17 marca 2017 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie przy ul. Jagiellońskiej 67/71 otwarto I Wystawę Przeglądową „Polskie Medalierstwo 2001-2017”, przygotowaną przez Polskie Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej. Swoje prace zaprezentowało 24 twórców z całej Polski.
Gość honorowy otwarcia wystawy, ks. abp Wacław Depo, dziękując twórcom za ekspozycję dzieł o wysokiej wartości artystycznej i duchowej, powiedział: – Wzruszyły mnie słowa jednej z pań, która stwierdziła, że tę wystawę traktują jak swoje dziecko. W istocie, twórcy, którzy zgromadzili się tu z wielu stron Polski, pokazują prawdę wewnętrzną. Nie chodzi tu bowiem tylko o twarz Jana Pawła II czy specyfikę Jego posługi, ale o zaproszenie innych do refleksji, czym mogą obdarować najbliższych i społeczność, w której żyją – powiedział.
Ksiądz arcybiskup Wacław Depo, który – co często podkreśla dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski – jest opiekuńczym duchem tej instytucji, zauważa także, że w Muzeum potrzebna jest obecność ludzi młodych. – Trzeba im wpajać wartość wewnętrzną tego zbioru, by dostrzegano jego wartość duchową, a nie wymiar materialny. Misja tego Muzeum jest ciągle do odkrycia przez mieszkańców Częstochowy i okolic. W tym Muzeum jest niedościgłą rzeczą, obok pastorału Jana Pawła II, jest sutanna Papieża. To materiał-relikwia, który towarzyszył mu w kapłańskiej posłudze – dodaje.
– Polskie Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej powstało w końcu 2015 roku, po to żeby stworzyć możliwość integracji i wspólnego działania dla tych, którzy kochają medale, czyli artystów medalierów, kolekcjonerów, historyków, badaczy. Wspólną wizytówką jest obecna, przeglądowa wystawa prac osób ze Stowarzyszenia oraz kilkorga gości. Pokazuje ona to, co najpiękniejsze w polskim medalierstwie, jego kunszt. Sztuka to trudna i wymagająca zarówno na etapie twórczym jak i odbioru wielkiej cierpliwości i spokoju. Medal to rzecz stosunkowo mała formatowo, wobec której trzeba się zatrzymać, uruchomić swoją uwagę. W dzisiejszych czasach to jest trochę sztuka pod prąd, dlatego – a szkoda – jest tak mało powszechna i znana – mówi prezes PSSM Bernard Marek Adamowicz.
Aktualnie w Stowarzyszeniu, które siedzibę ma w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, zrzeszonych jest trzydziestu członków, również z Częstochowy. – To ważne wydarzenie w życiu naszego miasta, okazja do spotkania ze sztuką medalierską w najlepszych światowym wydaniu. Wystawa gromadzi bowiem czołówkę polskiego medalierstwa, które od pewnego czasu bryluje w skali światowej. Prezentacje są szerszym spektrum indywidualnych pokazów. Autorzy przedstawili także medale związane ze św. Janem Pawłem II, którego osoba i dziedzictwo im towarzyszy. W środowisku częstochowskim sztuka medalierska nie jest zbyt popularna, to sztuka trudna, żmudna. To sztuka powielana, ale są też dzieła jednostkowe i bardzo intymne, stąd unikatowe. Przed laty, w 1991 roku podczas pielgrzymki do Watykanu, wręczyłem Janowi Pawłowi II swoje dzieło „Padre Pio”. Najważniejsza dla mnie była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1978 roku. Słowa wypowiedziane wówczas w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi tę ziemię” były znaczące dla nas wszystkich, również dla mnie – mówi prof. Jerzy Filip Sztuka.
Wystawa prezentuje ponad 100 współczesnych prac polskich mistrzów sztuki medalierskiej. Jej komisarzami są: Anna Wątróbska-Wdowiarska i Majid Jammoul. Ekspozycja będzie czynna w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II do dnia 18 kwietnia 2017 roku.
URSZULA GIŻYŃSKA