Franciszek Kasprzak, współredaktor dodatku “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”, wydał monografię “O roku ów” z okazji 50 rocznicy ukończenia nauki jednego z pierwszych roczników Wydziału Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego (później Akademii Rolniczej). Książka zawiera opis dziejów absolwentów.
Franciszek Kasprzak, współredaktor dodatku “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”, wydał monografię “O roku ów” z okazji 50 rocznicy ukończenia nauki jednego z pierwszych roczników Wydziału Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego (później Akademii Rolniczej). Książka zawiera opis dziejów absolwentów.
– Był to okres powojenny, w którym należało zaspokoić potrzeby kadrowe w gospodarce leśnej, zasilić ziemie dawne i odzyskane w dobrze przygotowaną fachowo kadrę. Uniwersytet Poznański wznowił swoją działalność naukowo-dydaktyczną wkrótce po zakończeniu działań wojennych. Rozpocząłem studia w 1950 r na UP, a zakończyłem w 1954 r. już w Akademii Rolniczej. Pierwsi absolwenci rozpoczęli nowy etap w polskim leśnictwie. To oni objęli stanowiska kierownicze w przedsiębiorstwach państwowych i Lasach Państwowych- wspomina Franciszek Kasprzak.
Studenci Wydziału Leśnego pochodzili z różnych stron Polski, wielu z dawnych Kresów Wschodnich. Byli wśród nich żołnierze z polskich armii, partyzanci z ruchu oporu, wywiezieni na przymusowe roboty na wschód i zachód. Wszystkich łączyło jedno: chęć zdobycia wiedzy i zawodu, uzupełnienie wiadomości praktycznych i życiowych. Rozpiętość wieku studentów była bardzo duża – najstarsi urodzili się w 1914 r., najmłodsi w 1932. Najwięcej pochodziło z woj. poznańskiego – 32 osoby, z terenów wschodnich: województwa wileńskiego, nowogródzkiego, wołyńskiego, poleskiego, lwowskiego i tarnopolskiego – 36 i z woj. kieleckiego – 13 (również pan Kasprzak). Łącznie studia na tym wydziale rozpoczęło 130 osób, w tym 121 mężczyzn i 9 kobiet, a ukończyło 125 osób. – Dzisiaj po 50 latach odeszło na zawsze 65 leśników z tego roku – mówi Franciszek Kasprzak.
Wielu absolwentów Wydziału Leśnego doktoryzowała się, 5 uzyskało tytuły profesorskie. Specjaliści z zakresu łowiectwa byli nawet wykładowcami na uniwersytetach w Szwecji i Kenii. Wszyscy absolwenci 1954 roku uzyskali kierownicze stanowiska będąc nadleśniczymi i dyrektorami wydziałów w Okręgowych Zarządach Lasów Państwowych, najczęściej w woj. zachodnich i północnych.
Franciszek Kasprzak swoja karierę zawodową rozpoczął w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kłobucku, jako samodzielny inspektor lasów nadzorowanych. Po 4 latach w Nadleśnictwie Grodzisko (Lasy Państwowe) został zastępcą nadleśniczego, a później głównym technologiem w Destylarni Żywicy w Zagórzu. Po 6 latach powołany został na zastępcę dyrektora ds. technicznych i produkcyjnych w Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego. Ostatnie 16 lat przepracował jako dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Częstochowie.
Za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej został uhonorowany wieloma odznaczeniami m.in.: Złotymi Odznakami za Zasługi dla Rozwoju woj. katowickiego i częstochowskiego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Zasłużony Pracownik Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska i Złotą Odznaką za Zasługi dla Ochrony Przyrody.
– Myślę, że uczelnia nie zawiodła się na swoich wychowankach, pracowali na różnych stanowiskach uczciwie i rzetelnie, żaden z kolegów przez wszystkie lata pracy nie wszedł w kolizję z prawem. Obowiązywał niepisany kodeks honorowy leśników – mówi Franciszek Kasprzak.
UG