Kopia Cudownego Obrazu w Ostaszkowie


24 września podczas wieczornego Apelu w Kaplicy Jasnogórskiej delegacja prawosławnych duchownych odebrała kopię ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. Zakonnicy zawiozą ją do cerkwi w Ostaszkowie, aby w miejscu uwięzienia kilkunastu tysięcy Polaków, zamordowanych później w Twerze, modlić się w ich intencji.

Z inicjatywą przywiezienia do Ostaszkowa kopii Obrazu Jasnogórskiego wystąpili zakonnicy z klasztoru w Nilo-Stołbieńsku. Za pośrednictwem Jerzego Bara, polskiego ambasadora w Rosji, poprosili o obraz, który chcą umieścić w cerkwi w Ostaszkowie. Polski ambasador przekazał tę prośbę abp. Henrykowi Muszyńskiemu po nabożeństwie ekumenicznym w katedrze moskiewskiej; metropolita gnieźnieński wracał wówczas z wizyty w Sergiejew Posadzie – partnerskim mieście Gniezna.

Częstochowscy paulini chętnie przystali na prośbę duchownych z prawosławnego klasztoru i sami ufundowali kopię. Kopia ma wymiary dostosowane do miejsca, w którym ma być umiejscowiona w cerkwi w Ostaszkowie.

Powszechnie uznaje się, że zarówno inicjatywa zakonników z Nilo-Stołbieńska, jak i wizyta oficjalnej delegacji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego była konsultowana z najwyższymi władzami Cerkwi. Nie jest wykluczone, że mamy do czynienia z ważną chwilą na drodze pojednania polsko-rosyjskiego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *