3 maja 1377 r. – książę Władysław Opolczyk wystawił dokument o nadaniu braciom Jaśkowi i Niczkowi huty w pobliżu „naszego miasta Częstochowy”. Jest to pierwszy dokument, który potwierdza, że Częstochowa była miastem.
11 maja 1809 r. – w czasie działań wojennych Austriacy spalili miasto Starą Częstochowę. Podczas pożaru Ratusza zniszczyło się archiwum miejskie wraz z cennymi najstarszymi dokumentami miejskimi. W ten sposób bezpowrotnie utracono dużą część informacji o najstarszych dziejach miasta Częstochowy.
9 maja 1900 r. – car Mikołaj II zatwierdził utworzenie Drogi Żelaznej Częstochowa – Herby (do ówczesnej granicy państwa rosyjskiego z państwem niemieckim). Linię oddano do użytku 11 sierpnia 1903 r., jej odgałęzienie Blachownia – Ostrowy 11 listopada 1903 r.
3 maja 1916 r. – podczas manifestacji w 125. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja zasadzono w podjasnogórskim parku Dąb Wolności, który podarował ogrodnik Mieczysław Bolesław Hoffman. Rośnie tam do dziś. W 2009 roku miał on 310 cm obwodu, około 20 m wysokości i rozpiętości korony 13 x 16 m.
2 maja 1923 r. – miasto Częstochowę odwiedził marszałek Francji i Włoch Ferdynand Foch, bohater I wojny światowej. Na jego powitanie, w Częstochowie, wzdłuż trasy przejazdu ustawiono 6 bram tryumfalnych.
29 maja 1930 r. – przy ul. Pułaskiego w Częstochowie otwarto Ognisko Obrony Niepodległości im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na otwarcie Ogniska Częstochowski Klub Sportowy i K.O.S. „Viktoria” rozegrały mecz piłkarski, burza przerwała pojedynek przy stanie 1:1. To miejsce już nie istnieje. Jest Akademia Polonijna w Częstochowie.
1 maja 1931 r. – oddano do użytku korty tenisowe klubu sportowego „Viktoria” w parku 3 maja w Częstochowie.
12 maja 1936 r. – przy gimnazjum Towarzystwa Opieki Szkolnej odsłonięto pierwszy w Częstochowie pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, dłuta Stefana Policińskiego. Obchody śmierci Pierwszego Marszałka Polski trwały cały dzień. W uroczystości z nimi związanych uczestniczył pułkownik Stanisław Maczek, dowódca piechoty dywizyjnej 7 Dywizji Piechoty stacjonującej w Częstochowie. Pomnik ten, w 1937 roku, przeniesiono przed szkołę przy ul. Narutowicza 29 (dziś Krakowska). W czasie II wojny światowej został zniszczony przez Niemców.
9 maja 1940 r. – zmarł Mieczysław Bolesław Hoffman, sadownik częstochowski, ofiarodawca Dębu Wolności z 1916 r., właściciel zakładu pomologicznego (zajmującego się badaniem i hodowlą drzew owocowych) w Częstochowie.
22 maja 1955 r. – w więzieniu na Mokotowie w Warszawie zginął kapitan Jerzy Kurpiński „Ponury” (urodzony 22 grudnia 1918 roku w Częstochowie), dowódca partyzancki. Absolwent gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie w 1937 roku, służył w 27 pułku piechoty. Podczas wojny obronnej z Niemcami w 1939 r. walczył pod Kockiem, uciekł z niewoli niemieckiej i rosyjskiej, w czasie okupacji niemieckiej leśniczy w Kręciwilku, organizator i dowódca oddziału partyzanckiego Armii Krajowej w Złotolasach, jego oddział m.in. odbił aresztowanych partyzantów z więzienia żandarmerii niemieckiej w Żarkach. W sierpniu 1944 roku jego oddział ruszył na pomoc walczącej w powstaniu Warszawie, nie dotarł tam jednak na skutek oblężenia miasta przez oddziały armii niemieckiej. Po wojnie ukrywał się w Wielkopolsce i na Śląsku. Zwabiony do Warszawy, ujęty przez Urząd Bezpieczeństwa w Warszawie trafił do więzienia, gdzie został zamordowany.
3 maja 1977 r. – w częstochowskich placówkach handlowych i gastronomicznych pojawiło się piwo „Kmicic”.
ROBERT SIKORSKI