Noworodek i Jego Rodzina w Szpitalu Przyjaznym Dziecku


Spotkanie naukowe pod takim tytułem odbyło się 16 listopada w Teatrze imieniem Adama Mickiewicza. Było związane z 24-leciem Oddziałów Neonatologicznego oraz Oddziału Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im.N.M.P. w Częstochowie.

Uroczystego otwarcia i powitania zaproszonych dokonała dyrektor Szpitala Barbara Magnuszewska-Pankiewicz. W tym roku spotkanie było podsumowaniem kolejnej recertyfikacji placówki, dzięki której nadal ma ona tytuł „Szpitala przyjaznego dziecku”. Warto dodać, że tytuł ten w granicach województwa śląskiego posiada tylko szpital w Częstochowie. W Polsce w 1992 roku powstała Inicjatywa Szpital Przyjazny Dziecku. Po raz pierwszy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imieniem Najświętszej Maryi Panny uzyskał tytuł w 1998 roku jako 24 szpital w Polsce, pierwszą jego prolongatę otrzymał w 2010 roku. W maju 2015 r. szpital został poddany kolejnej reocenie.
Doroczne spotkania teatralne organizowane są dzięki finansowemu wsparciu doktora Mariana Halkiewicza, ordynatora Oddziału Neonatologicznego i Prezesa Fundacji „Ratujmy Życie Dzieciom”. Wykład inauguracyjny pt. „Od Innocenti do kolejnej reoceny Szpitala w 2015 roku” przedstawiła dr n. med. Jolanta Warzycha, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego tego wydarzenia. Rozpoczęła od słów Daga Hamarskjolda: „Na co musisz się odważyć – to być sobą. W każdej chwili wybierasz siebie”, dedykując tę sentencję dzieciom. Drugą z sentencji były słowa profesora Andrzeja Szczeklika „Każdy sukces w medycynie ma swoją cenę.”, które oznaczają, że za sukces cenę płacimy z góry pracowitością, wytrwałością, oddaniem. Dr Jolanta Warzycha powiedziała, że karmienie piersią to odwieczne prawo natury. W 1990 roku w Innocenti we Florencji przedstawiciele 29 krajów podpisali Deklarację, która dotyczyła upowszechniania, ochrony i wspierania karmienia piersią. Doktor Warzycha podkreśliła także, że aby rozumieć potrzeby rodziców trzeba z nimi rozmawiać. Natomiast, aby rozumieć potrzeby noworodka trzeba go obserwować, bo noworodek posługuje się mową ciała. Przedstawiła koncepcję Jeana Piageta o myśleniu noworodka, skalę Brazeltona o odruchach , potwierdzając kartezjańską tezę: „Cogito ergo sum”.
Na koniec wykładu, który był kompilacją rozważań medyczno-psychologiczno-filozoficznych zabrzmiała piosenka zespołu Il Divo „Dziękuję Mamo”, będąca hołdem dla wszystkich Matek. Mama Pani Doktor, obecna w Teatrze, otrzymała bukiet czerwonych róż. Następnie na ręce dyrektor Barbary Magnuszewskiej przy dźwiękach fanfar wręczono tytuł „Szpital przyjazny dziecku”. Uroczystego wręczenia dokonali: prof. Barbara Kowalewska-Kantecka, przewodnicząca KUKP, dr Elżbieta Baum-Chróścicka, przewodnicząca Komisji ds. Monitoringu, Ocen i Reocen, Marek Krupiński, dyrektor generalny Unicef Polska.
Uroczystość swą obecnością zaszczycił senator PiS Artur Warzocha, który także reprezentował posła Szymona Giżyńskiego, nieobecnego z powodu pracy w Sejmie. Byli także przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego: dr Ireneusz Ryszkiel, Dyrektor Wydziału Nadzoru nad System Opieki Zdrowotnej Jolanta Pietrzak-Wolny; jego zastępca Ludmiła Prentkowska, kierownik Wydziału Nadzoru Opieki nad Matką i Dzieckiem; dr Marek Piekarski, dyrektor Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim; wiceprezydenci Częstochowy: dr Ryszard Stefaniak, Krzysztof Łoziński; przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Wolski; prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Zbigniew Brzezin; przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Halina Synakiewicz; Genowefa Kruszec z Okręgowej Rady Aptekarskiej; naczelnik Wydziału Edukacji Magdalena Dębska; Małgorzata Lemańska, dyrektor Zespołu Opieki nad Matką i Dzieckiem, lekarze z innych szpitali, przychodni, dyrektorzy szkół promujących zdrowie „SP nr 38 Panna Dymek, SP 47 Piotr Włoczek, przedstawiciele Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Oświaty Zdrowotnej, Rodzice i Dzieci urodzone w naszym szpitalu – bohaterowie uroczystości. W imieniu Arcypasterza naszej Archidiecezji JE Wacława Depo list odczytał ks. Andrzej Kuliberda.
Uroczystość uświetnili swymi występami dzieci. Pięknie wybrzmiał Psalm Dawida: „Dzieci są darem Boga”, do którego muzykę skomponowała Matka trojga dzieci Agnieszka Fiuk. Wystąpiła wspólnie z Hanią Jasiem i Szymonem. Mistrzowie tańca z SP 38 profesjonalnie zatańczyli, a drugoklasistki przestawiły wiersz „Witaminki”. Dzieci z SP 47 zagrały na flażoletach studencką pieśń hymniczną :”Gaudemaus…”. Bracia: Mateusz, Miłosz i Maksymilian Gzel przedstawili wiersz Brzechwy „Kwoka”, wiersz Bełzy oraz fantastyczną scenkę „O strażakach”. Siostry Zosia i Ola Trojak to niesamowite talenty wokalne i taneczne. Najmłodsi bohaterowie uroczystości rodzeństwo Ewa i Michał Wojtachnio pięknie wraz z Mamą przedstawili wiersz „Wpadła gruszka do fartuszka”. Niespodzianką okazała się młodzieżowa orkiestra dęta z Domu Kultury i Sportu w Pankach, prowadzona pod kierunkiem kapelmistrza Bogdana Krzaka.
W sesji naukowej profesor Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego zaprezentowała wykład „Noworodki prawie donoszone” co wspaniale komponowało się z obchodzonym następnego dnia Międzynarodowym Dniem Wcześniaka. Dr Jolancie Warzycha, która od 3 października jest przewodniczącą Śląskiego Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, wręczyła bransoletkę ze srebrnymi małymi skarpetkami na różowo-fioletowej obręczy – symbol wcześniactwa.
Profesor Małgorzata Baumert z Kliniki Neonatologii w Katowicach przedstawiła wykład „Historia i postęp w opiece nad noworodkiem”, podkreślając że neonatologia to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny. Profesor Jerzy Szczapa z Kliniki Zakażeń Noworodka w Poznaniu zaprezentował wykład: „Probiotyki w okresie wczesnodziecięcym”. Profesor Madalena Marczyńska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego omówiła temat „Borelioza jako problem diagnostyczny”, podkreślając że borelioza to choroba o wielu twarzach. Profesor Iwona Maroszyńska z Klinki Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt ICZMP w Łodzi zaprezentowała wykład interdyscyplinarny łączący neonatologię z immunologią p.t. „IUGR a odporność”. Profesor Barbara Królak-Olejnik z Katedry i Kliniki Neonatologii we Wrocławiu omówiła temat „Realizacja Standardów Opieki Okołoporodowej w Szpitalach Przyjaznych Dziecku”. Dr Marek Kluszczyński z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie przedstawił prezentację o asymetrii obręczy biodrowej u noworodka.
W foyer teatru zaprezentowano prace plastyczne dzieci z SP 38 nagrodzone w konkursie międzyklasowym: „Zdrowie – największym Skarbem”. Organizatorem konkursu była nauczycielka z SP 38 Ewa Warzycha. Podczas posiłku słuchano muzyki klasycznej w wykonaniu rodzinnego zespołu Violicanto. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy kubek z nadrukiem dzieła Wyspiańskiego „Dziewczynka w niebieskim kapeluszu” (1895). Jest to kolejny kubek do kolekcji wybranych prac polskiego artysty. Po uroczystej kolacji nadszedł czas na ucztę duchową. Z prawdziwą przyjemnością obejrzano tragifarsę „Moralność Pani Dulskiej”.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *