Blisko 60 osób wzięło udział w otwartym spotkaniu dotyczącym profilaktyki i metod leczenia raka prostaty, które odbyło się 6 grudnia w auli Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Spotkanie organizowane było w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Pacjentów z Rakiem Prostaty i Ich Bliskich „Rak to nie wyrok” przy współpracy z częstochowskim oddziałem Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.
Wydarzenie było okazją do dyskusji na temat diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych prostaty, w tym łagodnego przerostu prostaty. Wykłady dotyczące tych kwestii poprowadzili lekarze urolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego: dr Władysław Bryc oraz lek. med. Tomasz Lubas. W spotkaniu wzięli udział m.in. pacjenci, lekarze, przedstawiciele mediów lokalnych, a także reprezentanci Stowarzyszenia „Gladiator”. O historii tej organizacji i jej aktywnościach opowiedział prezes Tadeusz Włodarczyk.
– Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy chętnie rozmawiali z lekarzami, zadawali im pytania na temat rozpoznawania raka prostaty i leczenia tego schorzenia. Usłyszeliśmy bardzo pozytywne komentarze, obecni na spotkaniu podkreślali potrzebę popularyzowania informacji o profilaktyce raka prostaty, a także stosowania odpowiedniej diety i prowadzenia zdrowego trybu życia – powiedział Tadeusz Myga, prezes oddziału częstochowskiego Stowarzyszenia „Gladiator”. – Jak podkreślono podczas prelekcji obecnie coraz więcej mężczyzn śmielej mówi o raku prostaty i ta kwestia staje się mniej wstydliwa niż miało to miejsce jeszcze do niedawna – dodał Tadeusz Myga.
Otwarte spotkanie w Częstochowie było jednym z trzech spotkań edukacyjnych w grudniu w ramach Programu „Rak to nie wyrok”. Dzięki tej inicjatywie pacjenci z nowotworem prostaty, ich bliscy oraz osoby zainteresowane tematyką schorzenia mają możliwość porozmawiania bezpośrednio z lekarzami specjalistami, uzyskania wiedzy na temat diagnostyki i leczenia choroby. Kolejne terminy spotkań to: 9 grudnia – Warszawa, Centrum Onkologii oraz 14 grudnia – Szczerców, okolice Bełchatowa.
Ogólnopolski Program Edukacyjny dla Pacjentów z Rakiem Prostaty i Ich Bliskich – „Rak to nie wyrok” powstał, aby przez edukację pacjentów wpływać na proaktywne zachowania mężczyzn w Polsce. Głównym założeniem kampanii jest dotarcie do mężczyzn powyżej 45. roku życia i przekonanie ich, aby wzięli odpowiedzialność za swoje zdrowie świadomie stawiając czoło rakowi prostaty.
W tym celu w całej Polsce organizowane są spotkania edukacyjne skierowane do mężczyzn, ale także ich rodzin. Oprócz budowania świadomości wśród mężczyzn chcemy bowiem docierać do ich bliskich – tak, aby również oni wiedzieli, w jaki sposób mogą wspierać i pomagać swoim mężom, ojcom czy braciom dotkniętym chorobą. Program Edukacyjny „Rak to nie wyrok” powstał dzięki połączonym inicjatywom Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty ”Gladiator” oraz Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”. Partnerem strategicznym Programu jest firma Abbott Laboratories.
W celu edukacji a także wymiany doświadczeń pacjentów i ich bliskich powstała strona internetowa www.rak-prostaty.pl. W ramach programu można również skorzystać ze wsparcia psychoonkologów dostępnych pod specjalnym numerem infolinii 0 801 081 909.
r