Najważniejsze wydarzenia minionego roku


W opinii prezydenta i radnych częstochowskich

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk:
– Trudno mi wskazać na jedno najważniejsze wydarzenie mijającego roku w Częstochowie. Na pewno jednym z najbardziej istotnych jest fakt, że udało nam się wspólnie stworzyć i uchwalić Program wspierania przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy na lata 2013-2018. To efekt współpracy ze środowiskiem gospodarczym. Ponadto dla mnie bardzo istotne jest to – oprócz zakończonych kilku ważnych inwestycji drogowych – choćby takich jak modernizacja Alei Najświętszej Maryi Panny czy drugi etap Korytarza Północnego, że wreszcie – dzięki naszym wspólnym staraniom – jesteśmy blisko rozszerzenia terenów specjalnych stref ekonomicznych w Częstochowie. Mam nadzieję, że zgodnie z deklaracjami Ministerstw Gospodarki i Finansów, będziemy mieli w Częstochowie kolejne działki z preferencyjnymi warunkami dla inwestorów. To daje realną szansę na nowe miejsca pracy. Cieszę się też, choć na razie jeszcze nieśmiało, że powoli zaczyna w mieście spadać poziom bezrobocia, pomimo niedawnej redukcji zatrudnienia w ISD Hucie Częstochowa. Chcę wierzyć, że to zapowiadany przez premiera koniec kryzysu. Jestem zadowolony z bardzo dobrych efektów naszych starań o środki unijne dla częstochowskiego subregionu w nowym okresie programowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ponad 104 mln euro) oraz z inwestycji drogowych, które udało się wprowadzić do nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. No i z tego, że generalnie na wielu częstochowskich drogach udało nam się w tym roku zrobić ilościowy i jakościowy modernizacyjny skok.

Artur Gawroński, przewodniczący klubu Radnych PiS
– Niewątpliwym sukcesem było zorganizowanie 7 września 2013 roku w Urzędzie Miasta sympozjum naukowego „Ekologia prokreacji. Jak sobie radzić z bezpłodnością?”, przy współpracy Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz Prawa i Sprawiedliwości w Częstochowie. Podczas sympozjum mieszkańcy Częstochowy mogli wysłuchać ważnych wykładów prof. dr. hab. n. med. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala Ginekologiczno-Położniczego w Warszawie, członka komisji problemowych Regionalnego Biura Europejskiego Światowej Organizacji Zdrowia i Rady Europy na temat „Jak sobie radzić z bezpłodnością”, a także prof. dr. hab. Andrzeja Kochańskiego z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie na temat „Wpływ technologii in vitro na geny człowieka”. W kolejnym referacie lek. med. Pani Daria Mikuła-Wesołowska (lekarz, instruktor Modelu Creightona, bioetyk) „Naprotechnologia odpowiedzią na potrzeby pacjenta” przedstawiło doświadczenie Ośrodka Troski o Płodność Dar NaPro w Bielsku-Białej”. W sympozjum głos zabrali także: poseł Szymon Giżyński, radny Sejmiku woj. śląskiego Artur Warzocha, wiceprezes Unii Laikatu Katolickiego Krzysztof Janus oraz ja, Sympozjum rozpoczęło publiczną dyskusję na temat naprotechnologii, dzięki której powstał Obywatelki Projekt Uchwały Rady Miasta Częstochowy, który został poparty przez większość Rady Miasta. Uchwała samorządu Częstochowy, która jako pierwsze miasto w Polsce będzie refinansować leczenie niepłodności metodą naprotechnologii, może skutkować tym, że inne samorządy skorzystają z naszego doświadczenia, a być może i Rząd R.P.

Jerzy Nowakowski, radny Klubu PiS, wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy
– Podsumowując wydarzenia i zadania zrealizowane przez samorząd częstochowski w mijającym 2013 roku, nie będę ekscytował się remontami dróg czy inwestycjami, które są wpisane w działalność każdej gminy. Do nielicznych działań pozytywnych, które stanowiły o realizowaniu pewnej wizji rozwoju miasta służącej społeczeństwu, należy bez wątpienia wdrożenie nowatorskiego programu upowszechniania tenisa ziemnego wśród mieszkańców – głównie młodzieży – pod wiele mówiącą nazwą: „Często na korcie”. To program, który – obok bezpłatnych, międzyszkolnych turniejów, organizowanych przez zwycięzcę konkursu Klub Tenisowy „Victoria” (na poziomie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i szkół wyższych) zawierał pokazy gry mistrzów (Dawida Celta, sparingpartnera Agnieszki Radwańskiej i komentatora Eurosportu, byłego mistrza Polski), czy naukę gry w tenisa na pl. Biegańskim dla najmłodszych, czy turnieje odpłatne dla dorosłych. Przesłanie jakie Program niesie dla społeczeństw, to: być w ruchu, być aktywnym, mieć ambicje sportowe – po prostu być „Często na korcie”.

Lech Małagowski, częstochowski radny
– Na pewno ubiegły rok miał więcej smutnych wydarzeń. Najgorszymi były zwiększenie bezrobocia, miasto ciągle nie może się z tym uporać oraz największy cios – problemy Huty i zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników. Niestety, zbyt mało inwestycji, które pobudzają życie miasta. Przyjemniej natomiast było w kulturze Wspaniała, bardzo pożyteczna edukacyjnie impreza – Industriada, która pokazała zabytki techniki w górnictwie, hutnictwie i Muzeum Zapałek. 35-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa” oraz doroczny Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Cieszy podtrzymywanie tradycji i kontynuacja Festiwalu, który tak pięknie promuje Częstochowę. Warty podkreślenia jest też fakt, że mimo tak zmasowanego ataku na Kościół, na Jasną Górę przybyło ponad 3,5 miliona pielgrzymów. Świadczy to o tym, że Częstochowa nadal uważana jest za duchową stolice Polski. Nasze miast promują też sportowy. Może nie było spektakularnych sukcesów, ale ich zaangażowanie i waleczność jest marką, która rozsławia imię Częstochowy.

Przemysław Wrona, przewodniczący Klubu Radnych PO
– Najważniejsze wydarzenia z ostatnich dwunastu miesięcy podzieliłbym na dwie kategorie: negatywną i pozytywną. Negatywną – najważniejszą, moim zdaniem, była i jest sytuacja w ISD Huta Częstochowa, a dokładnie redukcje/zwolnienia blisko 1500 pracowników. To bardzo niekorzystna i niepokojąca sytuacja dla pracowników i ich rodzin, a także dla samego Miasta. Bezrobocie jest w naszym regionie najważniejszą kwestią do rozwiązania, z którą władze Miasta nie do końca są w stanie sobie skutecznie poradzić. Pozytywną – inwestycja drogowa. Długo wyczekiwana i bardzo potrzebna inwestycja węzła DK1-al. Jana Pawła II z całkowitym kosztem budowy 83 mln złotych, z czego dotacja unijna wyniosła 64 mln złotych. Cieszę się tym bardziej i dziękuję przy tej okazji za pozytywny lobbing poseł RP Halinie Rozpondek oraz senatorowi RP Andrzejowi Szewińskiemu.
Zebrała

ANNA GAUDY

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *