Nie odwracają wzroku


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest autorem projektu „Nie odwracaj wzroku” realizowanego w ramach obchodów Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010.

Jak wskazują statystyki, dochody aż 17 proc. Europejczyków nie pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, co oznacza, że ok. 84 mln mieszkańców UE jest zagrożonych ubóstwem. Te alarmujące dane wpłynęły na podjęcie przez Unię Europejską i państwa członkowskie decyzji o ustanowienie roku 2010 Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Do głównych celów akcji należą zwrócenie uwagi na problemy i obawy ludzi zmagających się z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, zainspirowanie wszystkich obywateli Europy do walki z tymi problemami, jak również ze stereotypami i zbiorową percepcją ubóstwa.
Inicjatywa ta realizowana jest także w Polsce. Na podstawie otwartego konkursu, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyłoniło 60 beneficjentów, którzy podejmują działania związane z europejską akcją. Wśród nich znalazł się częstochowski MOPS jako jedyna instytucja na terenie naszego miasta. Celem pomysłu „Nie odwracaj wzroku” jest zwiększenie świadomości częstochowian na temat sytuacji dzieci i rodzin żyjących w biedzie, integrowanie dzieci pochodzących z różnych środowisk, promowanie działalności pomocowej oraz podniesienie świadomości społecznej odnośnie praw dziecka.
Z MOPS-em współpracują także inne organizacje pozarządowe działające na rzecz osób potrzebujących. Fundacja Chrześcijańska „ADULLAM” prowadzi m.in. stołówkę bezpłatnego żywienia. Przez sześć dni w tygodniu wydawane są tutaj 2-daniowe obiady, z których korzysta ok. 500 osób miesięcznie, w tym ok. 200 dzieci i młodzieży. Na większą pomoc fundacji nie pozwoliłyby finanse. – Obserwujemy wzrost liczby potrzebujących osób na przestrzeni ostatnich lat ale i tak nasza pomoc nie mogłaby być już większa. Im biedniejsza gmina, większy poziom bezrobocia, tym więcej jest ludzi biednych i zaniedbanych. Oprócz dożywiania, prowadzimy także doradztwo zawodowe, poradnictwo prawne, dzieci mają zajęcia specjalistyczne z socjologiem, terapeutą zajęciowym, logopedą, a także udzielane są korepetycje, pomoc w nauce, organizowany jest wypoczynek letni i zimowy na terenie fundacji. Ponadto zaangażowaliśmy się w projekt badawczy we współpracy z Lokalnym Bankiem Żywności w Częstochowie. Jego celem jest badanie skuteczności niesienia pomocy żywnościowej osobom znajdującym się w grupie wykluczenia społecznego – wyjaśnia prezes Elżbieta Ferenc.
Częstochowski Bank Żywności funkcjonuje od 11 lat. Od początku swego istnienia przekazał na rzecz swoich beneficjentów przeszło 5 tys. ton produktów spożywczych. Przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy odbyło się 20 zbiórek publicznych w placówkach handlowych, w czasie których zaangażowało się 400 wolontariuszy. Rocznie z pomocy Banku korzysta ok. 10 tys. osób. Żywność nie jest bezpośrednio wydawana, zebrane artykuły spożywcze przekazywane są do świetlic, parafii, itp.
Wzrostową tendencję ubóstwa w Częstochowie obserwują również pracownicy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. – Potrzeby są coraz większe. Rok temu samej pomocy żywieniowej udzieliliśmy 1,6 tys. osób, obecnie liczba ta przekroczyła 2 tys. – komentuje Jolanta Owczarek. Placówka oferuje ponadto odzież, porady prawne, świąteczne paczki dla dzieci i młodzieży, a także kolonie i ferie zimowe.
W ramach specjalnej bożonarodzeniowej pomocy organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż, zostanie w tym roku wydanych 500 paczek, liczyć na nie mogą jednak wyłącznie osoby poszkodowane w powodzi, bezdomni oraz najuboższe dzieci. Rocznie ogólną pomocą PCK objętych jest prawie 15 tys. potrzebujących. Jak twierdzą pracownicy, z każdym rokiem jest coraz więcej takich osób, niestety z uwagi na ograniczenia materialne, stowarzyszenie musi wprowadzać pewne limity w udzielanej pomocy.

IZABELA WOŹNICKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *