Kwiecień pod znakiem jazzu


– Takiego festiwalu jeszcze w Częstochowie nie było – zapowiadają organizatorzy przeglądu Jazz Spring Częstochowa. Jazzowa uczta wystartuje w sobotę 12 kwietnia

Organizowana przez Filharmonię Częstochowską, Częstochowskie Stowarzyszenie Jazzowe i Klub Paradoks impreza, dzięki swojej rozszerzonej formie, ma promować Częstochowę, jako miasto, gdzie słucha się naprawdę dobrej muzyki. – Pozwoli nam to wybić się w kraju wśród wielu koncertów z górnej półki. Miłośników jazzu z pewnością przyciągną zaproszone na tę okazję gwiazdy – poleca wiceprezes CSJ Elżbieta Sołtysik.
Gwiazd rzeczywiście nie zabraknie. Już w sobotę festiwal zainauguruje międzynarodowy projekt „In the open”, gdzie swoje umiejętności zaprezentują muzycy z Los Angeles, Nowego Jorku, Wrocławia i Berlina. To będzie muzyczna przystawka, przygotowująca publiczność na danie główne, które organizatorzy zaplanowali na 18 kwietnia. – Tego dnia koncert da najjaśniejsza gwiazda muzyki jazzowej, czyli Tomasz Stańko, któremu akompaniować będą muzycy z jego zespołu oraz Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego – informuje prezes CSJ Maciej Grabałowski.
Kolejny dzień atrakcji to 19. kwietnia i „Hot Jazz Day”, który wypełni salę filharmonii brzmieniami jazzu tradycyjnego. Usłyszymy m.in.: Five O’clock Orchestrę, Tadeusza Ehrhardta-Orgielewskiego oraz Oldtime Jazz Quartett Klausa Badera (Pforzheim, Niemcy). Zróżnicowanie artystyczne powinno przyciągnąć nie tylko zagorzałych miłośników tego typu muzyki, ale także amatorów, chcących dopiero poznać magię jazzu. – Jest zainteresowanie nie tylko z Częstochowy, ale i z innych miast. Liczymy, że uda nam się zachęcić duże grono osób do słuchania jazzu – mówi dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Beata Młynarczyk.
Niedziela 20 kwietnia to kolejna dawka porządnego brzmienia, a to za sprawą Tonego Kofi – brytyjskiego muzyka, uważanego za jednego z najlepszych, jeśli nie najlepszego saksofonistę na wyspach. Artyście towarzyszyć będzie polski kontrabasista i gitarzysta Łukasz Makowski, brytyjski perkusista Winston Clifford oraz norweski gitarzysta Alf Wilhelm Lundberg. Poza Kofi-Makowski Projekt swoją twórczość zaproponuje także Opole Big Band oraz kwartet wokalny 4 Ever. – Ceny na wszystkie koncerty ustaliliśmy na takim poziomie, by były dostępne dla każdego. Prawdziwi miłośnicy jazzu powinni pomyśleć o karnecie, wtedy jeden koncert wychodzi gratis – proponuje Maciej Grabałowski.
Nie byłoby prawdziwej uczty bez porządnego deseru. W związku z tym 21 kwietnia odbędzie się ostatni koncert, w którym przy akompaniamencie gitarzysty Marka Napiórkowskiego, kontrabasisty i basisty Roberta Kubiszyna oraz perkusisty Pawła Dobrowolskiego, wystąpi ceniona przez rzesze za swój nieziemski głos Anna Maria Jopek.
Poza koncertami głównymi, organizatorzy przygotowali także szereg imprez towarzyszących. Pierwsza z nich wtorkowy „zmierzch winylowej płyty”, który odbędzie się o godzinie 19.00 w klubie Paradoks. Dzień później o tej samej godzinie „Twoje standardy jazzowe”. – Zachęcamy miłośników jazzu, by przynosili własne płyty z nagraniami sprzed lat. Będzie można posłuchać wszystkich standardów tej muzyki oraz obejrzeć prezentację sprzętu audio – uściśla Beata Młynarczyk. Kolejne atrakcje z tej serii to sobotni Jam session i projekcja filmu „Kansas City” w Ośrodku Kultury Filmowej (godz. 18.30). Ponadto 16, 17, i 18 kwietnia (godz. 9.00, 10.45) Siergiej Wowkotrub Trio zaprezentuje „Złote lata swingu”.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *