Jubileuszowa GALA


20 lutego 2020 roku, Hala Sportowa w Poczesnej – Piąta Jubileuszowa Gala „SYDERYTY 2019”, wręczenie Statuetek Wójta Gminy Poczesna.

 

Kilka lat temu, Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, znalazł odpowiedź na pytanie, w jaki sposób nagrodzić najbardziej zasłużonych, nie szczędzących swojego wolnego czasu ludzi, którzy przyczyniają się do rozwoju i promocji Gminy Poczesna. Po przemyśleniach zapadła decyzja: zasłużonym zostaną wręczone okolicznościowe statuetki, które nawiązywać będą do historii regionu, a więc do kopalnictwa rud żelaza, które miało znaczący wpływ na rozwój Gminy Poczesna.

Projekt statuetki wykonał światowej sławy rzeźbiarz, od kilkunastu lat mieszkaniec Gminy Poczesna, Jerzy Kędziora. Każda z figur jest niepowtarzalna, gdyż zawiera nieregularny kawałek prawdziwego syderytu (rudy żelaza), z terenu Gminy Poczesna, z naszej Ziemi.

Zgodnie z przyjętymi zasadami i kryteriami, laureatów do statuetek wybiera Kapituła, której przewodniczy Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma. Wyróżnienia przyznawane są w następujących kategoriach:

1.  Oświata, kultura, sztuka

2.  Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska

Przedsiębiorczość

4.  Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna

W 2019 roku zainaugurowano jeszcze jedną kategorię: „Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna”.

Do 20 lutego 2020 roku „Syderyty” zostały wręczone następującym osobom:

Laureatami PIERWSZYCH „Syderytów 2015” zostali w kategorii:

Oświata, kultura, sztuka: Jerzy Kędziora;

Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska: Henryk Pałasz;

– Przedsiębiorczość: Krzysztof Krzyczmonik;

– Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Andrzej Cupiał.

Przed Publicznością wystąpił Alosza Awdiejew.

Druga edycja „Syderytów” miała miejsce w 2017 roku. Wówczas uroczystość swoim występem uświetnił aktor Kacper Kuszewski. Laureatami „Syderytów 2016” zostali w kategoriach:

– Przedsiębiorczość: Maksymilian Wawrzyńczak;

– Oświata, kultura i sztuka: Mirosława Truchta-Nowicka;

– Sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska: Klub Sportowy OLIMPIA Huta Stara B;

– Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Maria Adamus i Regina Krzyczmonik.

W 2018 roku odbyła się trzecia edycja Gali. W Hali Sportowej, już po uroczystym wręczeniu wyróżnień wystąpili światowej sławy artyści operowi: Sylwia Lorens i Juliusz Ursyn Niemcewicz. Laureatami „Syderytów 2017” zostali, w kategoriach:

– Przedsiębiorczość: Bożena i Artur Dróżdż;

– Oświata,kultura i sztuka: Marian Kołodziej;

– Sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska: Jerzy Ślęzak i Leon Kuta;

– Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Grażyna Jarawka.

Syderyty 2018” odbyły się tradycyjnie w „tłusty czwartek”. Gwiazdą wieczoru była aktorka Katarzyna Żak. Laureatami czwartej edycji „Syderytów” zostali, w kategoriach:

Przedsiębiorczość: Przemysław Błaszak;

– Oświata,kultura i sztuka: Justyna Wilk;

– Sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska: Marek Morzyk;

– Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Andrzej Patorski.

W roku 2019, po raz pierwszy zostały przyznane dwie statuetki: „Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna”. Otrzymali je: Poseł do Parlamentu Europejskiego – Jadwiga Wiśniewska oraz Radny Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisław Gmitruk.

20 lutego 2020 roku, w blasku świateł i fleszy powitano gości wśród których znaleźli się; parlamentarzyści, laureaci poprzednich edycji, goście z zaprzyjaźnionej Gminy Jaszuny z Litwy. Serdecznie powitano przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego Województwa Śląskiego, Sejmiku Województwa Ślaskiego, Urzędu Miasta Częstochowa, Starostwa Powiatu Częstochowskiego. Wśród osób przybyłych na „Syderyty 2019” nie zabrakło prezesów i dyrektorów wojewódzkich i miejskich placówek, prezesów stowarzyszeń, artystów. Jak co roku licznie na „Syderyty” przybyli burmistrzowie i wójtowie z zaprzyjaźnionych gmin powiatu częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego i myszkowskiego. Nie zabrakło duchowieństwa, samorządowców Gminy Poczesna, sołtysów, reprezentacji Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, dyrektorów i pracowników placówek oświatowych i kulturalnych. Byli także, przedstawiciele stowarzyszeń, pracownicy służby zdrowia, Komendy Policji i Państwowej Straży Pożarnej, przedsiębiorcy. Powitano również przedstawicieli Klubów Sportowych oraz pracowników Urzędu Gminy Poczesna oraz pracowników Jednostek Organizacyjnych i Pomocniczych.

Na tegorocznej Gali Wójt Krzysztof Ujma nawiązał do tradycji górniczych, sportowych i kulturowych, które są nieustająco kultywowane w naszej Gminie. Historia kopalnictwa żelaza dała początek także, pasji rowerowej, muzycznej – dowodem jest m.in. historia Orkiestry Dętej, która jest wpisana w górniczą tradycję. Ściśle związana była i jest z naszym terenem. Towarzyszyła podczas uroczystości państwowych, gminnych oraz w pożegnaniach mieszkańców Gminy Poczesna. Obecnie zastąpiła ją Młodzieżowa Orkiestra Dęta, którą mogliśmy podziwiać.

Wójt przedstawił również pasje sportowe Gminy Poczesna. Zawsze bardzo prężnie rozwijał się sport rowerowy. Podkreślił, że jest on w Gminie Poczesna coraz bardziej popularny, o czym świadczą m.in. nagrody i wyróżnienia dla Gminy Poczesna. Odpowiedzi na pytania, co zrobić aby rozwijał się jeszcze prężniej, udzielał Gminie Pełnomocnik Marszałka ds. Polityki Rowerowej – Aleksander „Alex” Kopia. Należy przypomnieć, że w maju 2019 roku odbyła się dyskusja samorządowców północnej części województwa śląskiego. Powstał dokument pt. „ZAŁOŻENIA REGIONALNEJ POLITYKI ROWEROWEJ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO WRAZ Z KONCEPCJĄ SIECI REGIONALNYCH TRAS ROWEROWYCH”. W styczniu tego roku odbyło się posiedzenie Śląskiej Rady Rowerowej (organ doradczy Marszałka Sejmiku Śląskiego), na którym poruszono kilkanaście tematów związanych z polityką komunikacji rowerowej w naszym województwie. Nasz projekt został wstępnie nazwany „Szlakiem Syderytów”. Biegnie przez gminy: Żarki, Poraj, Kamienica Polska, Poczesna, Konopiska, Blachownia Krzepice – w kierunku na Wieluń. W 2015 roku powołano Gminnego Oficera Rowerowego, który od 2019 roku zasiada też w Śląskiej Radzie Rowerowej. Jest nim mieszkaniec Gminy Poczesna – Marek Morzyk.

Długo wyczekiwana chwila – wręczenie Statuetek „Syderyty 2019” stała się faktem. Na tegorocznej, jubileuszowej Gali otrzymali je:

– w kategorii: Oświata, kultura, sztuka – Dorota Wiśniewska;

– w kategorii: Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska – Barbara Wąsińska

– w kategorii: Przedsiębiorczość – Beata Chochaus–Międła;

– w kategorii: Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna – Jan Wawrzyńczak;

Laureatem „Super Syderyta – Przyjaciela Gminy Poczesna został – ks. Ryszard Umański.

Po wręczeniu Statuetek, Jan Szyma ze Stowarzyszenia „Przyjaciół Gaude Mater” w Częstochowie, wręczył Wójtowi Krzysztofowi Ujmie medal „Zasłużony dla WLKS KMICIC”. Po części oficjalnej nastąpił – tradycyjnie już jak na „tłusty czwartek” przystało poczęstunek. Nie zabrakło również pasjonatów muzyki klasycznej, którą można było podziwiać na koncercie śpiewaka operowego, solisty Teatru Narodowego oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawietenora Bogusława Morki, który wystąpił wraz z sopranistką Emilią Zielińska (artystka w 2004 roku śpiewała dla Jana Pawła II) przy akompaniamencie zespołu Alla Vienna pod dyrekcją prof. Adama Manijaka. Burzą oklasków podziękowano i pożegnano artystów.

Z du patrzymy na ludzi, którzy pracują na rzecz Gminy Poczesna i przyjaciół. Dziękujemy wszystkim za pamięć i przybycie.

Podziękowania kierujemy również do Firmy Omega Music, która już po raz kolejny, w sposób wysoce profesjonalny zapewnia nam obsługę techniczną Gali.

Aneta Nawrot, Renata Smędzik

Beata Chochaus – Międła
Swoją pasję i przygodę z krawiectwem  Beata Chochaus – Międła  rozpoczęła  w latach 90 – poprzedniego wieku a konkretnie w 1995 roku. Wspólnie z mężem założyli firmę Bemar. Nazwa powstała od pierwszych liter imion: Beaty i Marka. Siedziba firmy mieści się w Wanatach.  Mieszkają w Zawodziu, w Gminie Poczesna. Firma BEMAR to polski producent odzieży damskiej , która na rynku zaistniała początkowo jako producent płaszczy. Po kilku latach firma przebranżowiła się i obecnie specjalizuje się w szyciu sukienek.  Wychodząc na przeciw potrzebom klienta firma tworzy sukienki dla bardzo szerokiego grona klientek od młodzieżówki po sukienki dla kobiet w średnim i starszym wieku oraz  w bardzo szerokiej rozmiarówce od rozmiaru 34 do rozmiaru 54. Bemar to naturalna moda w 100% w  polskim wydaniu, nietuzinkowa, klasyczna, a zarazem wpisująca się w najnowsze trendy.
Do katalogów z sukienkami są angażowane modelki w rozmiarze S ale także modelki plus size, ponieważ firmie zależy nam na tym aby pokazać  klientkom, że niezależnie od rozmiaru można wyglądać  pięknie i z klasą. W swojej ofercie firma ma zarówno proste klasyczne kroje, przeznaczone dla kobiet preferujących tradycję i wygodę oraz kolekcję wzbogacone o gipiury czy koronki, a także modele bardziej dziewczęce, swobodne. Produkty adresowane są dla Pań, które cenią sobie wysoką jakość i elegancję.
Bardzo krótkie serie połączone z szeroką gamą kolorystyczną pozwolą każdej klientce znaleźć w ofercie Bemar coś dla siebie wśród wielu modeli sukienek. Powstają piękne, trwałe, klasyczne ubrania dla kobiet. Wśród nich prym wiodą sukienki na różne okazje: na ważne spotkania, rodzinne przyjęcia i do pracy. Ubrania powstają z najlepszych materiałów,  wyłącznie w Polsce, w krajowych szwalniach, o czym producent z dumą informuje na oznaczeniach dodawanych do odzieży. Firma Bemar cieszy się coraz większym powodzeniem wśród bardzo wymagających klientek. Beata Chochaus – Międła jest absolwentką Politechniki Częstochowskiej.
Ma dwóch synów: 23-letniego Sebastiana, studenta V roku Master Studies Finance na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu  oraz młodszego Konrada, który studiuje informatykę na wydziale Inżynierii Mechanicznej  i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Klientki lubią Bemar za jej niepowtarzalny styl.  Kolejna rzecz to po prostu jakość ubrań. Firma ma również transparentne  ceny. Sukces Firmy Bemar to również współpraca i wiele długich rozmów a także planowanie z osobami zaangażowanymi    w cały proces produkcji aż po sprzedaż wyrobu. Od trzech lat  Beata Chochaus- Międła  czynnie angażuje się w akcję charytatywną „Mikołaj na Wileńszczyźnie”, organizowaną przez Towarzystwo Patriotyczne „Kresy”  i  tym samym pomaga Polakom mieszkającym z dala od Ojczyzny. Bardzo ceni sobie swobodę działania  i nie wyobraża sobie, żeby ktoś był dla niej szefem. Praca w Firmie Bemar przynosi Państwu Międła wiele satysfakcji, bo po wiersze kochają ludzi i współpracę z nimi a po drugie znaleźli prace, która daje im przyjemność i wkładają w nią 100% swojej energii.
Po prostu znaleźli swoje miejsce na Ziemi.

Barbara Wąsińska
 Urodziła się 9 marca 1963 roku, mieszka w Poczesnej. Swoją pierwszą pracę z dziećmi rozpoczęła w 1984 jako nauczyciel nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Poczesnej. Jej przygoda z warcabami rozpoczęła się w 1977 roku, kiedy jako 14 letnia dziewczyna pierwszy raz wzięła udział w turnieju warcabowym w Drużynowych Mistrzostwach Polski. W 1978  roku wzięła udział w Mistrzostwach Świata w Taszkiencie w Uzbekistanie. W wieku 18 lat została dwukrotną Mistrzynią Polski w Warcabach 100 – polowych. W 1981 roku absolwentka LO w Kamienicy Polskiej, dwa lata później ukończyła Studium Nauczania Początkowego w Krzepicach, a po 5 latach studia wyższe na kierunku –  nauczania początkowego. Ukończyła wiele form doskonalenia zawodowego z zakresu: katechezy, informatyki, oligofrenopedagogiki i terapii pedagogicznej.
Warto zaznaczyć, że jeden z wychowanków Jolan Pałasz został arcymistrzem Małej Olimpiady Matematycznej na poziomie powiatu, laureat w międzynarodowym konkursie matematycznym „Kangurek”. Barbara Wąsińska konsekwentnie realizuje pasje sportowe swojego ojca – Stanisława Markowskiego. Założyciela klubu sportowy LKS „Złota Dama”- GROM Poczesna, który wychował wielu warcabistów. Ludowy Klub Sportowy „Grom-Złota Dama”  powstał w 2003 r. na bazie klubu „Grom” i „Złotej Damy”, którymi założycielami byli: Stanisław Markowski i Zdzisław Porochnicki. Sekcja warcabów 100-polowych zrzesza ok. 15 zawodników w wieku od 10 do 23 lat.  Przez wiele lat trenerem warcabów 100-polowych był Stanisław Markowski. Obecnie trenerem sekcji warcabowej jest  córka Barbara Wąsińska.
Klub znany jest z licznych sukcesów wychowanków sekcji warcabowej – nie tylko na arenie krajowej ale również międzynarodowej. Zawodnicy Klubu Grom Złota Dama Poczesna od lat są powoływani  do Kadry Narodowej i godnie reprezentują nasz kraj na Młodzieżowych  Mistrzostwach Europy oraz Młodzieżowych Mistrzostwach Świata. Biorą udział w szkoleniach kadry pod okiem trenera międzynarodowego Arcymistrza Evgenij Watoetin ( Watutin) oraz Mistrzyni Świata Kobiet Natalii Sadowskiej. Biorą udział  w rozpowszechnianiu gry w  warcaby 100-polowe między innymi  grając     z ochotnikami na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Poza tym  reprezentant klubu Szymon Polinceusz brał udział w wymianie z młodzieżą węgierską i wileńską. Celem projektów było nawiązanie kontaktów  z rówieśnikami, poznanie kultury, historii i obyczajów drugiego kraju, wspólny trening sportowy i popularyzacja sportu warcabowego. Ale klub to nie tylko Szymon, Maksym i Franciszek. Należy również wspomnieć o takich zawodnikach ja Daniel Glin wielokrotny Mistrz Polski w warcabach 100-polowych oraz w 64 – polowych, Monika Pyrcz również złota medalista w warcabach 100-polowych oraz 64-polowych, Sobiegraj Marcin również złoty medalista MP oraz sędzia, Pętlicka (Sobiegraj)  Aneta wielokrotna Mistrzyni MP, Nowicki Dominik, Stasiak Iwona, Szczygieł Radosław, Tomza Mariusz, Pęczek Roksana, Minkina Tadeusz, Pałasz Jolan oraz Zdzisław Porochnicki najstarszy członek i zawodnik Klubu, który 3 lata temu zdobył III miejsce w MP seniorów. Pamiętać należy również o Ewie Schalley-Minkina, obecnej Mistrzyni Belgii. Swoja karierę warcabową Ewa zaczynała w klubie Grom Złota Dama Poczesna, jest pierwszą Polką z tytułem GMIF, Wicemistrzynią Świata z roku 1997, wielokrotną Mistrzynią Polski w warcabach stupolowych.
Od ponad 20 lat Ewa mieszka w Belgii, tym bardziej miło nam śledzić jej grę niezmiennie pod flagą biało-czerwoną, w barwach klubowych Grom Złota Dama Poczesna. Wszyscy zawodnicy należeli do Kadry Polski. Barbara Wąsińska – za swoją bezinteresowną i społeczną pracę odznaczona została: medalem Edukacji Narodowej, Srebrną i Złotą odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej i Sportu, trzykrotnie odznaczona przez LZS jako zasłużony trener powiatu częstochowskiego. Jej sukcesem jest sukces jej zawodników.


Jan Wawrzyńczak
Jan Wawrzyńczak jest mieszkańcem gminy Poczesna. Sam o sobie mówi, że od urodzenia jest społecznikiem i nie potrafi spokojnie usiedzieć na jednym miejscu. Działał w Ochotniczej Straży Pożarnej w Hucie Starej A. Od ponad 20 lat działa w PSL-u. Jest prezesem Zarządu Gminnego. Wraz z delegacją i sztandarem jest na każdym gminnym święcie. Prowadzi kronikę. Jak sam o sobie mówi „Trzeba być w ruchu, trzeba coś robić dla innych, bo tylko wtedy życie ma sens”. Jan Wawrzyńczak urodził się 18 lipca 1940 roku, w Hucie Starej A. Pochodzi z rodziny robotniczej. Ożenił się z Franciszką Jadwigą Putkowską, 20 lutego 1963 roku. Niedawno obchodzili jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Państwo Wawrzyńczak mają dwie córki – bliźniaczki: Małgorzatę i Dorotę oraz dwoje wnucząt: Ewelinę i Michała oraz dwie prawnuczki: Justynę i Julię. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Bargłach. Mając 16 lat podjął pracę w Kopalni Rudy Żelaza w Osinach – Tadeusz II, gdzie przepracował 22 lata.
Z powodu choroby odszedł z kopalni i rozpoczął pracę w Hucie im.B.Bieruta w Częstochowie. Równocześnie uczęszczał do Szkoły Przyzakładowej i ukończył ją z tytułem mechanika urządzeń hutniczych oraz spawacza. Po ukończeniu szkoły rozpoczął pracę w Zakładzie Budowy Maszyn Osiny w Nowej Wsi, gdzie pracował jako spawacz i mechanik samochodowy. Później rozpoczął pracę  jako górnik  w Przedsiębiorstwie Budowy Rud Żelaza w Bytomiu. Po czterech latach pracy  został skierowany na rentę inwalidzką a później na emeryturę. Całe jego życie związane było i  jest z terenem gminy Poczesna. Czynnie, w miarę możliwości uczestniczył w realizacji zadań dla zaspokojenia potrzeb społecznych mieszkańców.
Największe możliwości miał w okresie piastowania funkcji naczelnika OSP W Hucie Starej A, którą to funkcję pełnił przez 30 lat. Za swoją działalność został odznaczony odznaką Wzorowego Strażaka, Brązowym, Srebrnym i trzy krotnie – Złotym krzyżem Zasługi, Złotym Znakiem Związku OSP.  Z jego inicjatywy jednostka OSP z Huty Starej A pozyskała samochód strażacki, a  w 75 rocznicę jednostki Jan Wawrzyńczak ufundował dla niej sztandar. Był zaangażowany w budowę remizy OSP  oraz dbał o systematyczne doposażanie jednostki np. w mundury.
Z Komendy Rejonowej w Częstochowie otrzymał dwie motopomy. W tym samym czasie jednostka otrzymała wóz pożarniczy Jelcz . Przez wiele lat Pan Jan był kierowcą w jednostce OSP w Hucie Starej A. W 2016 roku  Jan Wawrzyńczak za swoje zasługi i działalność został odznaczony najwyższym odznaczeniem PSL-u – Złotą Odznaką. Było to dla niego wielkim przeżyciem. Przez dwie kadencje pełnił funkcję Radnego Gminy Poczesna. Przeżył 80 lat,  w związku małżeńskim ponad 50, cieszy się z przeżytych lat i osiągniętych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Trzeba życzliwości i dobroci aby pomagać, trzeba wielkości ducha, aby pomagać bezinteresownie.
Trzeba odwagi, aby nie zważając na przeszkody, wytrwale i do końca wyciągać przyjazną dłoń. Za szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna z całego serca Janowi Wawrzyńczakowi –  dziękujemy.

Dorota Wiśniewska
 Urodziła się 14 kwietnia 1980 roku w Częstochowie. Od urodzenia jej pasją była muzyka. Wychowała się w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Dziadek udzielał lekcji muzyki  i gry na instrumentach, grał na skrzypcach i akordeonie guzikowym, a rodzice od strony mamy śpiewali w chórze  parafialnym w kościele Bożego Ciała we Wrzosowej. Muzykowanie rodzinne stało się więc jej codziennością. Z wykształcenia pedagog, nauczyciel muzyki, instruktor śpiewu w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej, wychowawca świetlicy szkolnej oraz opiekun artystyczny zespołu KGW „Dąbrowianki” z  Dąbrowy Zielonej. Swoją przygodę ze śpiewem rozpoczęła już w przedszkolu we Wrzosowej. Rok później została zapisana do Społecznego Ogniska Muzycznego w Częstochowie, gdzie doskonaliła swój warsztat muzyczny. Będąc absolwentką Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej, wiedziała co będzie robić w przyszłości – śpiewać. Jej żywiołem stała się scena. Ale nie tylko… Chciała zostać nauczycielką – jak jej mama. Będąc uczennicą V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie jednocześnie uczęszczała na zajęcia wokalne do Gminnego Ośrodka Kultury w Poczesnej, w którym doskonaliła intonację, emisję głosu, dykcję  pod okiem instruktora – Grzegorza Leonarcika a drzwi do świata muzyki, artystów, instruktorów śpiewu otworzyła jej ówczesna dyrektor Goku – Teresa Nienartowicz. Okres od 1998 do 2003 roku był wypełniony konkursami, przeglądami i festiwalami wokalnymi, to czas popisów fortepianowych, recitali, działalności kulturalno – muzycznej. W 2004 roku ukończyła Studia Magisterskie WSP w Częstochowie kierunek – Wychowanie Muzyczne. Marzenie się spełniło – została nauczycielem muzyki, angażując się w pracę , dbałość o wszechstronny rozwój swoich uczniów i zarażanie ich swoją pasją – muzyką. W 2006 roku ukończyła studia podyplomowe Pedagogikę Opiekuńczo – Wychowawczą na Akademii Świętokrzyskiej oraz wiele szkoleń, kursów zdobywając certyfikaty, zaświadczenia. Prowadziła szkolenia, warsztaty muzyczno – ruchowe  w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Jako studentka a później już mgr muzyki  prowadziła scholę parafialną w kościele Bożego Ciała we Wrzosowej, była również  dyrygentem Chóru UTW przy Politechnice Częstochowskiej, instruktorem śpiewu w zespole folklorystycznym „Wrzosowianie” i „Janowianie”, reprezentowała Gminę Poczesna w V Scenie Prezentacji Nauczycieli i Uczniów w Koszęcinie, współpracowała z Centrum Inicjatyw Artystycznych „Talent” w Częstochowie,  obecnie współpracuje z ośrodkami kultury takimi  jak: GOK Olsztyn, ROK w Częstochowie, MDK w Myszkowie, GOK w Dąbrowie Zielonej,  laureatka wielu festiwali   i konkursów wokalnych. Autorka muzyki, słów do piosenek, kolęd i pastorałek. Jurorka festiwali gminnych, międzygminnych i powiatowych. Założycielka  Zespołu Wokalnego „Elsol”. Na co dzień jest matką  – ma  syna Kacpra, który zawsze ją wspiera i uczestniczy w jej w życiu muzycznym. Prowadzi również zespół wokalny „Niezapominajki” w Szkole Podstawowej w Nieradzie.
Od roku jest instruktorem śpiewu w GCKIiR w Poczesnej, gdzie jej podopieczni ze świetlicy środowiskowej w Hucie Starej B i Brzezinach mogą pochwalić się sukcesami od szczebla gminnego do ogólnopolskiego. Ponadto gościnnie występuje  jako solistka zespołu „All dęte”. Organizator i koordynator Powiatowego Przeglądu Pieśni Maryjnej „Idziemy z Tobą Matko”, Współorganizator i koordynator Archidiecezjalno-Powiatowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” a także Międzyszkolnego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych. Angażuje się w akcje charytatywne – Mikołaj na Kresach, Fundacja „Centarus”, WOŚP, UNICEF „Wszystkie kolory świata”, „Szlachetna paczka”, „Dar naszych serc”, ambasador Fundacji ”DR CLOWN”. Corocznie doceniana za zaangażowanie w wykonywana pracę i aktywne uczestnictwo w życiu szkoły. W 2002 laureatka nagrody Starosty Częstochowskiego w dziedzinie kultury za wybitne osiągnięcia dla powiatu, w latach 2010 i 2015 roku otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy. Charyzma, profesjonalizm, zaangażowanie, otwartość i zdolność zjednywania sobie ludzi przez Dorotę pozwoliło rozwinąć skrzydła wielu nowym talentom  w Gminie Poczesna.

 Ks. Ryszard Umański
Niezależnie od tego jak dużo posiadamy, ważne jest ile możemy dać drugiej osobie. Każdy ma własny limit dobroci, miłości. Ten limit powinniśmy z biegiem czasu powiększać, dzielić się z ludźmi, oferować im swoją pomoc – tak jak to czyni ks. Ryszard Umański. Przez kilkanaście lat Dyrektor diecezjalnego radia Fiat, które współtworzył. Był także wicedyrektorem Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Od 2006 roku jest proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przy ul. Michałowskiego. Kapelan środowisk patriotycznych „Solidarności” w Częstochowie. Wieloletni przyjaciel Anny Walentynowicz, którą zawsze podziwiał za jej działalność, odwagę i patriotyzm.
On sam zawsze walczył  o Polskie interesy  i sprawy ważne dla naszej Ojczyzny. Bez względu na konsekwencje zawsze służy prawdzie. Przełamuje mity i stereotypy organizuje nietuzinkowe wydarzenia dla dzieci i młodzieży. Sumienny  i honorowy. Bóg, Polska i patriotyzm to dla ks. Ryszarda słowa szczególnej wagi. Zawsze służy pomocą drugiemu człowiekowi.
Organizator kolonii letnich dla  polskich dzieci z Kresów Wschodnich (Łotwy, Litwy, Białorusi), realizowanych przez Towarzystwo Patriotyczne „Kresy.” Pomysłodawca marszu i biegu w Częstochowie, poświęcony Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest znanym nie tylko w Częstochowie ale również w województwie śląskim i Polsce  – społecznikiem. To człowiek mocno angażujący się w sprawy związane z rozwojem i poprawą życia ludzi na Kresach.  Nie można nie wspomnieć, że jest Prezesem Towarzystwa Patriotycznego Kresy – pomysłodawcą i organizatorem akcji „Mikołaj na Wileńszczyźnie”. Akcji, w którą w minionym roku zaangażowanych było ponad 20 gmin i 500 szkół z Częstochowy i województwa śląskiego. Darczyńcy przekazali 20 ton prezentów dla dzieci z okazji Bożego Narodzenia.
To z Jego inicjatywy co roku  gminy i szkoły udowodniają, że – jesteśmy razem i potrafimy okazać naszą solidarność z Polakami mieszkającymi daleko od Ojczyzny. Wielokrotnie doceniony przez organizacje państwowe i Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Odznaczony m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności przez Prezydenta RP, Krzyżem Komendy WIN, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości przez Prezydenta RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wieloletni Przyjaciel Gminy Poczesna. Daje temu wyraz angażując się w wiele uroczystości  organizowanych przez Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmę. Dzięki Jego zaangażowaniu 30 września 2017 została podpisana umowa współpracy partnerskiej przez Wójta Gminy Poczesna- Krzysztofa Ujmę oraz Starostę Gminy Jaszuny, Zofię Griaznową, w pałacu Balińskich w Jaszunach – historycznej siedzibie rodowej Radziwiłłów.
Pomysłodawca i organizator warsztatów dla radnych i sołtysów z Gminy Poczesna, którzy w 2019 odwiedzili  rejon solecznicki, w okręgu wileńskim, na Litwie. Dzięki niemu Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” wystąpił na Litwie w przeglądzie polskich tańców i strojów narodowych w gminach polskich. Organizator pięciodniowej podróży na Podole dla uczniów z Gminy Poczesna i Częstochowy. To właśnie dzięki takim podróżom wzrasta wiedza o Kresach, a prawda o dawnej Rzeczypospolitej przetrwa w pamięci przyszłych pokoleń.  Ksiądz Ryszard  w każdym człowieku widzi tylko dobro i  uczy dobroci serca, zwraca uwagę na to, co jest w życiu ważne: że trzeba pomagać.
Kieruje się zasadami: Bóg, Honor, Ojczyzna. Ks.Ryszard Umański to  prawdziwy przyjaciel Gminy Poczesna, na którego zawsze możemy liczyć, bo

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” 

Iwona Skorupa

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *