12 lipca 2013 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie miało miejsce otwarcie trzech nowych wystaw: grafiki i rysunku, ilustracji oraz prac Pauliny Ortenburger. Każda z nich podejmowała odrębny temat.
Pierwsza z nich zatytułowana “PEOPLE – metr 2013” jest wystawą międzynarodową o charakterze objazdowym. Pomysł jej zorganizowania zrodził się w Czechach. Później do projektu dołączyły inne państwa takie jak Słowacja, Węgry, Rosja, Chorwacja oraz Polska. Obrazy pokazywane są w krajach, z których pochodzą artyści. Obecnie mamy okazję gościć wystawę w naszym mieście. Motywem przewodnim spajającym wystawę jest temat człowieka wpisanego w metr papieru. Artyści stanęli przed trudnym zadaniem ukazania doświadczenia ludzkiego na niewielkiej przestrzeni. Ekspozycja ukazuje, w jak bardzo różnorodne i oryginalne sposoby można ująć tę samą problematykę. Każde z przedstawień zdradza indywidualizm autora dzieła, odmienność jego doświadczeń i swoisty sposób pojmowania rzeczywistości. Człowiek, stanowiący centrum każdego z dzieł, został ukazany w różnych aspektach życia, często bardzo prozaicznych. Różnorodność jest widoczna nie tylko na poziomie ujęcia tematyki, ale również w zastosowaniu rozmaitych technik malarskich.
Wśród polskich artystów, którzy wzięli udział w wystawie byli również twórcy związani Częstochową m. in. Agnieszka Półrola, Urszula Łyko-Katus, Krystyna Szwajkowska, Barbara Szyc, Justyna Warwas, Zdzisław Wiatr, Jacek Sztuka czy Tomasz Andrzej Mann.
Druga wystawa wprowadza oglądającego w świat ilustracji do baśni ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi” Marii Konopnickiej. Inspiracją dla autorów prac były Ogólnopolskie Warsztaty Ilustratorów zorganizowane przez Krasnobrodzki Dom Kultury. W projekcie wzięło udział dwudziestu sześciu autorów. Wśród nich są wybitni artyści, laureaci wielu nagród, twórcy i kontynuatorzy znanej na świecie „polskiej szkoły ilustracji”, m.in. Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Marian Nowiński, Zbigniew Kołaczek, Krystyna Michałowska, Tomasz Borowski.
Wystawa ma przede wszystkim przybliżyć współczesnemu czytelnikowi przeszło studwudziestoletni tekst Marii Konopnickiej, będący klasyką literatury dziecięcej. Poprzez różne ujęcia tematu oraz zastosowanie różnych technik, jest także ukazaniem różnych spojrzeń na świat baśni pisarki. Ekspozycja jest bardzo ciekawym doświadczeniem dla oglądającego, który jest człowiekiem dorosłym. Zmusza go bowiem do wejścia w świat wyobraźni dziecka i innego spojrzenia na rzeczywistość.
Ostatnia ekspozycja jest prezentacją prac Pauliny Ortenburger – młodej częstochowskiej artystki. Wystawa nosi tytuł ,,Miejsce w ruchu, czyli nie-statyczność przestrzeni. Wędrówki wizualne Pauliny Ortenburger”. Głównym tematem prac jest pejzaż Szkocji, która stanowi dla niej miejsce wyjątkowe. Cała wystawa jest opowieścią o tym kraju. Jednak, jak mówi sama artystka, rzeczywistość zewnętrzna jest tylko pretekstem do pisania o emocjach, uczuciach i wspomnieniach.
Celem jej twórczości było przede wszystkim oddanie tego, co czuje. Szczególną rolę na jej obrazach odgrywa ruch, dzięki któremu można uchwycić to, co ulotne. Prace częstochowskiej artystki pokazują, że pejzaż to nie tylko to, co widzimy, ale także ukryta sfera emocji, których doznaje oglądający. Właśnie dzięki zastosowaniu zabiegów formalnych podkreślających zmienność, jak np. gry świateł, obrazy Pauliny mówią przede wszystkim o emocjach, są próbą oddania zmiennej rzeczywistości i uchwycenia chwili.
Wszystkie wystawy będzie można oglądać do 18 sierpnia 2013 roku.
Angelika Kowalik