Jaki ojciec taki syn

Kijas Motorsport w akcji

Na torze w Miedzianej Górze pod Kielcami została rozegrana druga w tym sezonie runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Na starcie nie zabrakło zawodników Kijas Motorsport, którzy podczas weekendu wystartowali zarówno w wyścigu o Grand Prix Polski jak również w trzygodzinnej rywalizacji w ramach Długodystansowych Mistrzostw Polski. Zawodnicy częstochowskiego zespołu wyjechali z Kielc z trzema pucharami, co stanowi bardzo dobry wynik, zaważywszy na warunki w jakich przyszło im rywalizować.
Po rozegranych dzień wcześniej kwalifikacjach Krzysztof Kijas znalazł się na ósmym polu startowym, natomiast Krzysztof Kijas Junior znalazł się dwa pola dalej. Niestety, w przypadku “Juniora” start nie doszedł do skutku. – Pojawił się problem z ciśnieniem paliwa, a ponieważ silnik jest świeżo po rewizji, nie chcieliśmy ryzykować większej awarii – stwierdził szef zespołu Krzysztof Kijas.
W tej sytuacji o punkty rywalizował Krzysztof Kijas i trzeba przyznać, ze radził sobie bardzo dobrze. Ostatecznie zawodnik ukończył wyścig na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej i drugim w swojej klasie.
Drugi wyścig rozpoczął się od małego zgrzytu na linii organizatorzy – zawodnicy. Osiem aut (z dziesięciu startujących) wystartowało bowiem z depo, po tym jak zostało zatrzymanych za rzekome przekroczenie czasu przewidzianego na wyjazd z pitlane.
– Uważam, że nikt z nas nie opóźnił wyjazdu z depo. Poza tym gdy na 10 startujących aut, 8 się niby spóźnia i musi startować z depo, to musi być coś nie tak – powiedział Kijas. Drugi bieg to awans Kijasa o jedno miejsce w porównaniu z pierwszym wyścigiem. Kierowca z Częstochowy ukończył tym samym wyścig ponownie na drugim miejscu w swojej klasie, dzięki czemu w klasyfikacji H-2000 po eliminacji w Kielcach zajmował drugą pozycję.
Oprócz startu w sprincie rodzinny duet mogliśmy oglądać w czasie wyścigu trzygodzinnego. Dodajmy, iż dla zawodników częstochowskiego zespołu był to pierwszy w tym sezonie start w DSMP. Inauguracja wypadła obiecująco, bowiem zespół ukończył wyścig na trzecim miejscu w klasie do 1600 ccm.
Z kolei 11. czerwca Krzysztof Kijas Jr. uczestniczył w III eliminacji Międzynarodowych Samochodowych Mistrzostw Czech. Niedzielny wyścig został rozegrany przy słonecznej pogodzie. Bardzo dobrze poradził sobie młody kierowca z Częstochowy. Po profesorsku wręcz rozegrany pierwszy łuk pozwolił mu awansować na czoło stawki, a zaskoczony takim obrotem sprawy faworyt – Moravec nie mógł się uporać z reprezentantem Kijas Motorsport. Dopiero po trzecim okrążeniu Czech wyskoczył na prostej startowej zza pleców Juniora i powrócił na czoło wyścigu.
Kolejny start zespó3 planuje w inauguruj1cych sezon Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski. Pierwsza w tym sezonie eliminacja GSMP zostanie rozegrana w dniach 23. – 25. czerwca na dobrze znanej zawodnikom trasie w Za3u?u. Tydzien po tych zawodach zawodnicy Kijas Motorsport przenios1 sie do Poznania na III runde Wyocigowych Samochodowych Mistrzostw Polski