Ponad pół tysiąca widzów uczestniczyło w Koncercie Pamięci Edwarda Reszke, który odbył się 23 maja w kościele w Garnku. W koncercie zaprezentowano utwory „Angelus” i „Exodus” Wojciecha Kilara. Występ częstochowskich filharmoników, uczniów Szkoły Muzycznej i trzech chórów dedykowany był osobom poszkodowanym podczas powodzi. Podczas koncertu zorganizowano kwestę na rzecz powodzian.
Sakralne dzieła Wojciecha Kilara prezentowane są rzadko i towarzyszą zwykle najważniejszym polskim i zagranicznym festiwalom. Tym razem prezentacja jego utworów rozpoczęła cykl imprez dedykowanych rodzeństwu Reszków, światowej sławy śpiewakom operowym, realizowany w ramach projektu „Reszkowie – Szlak Muzycznej Sławy. Światowe kariery. Promocja dorobku muzycznego Edwarda, Jana, Józefiny”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską. W koncercie wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Zespół Instrumentalny Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie, Chór Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza, Rzemieślniczy Chór Męski Pochodnia oraz Chór Resonans Con Tutti z Zabrza. Partie solowe wykonała sopranistka Ingrida Gapova. Całością dyrygował Krzysztof Pośpiech, główny pomysłodawca koncertu.
Utwory Kilara zabrzmiały w sposób przejmujący, skłaniający do refleksji i wzruszenia. – „Exodus” Kilara powstał w 1981 roku, w najtrudniejszych czasach systemu komunistycznego, ale również w chwili, kiedy Polak został wybrany Papieżem, kiedy rodził się ruch „Solidarności”. Muzyka tego kompozytora oddaje nadzieję, jaka towarzyszyła ludziom w tamtych czasach i która jest tak potrzebna w chwili powodzi, która dotknęła Polskę – powiedziała podczas koncertu Beata Młynarczyk, dyrektor Filharmonii.
Majowy koncert tradycyjne został poświęcony Edwardowi Reszke w 93. rocznicę śmierci oraz w sposób szczególny osobom poszkodowanym podczas tegorocznej powodzi. – Powodzią zostały dotknięte również tereny związane z Reszkami, miejscowości leżące nad Wartą w gminnie Kłomnice. Dziesiątki domów zostało zalanych wodą. Już dziś szacuje się, że straty poniesione przez mieszkańców Garnka i okolicy będą liczyły setki tysięcy złotych – informuje Robert Kępa, prezes Fundacji im. Edwarda, Jana, Józefiny Reszków.
Środki zebrane podczas kwesty i ofiarowane przez częstochowskich filharmoników zostaną przeznaczone na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin poszkodowanych podczas powodzi.
r