KONFERENCJA PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI.


22 listopada 2016 roku poseł Szymon Giżyński, prezes częstochowskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, zaprosił dziennikarzy na konferencję prasową podsumowującą pierwszy rok rządów PiS w Polsce. O sukcesach rządu oprócz posła Szymona Giżyńskiego mówili także: posłowie Lidia Burzyńska i Konrad Głębocki oraz senatorowie: Ryszard Majer i Artur Warzocha.

– Naszym recenzentem jest naród. To funduje nam nadzieję i pewność, że dokonania rządu Prawa i Sprawiedliwości idą w dobrym kierunku – powiedział poseł Szymon Giżyński, rozpoczynając konferencję. Wyliczył najważniejsze projekty wdrożone przez rząd dla dobra Polaków. – To „Program 500+”, Program Mieszkanie+”, Program leki 75+”, a także korzystne dla przedsiębiorców regulacje płacowo-podatkowe, najniższe bezrobocie od 25 lat oraz podwyższenie wieku szkolnego do lat siedmiu, a tym samym przywrócenie rodzicom prawa decydowania o swoich dzieciach – mówił poseł Giżyński.
Poseł Lidia Burzyńska podkreśliła, iż rząd Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy dotrzymuje obietnic przedwyborczych. Jako przykład podała dobre zmiany w polskiej oświacie. – Podstawą silnego państwa jest mocna i silna edukacja, dlatego tak ważne są reformy w szkolnictwie. Zlikwidowany został zapis tak zwanych godzin karcianych, a także liczbowe zliczanie nadgodzin podstawy programowej. Rząd wsłuchuje się i szanuje wyborców. Efektem tego jest podwyższenie obowiązkowego wieku szkolnego z sześciu do siedmiu lat. Platforma wprowadzając w 2014 roku obniżenie wieku szkolnego nie dość, że uczyniła to wbrew woli rodziców, wyrzucając do kosza ponad milion podpisów pod projektem obywatelskim „Ratujmy maluchy”, to również nie przygotowała reorganizacji w szkołach i ciężar przystawania szkół zrzuciła na barki samorządów. W tym roku 82 procent sześciolatków nie rozpoczęło nauki w szkole, to świadczy jak dobra byłą zmiana – mówiła poseł Burzyńska. Tłumaczyła również podstawy wdrożenia reformy oświatowej, przygotowanej przez minister oświaty Annę Zalewską. – „Reforma 6+3+3” nie zdała egzaminu. Gimnazja miały być samodzielne i wyrównywać szanse edukacyjne, a tylko w województwie śląskim na 840 gimnazjów 500 funkcjonuje w zespołach ze szkołami podstawowymi. Licea stały się jedynie kursami przygotowawczymi, w pierwszej klasie realizuje się jeszcze podstawę programową gimnazjum. Uczelnie wyższe biją na alarm, bo tak niski jest poziom wiedzy studentów rozpoczynających naukę. Poza tym reforma PO i PSL stała się unicestwieniem dla szkolnictwa zawodowego – kontynuowała poseł Lidia Burzyńska.
Poseł Konrad Głębocki skupił się programie gospodarczym rządu Prawa i Sprawiedliwości. – Finanse państwa zastaliśmy w katastrofalnym stanie. Zadłużenie przez osiem lat rządów PO i PSL podwoiło się. Rząd dziury budżetowe łatał sprzedażą spółek skarbu państwa. Nasz rząd stawia na kluczowe zmiany w gospodarce. Plan ministra Morawieckiego, zawierający pakiet 100 ustaw, przewiduje przede wszystkim reindustrializację Polski, bo rozwoju gospodarki – jak planowały PO i PSL – nie można opierać jedynie na usługach. Dobrym przykładem działania rządu PiS jest wsparcie dużych firm, jak Autosanu. Mamy najniższe bezrobocie – 8,2 procent, od 2017 roku rząd chce obniżać podatki, jako pierwszy będzie podatek CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw, który będzie wynosił 15 procent – mówił poseł Głębocki.
Senator Ryszard Majer, który jest wiceprzewodniczącym Komisji Sprawa Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz członkiem Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, stwierdził, iż rząd Prawa i Sprawiedliwości przełamał wprowadzane przez rząd PO i PSL liberalne tendencje w polityce społecznej. Przypomniał w tym obszarze najnowszy program rządowy „Za życiem”, który zainaugurował realne wsparcie rodzin, poprzez przyznanie czterech tysięcy złotych na każde urodzone dziecko z niepełnosprawnością. Dobrym krokiem prospołecznym jest podniesienie najniższej płacy minimalnej do 2000 złotych i stawki godzinowej do 12 złotych. W obszarze działań rządu ważne miejsce zajmują osoby starsze, stąd lekowy program wsparcia, który będzie – jak zapowiada Minister Zdrowia – ewaluował w zależności od potrzeb. Polska jest i będzie przyjazna seniorom – mówił Senator Majer. Dodał, że Polska swoje miejsce w Unii Europejskiej traktuje priorytetowo, ale też wskazuje na zachowanie suwerenności narodów.
Senator Artur Warzocha pracujący w dwóch komisjach: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej i Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, w której jest zastępcą przewodniczącego, przybliżył efekty pracy z Polonią. – Decyzją Prezydenta Andrzej Dudy i pani premier Beaty Szydło sprawy Polonii wróciły do Senatu. Ten dobry krok spowodował wielkie ożywienie w środowiskach Polonii na całym świecie. Niezwykle z radością przyjęto znowelizowanie ustawy o Karcie Polaka, która ułatwia powrót naszych rodaków z byłych republik radzieckich do Ojczyzny. Wiele osób już z tego skorzystało, kilku lekarzy zamieszkało również w Częstochowie – podkreślał senator Warzocha. Jak dodał, organizacje polonijne i rząd polski chcą za granicą mówić jednym głosem, stąd ustalono listę pięciu priorytetów. Są to: utrzymanie tożsamości polskiej, rozwijanie polskiego szkolnictwa i nauki języka polskiego, opieka nad miejscami pamięci narodowej, opieka nad polskimi zabytkami i wspólne dbanie o polską rację stanu.
Senator Artur Warzocha przybliżył także zmiany w ustawie o służbie cywilnej, które – jak podkreślił – umożliwią szerszy dostęp do pracy w administracji publicznej, w tym osobom spoza – jak to ujął – „zaklętych kręgów grup zawodowych”.
Konkluzją spotkania było podkreślenie, że rząd Prawa i Sprawiedliwości buduje państwo przyjazne, ale też i bezpieczne dla obywateli.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *