Kresy. Pogranicza


8. Dni Książki 16-19 września pod patronatem „Gazety Częstochowskiej

Program 8. Dni Książki, które odbędą się między 16 a 19 września 2010 r. w Bibliotece Publicznej, Miejskiej Galerii Sztuki jest bogaty i urozmaicony. Organizatorzy zapraszają na spotkania autorskie, wystawy, formy teatralne i muzyczne związane ze słowem pisanym, akcje dla dzieci.

Pisarze na żywo
Dni Książki, mimo różnorodności propozycji programowych, najbardziej utożsamiane są z cyklem spotkań autorskich, z pisarzami, poetami, autorami literatury dziecięcej. Również i w tym roku zagości w Częstochowie wiele znakomitości. Niewątpliwą gwiazdą literacką będzie Wojciech Kuczok – laureat Nagrody Literackiej Nike oraz Paszportu Polityki, autor powieści Gnój i Senność przeniesionych na ekran przez reżyserkę Magdalenę Piekorz, zbiorów opowiadań a także osobistych esejów nt. sztuki filmowej. Organizatorzy zaprosili również m. in. Szczepana Twardocha – autora literatury gatunku fantastyka naukowa, historical – fiction, opowieści z kręgu dziejów alternatywnych. (m.in. Przemienienie, Prawem wilka, Zimne wybrzeża) Jego ostatnią powieść Wieczny Grunwald Paweł Dunin-Wąsowicz, krytyk i wydawca, określił jako prawdziwe wydarzenie i najbardziej intrygującą powieść roku.
Zwolenników dobrej literatury kobiecej (choć jest wielu przeciwników stosowania tej kwalifikacji) na pewno usatysfakcjonuje spotkanie z Hanna Kowalewską, autorką poczytnej powieści Tego lata w Zawrociu oraz jej kontynuacji Julita i huśtawki oraz Góra śpiących węży.
Z „nurtem ośmielonej wyobraźni” w poezji zetkną się uczestnicy spotkania z Bartłomiejem Majzlem, poetą z Katowic, współtwórcą, wraz z Krzysztofem Siwczykiem, Marcinem Mieleckim, Wojciechem Kuczokiem i Krzysztofem Śliwką, poetyckiej grupy Na Dziko.
Jako wydarzenie zapowiada się Zwrot polityczny – rozmowa z Igorem Stokfiszewskim, redaktorem Krytyki Politycznej; zrównoważona jednak odbywającym się w tym samym czasie spotkaniem z Pawłem Zuchniewiczem – biografem Jana Pawła II.
Temat przewodni tegorocznych Dni – kresy, pogranicza – rozwinięty zostanie na spotkania z poetą i dziennikarzem, kilkuletnim dyrektorem programowym TVP Kultura – Krzysztofem Kohlerem, a tradycja rozmów o literaturze popularnej podtrzymana na spotkaniu z autorkami kryminałów (Katarzyna Gacek) i kryminalnej literatury dokumentalnej (Katarzyna Bonda). Częstochowskie środowisko literackie będzie reprezentował tym razem Arkadiusz Frania promując quasi – dziennik Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka.

Wszystkie spotkania z autorami poprowadzą animatorzy rozmów – dziennikarze, bibliotekarze, naukowcy z Akademii im. Jana Długosza.

Dyskusje o książkach
O książkach można zajmująco rozmawiać nawet bez udziału autora. Szlachetną tradycję dyskusji literackich podjęły działające od kilku miesięcy w Częstochowie Dyskusyjne Kluby Książki. Dwa z cyklicznych spotkań klubów umieszczone zostały w programie Dni Książki, by taką formą „życia z książką” zainteresować wiece osób.

Dla dzieci i rodziny
Mirosława Truchta-Nowicka – artystka lalkarka, zaprasza dzieci wraz z opiekunami do udziału w warsztatach plastycznych, w których inspiracją będą postaci i elementy przywołane z czterech stron świata. Dla najmłodszej publiczności przewidziano także spotkania z literatami. Tym razem do Częstochowy przyjadą Grzegorz Kasdepke oraz Barbara Kosmowska.

Książki z obrazkami
Taki tytuł nosi przygotowana specjalnie z okazji Dni Książki kolejna wystawa z cyklu „Mistrzowie gatunku” poświęcona najlepszym przykładom ilustracji książkowej. Tym razem zaprezentowane zostaną ilustracje i malarstwo Piotra Fąfrowicza – cenionego w Polsce i na świecie ilustratora, wielokrotnie nagradzanego za swoją twórczość. Ilustrowana przez niego książka Wielkie zmiany w dużym lesie Grażyny Ruszewskiej zyskała wpis na listę Białych Kruków 2005 Internationale Jugendbibliothek w Monachium
Wszędzie literatura
W programie Dni znalazły się forma parateatralna – akcja Teatru Autorskiego BLEE pt. „Anty Tour NOW” oraz projekt muzyczny Sebastiana Banaszczyka „Bionulor”. Na ekranie OKF zaprezentowane zostaną adaptacje książek dla dzieci, m.in. Mikołajek czy Lato Muminków.
Szczegółowy program (z opisami i objaśnieniami) oraz w pliku do pobrania dostępny jest na stronie Miejskiej Galerii Sztuki: www.galeria.czest.pl

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *