Młodzież recytuje w ROK-u


Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie 18 kwietnia br. przeprowadził eliminacje regionalne 58. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.

– OKR jest jedyną, istniejącą już ponad pół wieku imprezą, dzięki której zainteresowani mogą skonfrontować swoje doświadczenia i umiejętności artystyczne oraz zwyczajnie spotkać podobnie czujących i myślących rówieśników – mówi koordynatorka przedsięwzięcia z ramienia ROK Dorota Musiał.
Udział w eliminacjach wzięło 14. uczestników, reprezentantów czterech powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, lublinieckiego i zawierciańskiego, w trzech kategoriach konkursowych: recytacji, poezji śpiewanej i monodramu. – Dominowało zainteresowanie literaturą polską. Ciekawie zaprezentowali się wykonawcy poezji śpiewanej, którzy zmierzyli się z utworami m.in. Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Juliana Rostworowskiego, znanymi z uznanych w świecie artystycznym wykonań Ewy Demarczyk czy Anny Szałapak. Wśród recytatorów popularnością cieszyły się teksty Juliana Tuwima, Antoniego Czechowa, Anny Achmatowej, Stanisława Barańczaka, Witolda Gombrowicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – dodaje Dorota Musiał.
Członkowie Komisji oceniającej: Renata Lis – muzyk, Julia Liszewska – teatrolog, krytyk teatralny, reżyser i Marian Florek – aktor Przyznali równorzędne promocje do udziału w eliminacjach wojewódzkich Konkursu, które odbędą się w dniach 11-12 maja 2013 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie.
W kategorii recytacji promocje otrzymali: Dominika Machoń z Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu, Paulina Biernacka z IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie i Katarzyna Laskowska z LO im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Zespole Szkół w Pilicy. W kategorii poezji śpiewanej: Katarzyna Werecka z IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, Ewa Dobrucka z Miejskiego Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku-Białej, Monika Gatnar z Lublińca.
Swoimi przeżyciami podzieliła się z nami laureatka Paulina Biernacka. – Pierwszym moim inspiratorem była mama, która prowadzała mnie na różne konkursy. Na scenie mogę się wcielić w kogoś innego, a dreszcz emocji jest motywujący. Recytacje są swoistym preludium do mojej przyszłości, ciągłym etapem przygotowawczym. Obserwuję ludzi, ich emocje, co później przekładam na scenę – mówi Paulina.
Marian Florek wskazując na wysoki poziom zaprezentowanych recytacji podkreśla, iż dzięki konkursowi młodzież przeciera ścieżki do kariery. – Uczestnicy z naszego regionu odnosili sukcesy na arenie ogólnopolskiej. Jednym z nich jest Radomir Respondek, obecnie student szkoły teatralnej. Tu karierę zaczynały: aktorka filmowa Magdalena Cielecka, pochodząca z Myszkowa, którą oceniał Marek Ślosarski oraz Ewa Kutynia, urodzona w Kłobucku, obecnie aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach – mówi aktor.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *