Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego współpracuje z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi


Do zadań ustawowych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego należy m.in. działalność na rzecz zmniejszenia liczby wypadków przy pracy rolniczej i chorób zawodowych rolników oraz ich rodzin. Działalność ta polega przede wszystkim na upowszechnianiu wiedzy o bhp w gospodarstwie rolnym poprzez szkolenia, pogadanki, konkursy, pokazy, materiały popularyzatorskie i inne.

W celu ograniczania skutków wypadków na terenach wiejskich Kasa już od ponad 15 lat współpracuje z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej w całym kraju i uczestniczy w wyposażaniu ich w zestawy ratownicze. 30 grudnia 2016 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Długiej Kościelnej otrzymała zestaw ratownictwa przedlekarskiego, ufundowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W przekazaniu zestawu wzięli udział Burmistrz Urzędu Miasta Halinów Adam Ciszkowski, Zastępca Prezesa Kasy Andrzej Kneć, strażacy i Prezes OSP Mirosław Lesiński Gaszenie pożarów, ratowanie ludzi i mienia w czasie klęsk żywiołowych, informowanie społeczeństwa o realnych zagrożeniach pożarowych lub ekologicznych, instruowanie ludności co do postępowania w sytuacjach kryzysowych, to najważniejsze zadania OSP.
W celu zmniejszenia skutków wypadków w gospodarstwach rolnych Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 23 grudnia 1999 roku podpisali porozumienie o współpracy we wdrażaniu systemu ratownictwa przedlekarskiego w rejonach wiejskich, poprzez szkolenie ratowników – strażaków OSP i wyposażeniu ich w zestawy ratownicze. Od tego czasu Kasa sukcesywnie przekazuje jednostkom OSP, których strażacy posiadają przeszkolenie w zakresie ratownictwa przedmedycznego, zestawy ratownicze wykonane według wytycznych KG PSP, wyposażone na bazie standardu R1 do ratownictwa przedlekarskiego.
Zestawy składają się z podstawowych elementów niezbędnych do ratowania życia, tj. z różnych materiałów opatrunkowych, latarki, szyny do unieruchomienia złamań, przyrządu do płukania gałki ocznej, koca termoizolacyjnego, rurek ustno-gardłowych, worka samorozprężalnego, różnego rodzaju filtrów, kołnierzy ortopedycznych szyjnych różnej wielkości, noża do cięcia pasów bezpieczeństwa ze zbijakiem do szyb, a także instrukcji obsługi w języku polskim. Ochotnicza Straż Pożarna w Mołowistem (gmina Płaska w woj. podlaskim) torbę medyczną ufundowaną przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego otrzymała podczas obchodów jubileuszu 50¬lecia tej jednostki (fot. OR KRUS w Białymstoku) Sprzęt ten jest również wykorzystywany do prezentacji i pokazów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w czasie szkolenia z KRUS na terenach wiejskich oraz zabezpieczenia pod względem medycznym imprez masowych organizowanych na terenie wiosek, gmin, powiatu czy województwa. Jednostki OSP zobowiązane są do regularnego informowania KRUS o wykorzystaniu otrzymanego sprzętu w akcjach ratowniczych, w tym pomocy udzielanej rolnikom – ofiarom wypadków przy pracy rolniczej. Szybkie udzielenie odpowiedniej i profesjonalnej pomocy decyduje niejednokrotnie o życiu i daje szanse na zmniejszenie skutków zdarzenia wypadkowego oraz skrócenie czasu leczenia poszkodowanych. Kasa przekazała już wybranym jednostkom OSP na terenie całej Polski ponad 1600 zestawów ratowniczych. W 2016 roku zakupiono ich 73, kolejne zakupy są planowane także w bieżącym roku.
Zastępca Prezesa KRUS Andrzej Kneć przekazał 28 grudnia 2016 roku w obecności Wójta Gminy Obryte w woj. mazowieckim, Jana Mroczkowskiego, torbę transportową do ratownictwa przedlekarskiego jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Zambskach Kościelnych Druhowie OSP swoją wiedzę i doświadczenie przekazują też rolnikom, sołtysom, młodzieży wiejskiej oraz dzieciom podczas działań prewencyjnych realizowanych przez jednostki terenowe KRUS uczestnicząc w szkoleniach i prelekcjach z zakresu wiedzy o bhp w gospodarstwie rolnym i pokazach: udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, gaszenia pożarów, stosowania ochron osobistych i odzieży roboczej. Wizytują gospodarstwa rolne pod względem występujących zagrożeń włączając się w prace komisji konkursowych. Z wieloletniej obserwacji wynika, że wzajemne wspieranie się KRUS i OSP pomaga i służy rolnikom, a także przyczynia się do zmniejszenia liczby wypadków i łagodzenia ich skutków.

źródło

http://www.krus.gov.pl/

foto: 30 grudnia 2016 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Długiej Kościelnej otrzymała zestaw ratownictwa przedlekarskiego, ufundowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W przekazaniu zestawu wzięli udział (od prawej) Burmistrz Urzędu Miasta Halinów Adam Ciszkowski, Zastępca Prezesa Kasy Andrzej Kneć, strażacy i Prezes OSP Mirosław Lesiński

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *