Władze Częstochowy zaprezentowały specjalne piloty do wywoływania głosowych komunikatów z tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Mają one ułatwić podróż komunikacją miejską osobom niewidomym i niedowidzącym. Jednak, jak przyznaje sam rzecznik osób z niepełnosprawnościami, radny SLD Tomasz Tyl, system komunikowania wymaga jeszcze zmodyfikowania.
Piloty bowiem współpracują z Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej – osoba niewidoma naciskając go słyszy komunikat wyświetlany na tablicy – brakuje jednak w systemie komunikatu o tym, jaki autobus podjeżdża w danym momencie na przystanek. Zatem, w praktyce osoba niewidząca i tak musi tę informację pozyskać od osób oczekujących autobusu.
– Zdaję sobie sprawę, że w systemie brakuje właśnie takiego rozwiązania. Będę starał się, aby zostało to uzupełnione. Na ten moment sprawdźmy jednak jak zdają egzamin piloty z aktualnym oprogramowaniem – stwierdza rzecznik osób z niepełnosprawnościami Tomasz Tyl.
Piloty są dostosowane do 50 funkcjonujących na przystankach autobusowych i tramwajowych tablic świetlnych. Powielają one informacje, które są na tablicach, i które można usłyszeć po wciśnięciu przycisku znajdującego się na słupie każdej tablicy. Usłyszeć można: rzeczywisty czas przyjazdu autobusu czy tramwaju na przystanek, ewentualnie inne komunikaty o organizacji komunikacji miejskiej, w tym potencjalnych utrudnieniach i zagrożeniach.
Piloty do wywoływania głosowych komunikatów z tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej trafią do niemal tysiąca mieszkańców z dysfunkcjami wzroku. Dystrybucją urządzeń zajmie się częstochowskie koło Polskiego Związku Niewidomych przy wsparciu społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami, radnego Tomasza Tyla.
Inwestycja zrealizowana w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie, która pochłonęła już 3,6 mln zł (System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz pilotami), wymaga zatem istotnego dopracowania i udoskonalenia. W innych miastach, nawet w województwie śląskim, słowny system komunikowania informuje o podjeżdżających aktualnie autobusach.
fot. UMCz