Jak dotrzeć do pieniędzy Funduszu


Jerzy Suchy, wiceprezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie i dyrektor Banku Ochrony Środowiska w Częstochowie, od lat działający na rzecz organizacji ekologicznych został na wniosek Zarządu Okręgu LOP w Częstochowie wybrany do Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

18. maja br. na zaproszenie dyr. Jerzego Suchego w siedzibie Biura Terenowego WFOŚiGW w Częstochowie przy ul. Czartoryskiego z pracownikami Wojewódzkiego Funduszu spotkali się przedstawiciele organizacji ekologicznych. – Moim zadaniem jest reprezentowanie w Funduszu organizacji ekologicznych z terenu województwa śląskiego. Rada Nadzorcza ma wpływ na funkcjonowanie Wojewódzkiego Funduszu poprzez zatwierdzanie podstawowych dokumentów określających zasady udzielania dofinansowania, postanowiłem więc przybliżyć lokalnym organizacjom proekologicznym możliwości pozyskania środków finansowych oraz zasad przygotowania wniosków – mówi dyr. Suchy.
W regionie częstochowskim działa coraz więcej organizacji ekologicznych. Potrzebują one wsparcia finansowego, a często nie wiedzą, jak środki pozyskać. Spotkania z przedstawicielami Funduszu to dobry kierunek. – Wspomaganie przedsięwzięć proekologicznych z zakresu ochrony przyrody, edukacji i profilaktyki zdrowotnej jest głównym celem Funduszu. Dla dobra naszego środowiska środki powinny docierać do organizacji – mówi dyr. Jerzy Suchy.
Pytań było sporo i w większości dotyczyły, jak przewidywał dyrektor Suchy, dofinansowań różnych przedsięwzięć. Jacek Paciorkowski, dyrektor biura NOT w Częstochowie pytał o edukację ekologiczną, Ireneusz Skubis, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP o możliwości karosowania samochodów jednostek OSP, Łukasz Olenderek z Porozumienia na Rzecz Przyjaznego Miasta o dofinansowanie gazetki ekologicznej, Bernadetta Niemczyk z Regionalnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych o wsparcie konkursu, a Krzysztof Kasprzyk z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa o dofinansowanie seminarium. Pojawiły się też sprawy o brak pomocy ze strony Funduszu. Zbigniew Owczarek ze Stowarzyszenia Kultury Zdrowotnej i Sportu “Speleoklub Częstochowa” pytał dlaczego, mimo licznych wniosków, Stowarzyszenie nie uzyskało dofinansowania do sprzątania jaskiń. Na wszystkie zapytania odpowiadał Zbigniew Wieczorek, zastępca prezesa WFOŚiGW w Katowicach. Podczas spotkania Marek Morzyk ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Pocześniańskiej podjął ważny temat utworzenia straży ochrony przyrody. Ta kwestia, jak stwierdził dyrektor Suchy, leży w gestii rządu i może być załatwiona na drodze legislacyjnej.
Inicjatywa podjęta przez dyrektora Suchego z pewnością przyniesie wymierny efekt. Wszak źródłem sukcesu jest odpowiednia informacja, a dodatkowe wsparcie bodźcem do skutecznego działania.

Informacje o wnioskach: www.wfosigw.katowice.pl

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *