania nauczycieli działających w czasie okupacji w TON. Doprowadził do wmurowania na budynku LO im. Sienkiewicza pamiątkowej tablicy ku czci nauczycieli, aktu odsłonięcia dokonano w 65. rocznicę utworzenia TON. Natomiast na 70-lecie organizacji, w 2009 roku, również dzięki staraniom I.L. Binerta, TON otrzymał statuetkę „Tym co służą Miastu i Ojczyźnie”. Sam działacz otrzymał medal 70-lecia TON.
Państwo Binertowie mają dwójkę dzieci: syn jest też nauczycielem wychowania fizycznego, pracuje na Uniwersytecie Śląskim, córka prowadzi kwiaciarnię w Częstochowie.
URSZULA GIŻYŃSKA