Muzeum Dudy-Gracza
W wyremontowanej przez miasto kamienicy przy ul. Katedralnej 8 będzie mieścić się muzeum Jerzego Dudy-Gracza oraz galeria malarstwa polskiego Muzeum Częstochowskiego.
Przebudowa trwała półtora roku. Efekt jest zaskakujący – stylowe wnętrza wzbogacono licznymi artystycznymi detalami malowidłami, freskami, stiukami i oryginalnymi piecami kaflowymi. Podczas remontu odkryto artystyczne i cenne stiuki i plafony, które z pietyzmem odnowiono i utrwalono.
Utworzenie Muzeum Jerzego Dudy-Gracza spotkało się z pochwałą Zarządu Fundacji Conspero sprawującej opiekę nad spuścizną artystyczną malarza. Marcin Sianko, wiceprezes Zarządu skierował do prezydenta Tadeusza Wrony list, dziękując za podjęcie tej inicjatywy. Jednocześnie podkreślił, iż Fundacja Conspero dołoży wszelkich starań aby prezentowana kolekcja malarstwa stała się nie tylko miejscem upamiętniającym twórczość prof. Jerzego Dudy Gracza, ale także ważną instytucją gromadzącą mieszkańców oraz turystów odwiedzających miasto.
Pierwszy krok wykonano. Kolejnym ma być zakup dzieł Dudy-Gracza. Najprawdopodobniej muzeum wzbogaci się obrazami, z kolekcji byłego prokuratora Bogusława L., podejrzanego o udział w licznych aferach przestępczych. 12 prac Dudy-Gracza miało być zlicytowane, by zaspokoić roszczenia jego wierzycieli. Jednak komornik Andrzej Bejm, zajmujący się skonfiskowanym majątkiem prokuratora zmienił decyzję i dzieła, po promocyjnych cenach, będzie mogło zakupić Muzeum Częstochowskie.
Kamienica zlokalizowana przy ul. Katedralnej 8, w centrum miasta, figuruje w rejestrze zabytków i podlega całkowitej ochronie konserwatorskiej. Jest przykładem wielkomiejskiej czynszowej kamienicy rezydencjalnej z bogatym wystrojem wnętrz i okazałą klatką schodową. Architektura fasady eklektyczna z przewagą form neogotyckich i elementami neobarokowymi we wnętrzach.
Roboty prowadzone były w uzgodnieniu i pod nadzorem Częstochowskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.
URSZULA GIŻYŃSKA