KŁOBUCK. Na rynku w Kłobucku stanął pomnik Jana Długosza


20 września 2015 roku będzie dla Kłobucka datą szczególną. W tym dniu na tutejszym rynku ziściła się wieloletnia praca lokalnych działaczy, zrzeszonych w Ponadregionalnym Stowarzyszeniu Edukacyjnym „Wieniawa” z Kłobucka, którego prezesem jest Andrzej Sękiewicz. 20 września odsłonięto tu pomnik kronikarza dziejów Polski i wielkiego patrioty – księdza Jana Długosza.

Uroczystości zainaugurowała Msza Święta w kościele pw. świętych Marcina i Małgorzaty, odprawiona przez arcybiskupa częstochowskiego Wacława Depo. Tak ważna okoliczność ściągnęła licznych gości. Europoseł Jadwiga Wiśniewska odczytała list prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do inicjatorów przedsięwzięcia. Obecni byli także między innymi, posłowie PiS – Szymon Giżyński i Jerzy Sądel, senator PO Jarosław Lasecki, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Ryszard Majer oraz miejscowe wadze – burmistrz Jerzy Zakrzewski, starosta Henryk Kiepura. Były delegacje Akademii im. Jana Długosza z prorektor dr hab. Anną Wypych-Gawrońską i byłym rektorem Januszem Berdowskim oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego z prof. Andrzejem Chwalbą na czele. Liczną grupę stanowili księża, w tym prof. Jan Związek, ks. Tadeusz Bocianowski, księża paulini z klasztoru na Skałce w Krakowie.
Autorem pomnika jest znany w całym świecie częstochowski rzeźbiarz Jerzy Kędziora. Postać Jana Długosza jest odlana z brązu, ma wysokość 170 cm i jest usadowiona na postumencie o wysokości 70 cm. Pisarz w prawej ręce trzyma pióro wieczne, w lewej mieszek.
Jan Długosz to postać wielce zasłużona dla Kłobucka. W latach 1434-1448 był proboszczem parafii. W 1465 roku sfinansował rozbudowę kościoła, który w pierwotnej formie został wzniesiony na przełomie XII i XIII wieku, w XV wieku w wyniku pożaru prawie doszczętnie spłonął. w Kłobucku był ks. Jan Długosz. W 1476, Jan Długosz ufundował tutaj zespół klasztorny kanoników regularnych.
– Dla większości Polaków to Wielki Dziejopis. Dla innych – wychowawca synów królewskich, jeszcze dla innych ojciec polskiej historiografii i geografii. Dla nas Mieszkańców Kłobucka to przede wszystkim kapłan, przez piętnaście lat będący proboszczem jednej z najstarszych parafii w Polsce
i jednocześnie fundator wielu jej beneficjów. To w końcu również Arcybiskup nominat lwowski.
Dlatego też będziemy tę inicjatywę rozwijać dalej. Myślę, że już w pierwszą rocznicę odsłonięcia znajdzie się tablica, która wszystko dokładnie wyjaśni. Jej projekt powoli się kształtuje i wkrótce zostanie ostatecznie zaakceptowany – mówił podczas uroczystości prezes Andrzej Sękiewicz.
Poseł Szymon Giżyński gratulując pomysłodawcom i sprawcom wydarzenia nawiązał do słów księdza arcybiskupa Wacław Depo, który przypomniał pełnowymiarowość długoszowego dzieła, ze szczególnym akcentem na rzecz polskiej racji stanu. – Państwo uczciliście wielkiego Polaka czasów Polski Jagiellonów. Dziejopisa, dyplomatę, który uczestniczył w dziele obecności Wołynia w Koronie, głównego negocjatora Pokoju Toruńskiego w 1466 roku, wychowawcę królewskich synów. Długoszowy przekaz, który potem przechwycił i podał na wsze czasy Polakom Jan Matejko to jest przecież prowidencjalizm – obecność Boża, Maki Bożej w polskich dziejach. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to dzieło. Z Kłobucka z naszej częstochowskiej, wspólnej ziemi – pojmującej oczywiście szeroko, w ramach co najmniej wojewódzkich – dzieło Jana Długosza promieniuje dzisiaj na całą Polskę i przypomina wielki okres chwały, wielkiej odpowiedzialności za ojczyznę, wielkiej obecności Kościoła po stronie polskiej racji stanu i narodowego interesu – powiedział poseł Szymon Giżyński.

GUR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *