Koneserzy sztuki, którzy przybyli 15 października do Miejskiej Galerii Sztuki Galerii, tak jak zauważył dyrektor Czesław Tarczyński, istotnie poczuli się jak w wielkim kurniku. Gdakanie na różne tony, latające pióra i wszechobecne kury – to główne elementy wernisażu wystawy fotograficznej „Wielko wystawa kur”
15 października 2010 r. – wernisaże w MGS
Ekspozycja to ukoronowanie projektu częstochowskiego plastyka Szymona Motyla „Kura w akcji”. Młody artysta postanowił rozruszać skostniałą Częstochowę. Wypuścił w teren około dwustu glinianych kur. Codziennie, od 1 sierpnia br., pojawiały się w różnych punktach miasta. Skąd ten niecodzienny pomysł? – uznałem że Częstochowa zasługuje na niekonwencjonalne przedsięwzięcia, nawet bardziej niż Warszawa, o której myślałem pierwotnie. Chciałem, byśmy razem zrobili coś nowego, innego, by coś się u nas działo. Liczyłem, że częstochowianie zainteresują się kurami i zechcą je przygarnąć – mówi Szymon Motyl. I udało mu się. Mieszkańcy naszego miasta z poczuciem humoru i bez kompleksów podjęli jego inicjatywę. Kury znikały. Później ich zdjęcia w różnych sytuacjach: w domu, na plaży, w parku, na wycieczce otrzymał pomysłodawca projektu. Odpowiedź ucieszyła Sz. Motyla. – Na zabawę aktywnie zareagowało ponad sześćdziesiąt osób, trzymałem ponad pięćset fotografii – wszystkie w akcji – i stąd powstał pomysł ich prezentacji. Cieszę się, że dyrektor Tarczyński przyjął nas pod swoje skrzydła, na wystawę wybraliśmy ponad pięćdziesiąt zdjęć – dodaje. Jak zdradza „GCz”, już niedługo zaskoczy Częstochowę kolejnym projektem, ale póki co pomysł jest tajemnicą
Spotkanie wernisażowe urozmaicono dodatkowymi kurzymi atrakcjami. Ulotne studio fotograficzne wykonał Wojtek Barczyński, a performance „Kurę z siebie robię” – Anka Fugazi Biernacka. Całość dopełniła muzyczna oprawa autorstwa DJ Pnk.Discorp. Ponadto obok zdjęć znalazła się część odzyskanych ptaków, a także nowe, spontaniczne udziergane przez częstochowianki.
Szymonowi Motylowi w realizacji przedsięwzięcia artystyczno-społecznego pomogli Anita Buczkowska i Tomasz Duda. Wystawę można oglądać do 21 listopada br.
W MGS prezentowana jest także ekspozycja pokonkursowa V Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego Triennale z Martwą Naturą Sieradz 2009., przygotowana przez Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu. Znalazły się na niej 74 prace 72 autorów z różnych miast Polski, podejmujących temat o wielowiekowej tradycji, po który sięgali i wielcy mistrzowie i amatorzy. Temat dał twórcom szerokie pole do różnorodnych wypowiedzi i poszukiwań stylistycznych, eksperymentów z kolorem, kompozycją, formatem i techniką. Wśród prezentowanych prac znajdują się obrazy nagrodzone i wyróżnione.
UG