W Katowicach rozstrzygnięto dziś Wojewódzki Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, którego organizatorem już od 6 lat jest Europoseł Jadwiga Wiśniewska.
W ciągu VI edycji powstały 1604 prace. W tym roku, w trudnym czasie pandemii, w Konkursie wzięła udział rekordowa liczba 463 uczniów. Wśród finalistów znaleźli się także uczniowie z Częstochowy i powiatu częstochowskiego.
1 marca, już po raz jedenasty, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wspominamy Żołnierzy Niezłomnych, którzy po II wojnie światowej stanęli do nierównej walki z komunistycznym okupantem. Za bezgraniczną miłość do wolnej Polski zapłacili najwyższą cenę. Komuniści grzebiąc Niezłomnych w bezimiennych dołach posiali ziarno, z którego wzrosło nowe pokolenie Polaków poszukujących prawdy o Wyklętych Bohaterach. Duchowy testament Żołnierzy Niezłomnych piękną treścią wypełniają uczestnicy Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, którego organizatorem już od 6 lat jest Europoseł Jadwiga Wiśniewska.
– Młodzi ludzie poszukują autorytetów i wzorów do naśladowania. Dla Uczestników Konkursu stali się nimi Żołnierze Wyklęci. Uczniowie nie wybierają drogi na skróty, docierają do Żołnierzy Niezłomnych, odnajdują Ich ślady we własnych rodzinach. Sięgają do różnych form wyrazu, niejednokrotnie angażując w przygotowanie prac całe klasy i bliskich. W tym roku, oprócz teledysków i prezentacji multimedialnych, po raz pierwszy powstała gra komputerowa, która opowiada o historii Wyklętych Bohaterów. Jedna z uczennic napisała także tekst i skomponowała muzykę do hip-hopowej piosenki. Biorąc udział w Konkursie młodzież stała się uczestnikami sztafety pokoleń, która niesie płomień prawdy o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych do ich rodzin, szkół, wiosek i miast. Są strażnikami pamięci o heroicznej walce Niezłomnych Bohaterów. Dzięki Nim, Armia Wyklęta powraca – mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska, organizator Konkursu.
W tegorocznej edycji do przywracania pamięci o Żołnierzach Niezłomnych zameldowała się rekordowa liczba 463 uczniów z całego województwa śląskiego. Największa liczba prac napłynęła ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Józefa Pukowca w Pszczynie.
W kategorii szkół podstawowych laureatami zostali: I miejsce – Oliwier Guzdek, Szkoła Podstawowa nr 9 w Bielsku-Białej, II miejsce – Maja Siadkowska, Szkoła Podstawowa nr 7 w Knurowie, III miejsce – Kalina Jucha, Szkoła Podstawowa nr 4 w Siemianowicach Śląskich.
Z kolei w kategorii szkół ponadpodstawowych, decyzją Komisji Konkursowej, laureatami zostali: I miejsce – Oliwier Gołuchowski, II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu, II miejsce – Patryk Bielat-Rudnicki, Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zabrzu, III miejsce – Amelia Malina, II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu.
Wśród wyróżnionych znaleźli się także uczniowie z Częstochowy i powiatu częstochowskiego: Maciej Dubiak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudnikach, Martyna Maciągowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, Julia Biernacka z V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Sylwia Knop z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
Gala rozstrzygnięcia Konkursu odbyła się w Sali Koncertowej Polskiego Radia Katowice bez udziału publiczności i była transmitowana na żywo w internecie.
fot. Laureaci i finaliści z II LO im. E. Plater w Sosnowcu