Koloryzm Czarnołęskiego


Przez grudzień Galeria Biblioteki Pedagogicznej w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” prezentuje prace częstochowskiego malarza Marka Czarnołęskiego.

Artysta wykorzystując osiągnięcia kubizmu i puentylizmu kontynuuje tradycję polskiego koloryzmu, budowanego przez uznanych malarzy, jak: Jan Cybis, Józef Czapski, Artur Nacht-Samborski, Piotr Potworski, Zygmunt Waliszewski czy Czesław Rzepiński.
Czarnołęski tworzy obrazy konsekwentnie stosując technikę krótkich pociągnięć pędzla, kładzenia na płótno małych plam i smug. W efekcie jego pejzaże, jedne nasiąknięte wyrazistymi, kontrastowymi barwami, inne emanujące subtelną, wiodącą tonacją, wywołują odczucie nostalgii i tajemniczości. Artysta wciąga widza w wędrówkę po bezdrożach i zaułkach miast i miasteczek, wyłaniających się z jego dzieł. Jednakowoż zawiłość tej wędrówki jest pozorna, bo przemierzając zakątki nie czujemy się zagubieni. Wręcz przeciwnie. Każdy krok bezwiednie pociąga kolejny i kolejny, wtapiamy się w pejzaż, czujemy się w nim swobodnie i bezpiecznie, a przy okazji garściami czerpiemy z subtelnej estetyki artystycznej malarza. Celnie podsumował manierę twórczą Czarnołęskiego Wojciech Włocki. „Obrazy Marka Czarnołęskiego są tak skromnie proste i prostolinijne jak jednozwrotkowe metaforyczne opisy przyrody z lirycznych wierszy”.
Marek Czarnołęski urodził się w Częstochowie, ma 40 lat. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, Wydział Wychowania Plastycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie oraz podyplomowe Wychowanie Artystyczne w Uniwersytecie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie i w akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
UG

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *