Oczarowali słowem i talentem


15 marca 2018 roku w Bibliotece Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego RODN w Częstochowie miał miejsce III Powiatowy Konkurs Recytatorski „Czarowanie Słowem”, dla uczniów i wychowanków Szkół i Placówek Specjalnych z Częstochowy i regionu częstochowskiego, który zorganizował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. Legionów 58 w Częstochowie.

Wystąpiło ponad 60 dzieci z trzynastu placówek. Przyjechała nawet grupa uczniów z Zawiercia. Młodzi artyści oczarowali słowem i aktorską interpretacją publiczność oraz jurorów. Wzruszali widzów do łez. – Konkurs przeznaczony jest dla dzieci ze Szkół Specjalnych i bardzo się cieszymy, że nasze niepełnosprawne dzieci, o których mało się mówi, wychodzą na scenę, gdzie mogą wyrazić swoje uczucia i błyszczą jak perła. Każdy występ jest indywidualny i wypełniony emocjami i dla nas, wychowawców i nauczycieli, jest ogromną radością obserwowanie pokazów dzieci. Widzimy jak wzrasta ich poczucie własnej wartości, bo są docenione i zauważone, jak rosną ich umiejętności. Dzieci występując publicznie podwójnie wygrywają. Pokonują bowiem własne, wewnętrzne bariery trudności i otwierają się przed drugim człowiekiem. Każde z dzieci otrzymuje także upominek, dlatego dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniają się do zaistnienia konkursu i wspierają naszą inicjatywę – mówi Teresa Duda, nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Niezwykle pięknie zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej przy ul. Krótkiej 22 w Częstochowie. Zachwycili mistrzowskim recytacjami trudnych i długich utworów. Ich nauczycielka Joanna Janowicz podkreśla, że ten wspaniały efekt, to wynik ciężkiej pracy. – Przygotowujemy się przez kilka miesięcy, a są to uczniowie, którzy rozwijają swoje talenty w kole teatralnym i na co dzień ćwiczymy ruch sceniczny, dykcję, intonację, interpretację utworów literackich i popularyzować literaturę. Podczas konkursów uczniowie pokazują swój talent i integrują się z kolegami z innych szkół. Są doceniani i zdobywają nagrody w Częstochowie, Zawierciu, Będzinie. Uczestnictwo w kole teatralnym jest swoistą terapią, która jednocześnie rozwija dzieci wszechstronnie, ponieważ nie tylko ćwiczą one wymowę, ale też obycie w społeczeństwie. Nabierają pewności siebie i zaufania do drugiego człowieka – mówi Joanna Janowicz.
Na finał zmagań wystąpił Bartłomiej Urbańczyk z Zawiercia. I dał prawdziwy popis sztuki recytatorskiej, prezentując wiersz Danuty Wawro „Wędrówka”. – Przyjechaliśmy Ti po raz pierwszy z grupą naszych wychowanków. Bartłomiej jest samorodnym talentem, choć potwierdzonym ogromną pracą mamy, która jest polonistką i moją. Zdolności ujawnił jako dziecko, a dzisiaj jeździmy na różne konkursy, również masowe, gdzie Bartek zdobywa laury. Na przykład w ubiegłym roku w I Wojewódzkim Konkursie w Częstochowie, pod patronatem europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, otrzymał nagrodę specjalną. Osoby niepełnosprawne są niezwykle wrażliwe, trzeba je rozumieć praz wspierać w samoakceptacji i akceptacji społecznej. Są bardzo wdzięczne, uczuciowe, bezpośrednie i uzdolnione – mówi wychowawca Beata Dąbrowska. Bartek nie tylko aktorsko recytuje, ale pisze też wiersze. – Scena to dla mnie jak drugi dom, lubię nie tylko występować na akademiach w szkole, ale i na konkursach. Recytowałem wiersze Jana Pawła II, Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej. Nie mam dalszych planów w dziedzinie recytacji, choć bardzo to lubię, ale myślę, że w przyszłości będę autorem tomików wierszy i będę nadal uczestniczył w konkursach recytatorskich. Zachęcam wszystkich do czytania i recytowania poezji. To daje wiele satysfakcji – mówi Bartłomiej Urbańczyk.

Biblioteka WOM coraz szerzej otwiera swe podwoje dla osób niepełnosprawnych. – Bardzo aktywnie współpracujemy ze specjalnymi placówkami. Od kilku lat organizujemy dla osób niepełnosprawnych spotkania literackie i terapeutyczne na przykład „Bajka uczy, bajka leczy” – mówi dyr. Biblioteki Renata Lipniewska. W tym roku Biblioteka będzie organizować wiele działań promujących czytelnictwo. – Zbliżają się 11. Bajkowe Spotkania w ramach akcji „Całą Polska czyta dzieciom”. Nigdy mam w tych przedsięwzięciach nie odmawiają Olek Klepacz czy aktorzy częstochowskiego Teatru. Przychodą do nas ludzie z wielką pasją, szermierzy czy grupy rekonstrukcyjne i pokazują dzieciom jak można zająć czas inaczej niż przed komputerem. Niedługo będziemy mieli „Paradę postaci literackich”, w której uczestniczą szkoły z Częstochowy i regionu. Włączyliśmy się też w „Wielką ligę czytelników”, jesteśmy jednym z koordynatorów na Częstochowę oaz powiaty częstochowski i kłobucki. 12 kwietnia odbędzie się półfinał, a zgłosiło się już ponad 20 placówek. Nieprawdą jest, że młode pokolenie nie czyta, ja uważam że dzieci bardzo dużo i chętnie czytają, trzeba im tylko podsunąć ciekawą lekturę, a tych mamy bardzo dużo. Prowadzimy też zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej. W tym roku nastawiliśmy się na opanowywanie i rozpoznawanie emocji. Program realizujemy na bazie nowoczesnych technik terapeutycznych i zabawy – mówi Anna Hiller z Biblioteki WOM.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *