Intrygująca ekspozycja


Wystawa sponsorowana przez ISD Hutę Częstochowa Sp. z o. o.

Mieszkańcy Częstochowy i pielgrzymi, tradycyjnie licznie przebywający w naszym mieście w okresie wakacyjnym, mają okazję zapoznać się w Sali Rycerskiej Sanktuarium Jasnogórskiego z bardzo interesującą wystawą „Obraz nie ręką ludzką malowany” – Ikony Jerzego Nowosielskiego i archetypy. Jej uroczysty wernisaż odbył się 15 lipca, do zwiedzania dostępna będzie do ………… Przepiękna prezentacja dorobku wybitnego polskiego ikonografa nie odbyłaby się w murach klasztoru bez finansowego wsparcia głównego sponsora – ISD Huty Częstochowa. Jest to zatem kolejne przedsięwzięcie kulturalne, przeprowadzone z dużym rozmachem, które zawdzięczamy jednemu z największych zakładów pracy w naszym mieście, który wyrasta na pierwszoplanowego, częstochowskiego mecenasa kultury

Kuratorami ekspozycji są jej pomysłodawca Michał Bogucki z Instytutu im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Alicja Młodecka, dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ”, w której została pokazana szerokiej publiczności po raz pierwszy. Od tego czasu odwiedziła kilka polskich miast, by roczny okres podróży podsumować w naszym mieście. – Przygotowanie wystawy przyniosło nam wiele trudu, ale wszystko co piękne łączy się z wysiłkiem. Byliśmy z nią także za granicą, w Bukareszcie, jednak jest dla nas wyróżnieniem i zaszczytem, że możemy ją zaprezentować w takim miejscu, jak Jasnogórskie Sanktuarium – podkreśla dyrektor Młodecka.
Organizacji ekspozycji w naszym mieście podjęli się miłośnik sztuki, sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie Adam Dobosz i paulin o. Jan Golonka, który w trakcie wernisażu przypomniał o swoim osobistym spotkaniu z Jerzym Nowosielskim sprzed dokładnie ćwierćwiecza. Twórca gościł wtedy na Jasnej Górze z referatem dla artystów na temat sztuki sakralnej.
Kluczową rolę w przygotowaniu ekspozycji miało wsparcie finansowe, jakiego udzielił jeden z największych zakładów pracy w naszym mieście – ISD Huta Częstochowa. Na otwarciu Spółkę reprezentowali prezes Zarządu Anatol Fediaiew, wiceprezes Zarządu, Dyrektor Generalny Andrzej Stokłosa, wiceprezes Zarządu Piotr Pełka oraz doradca Zarządu Jacek Kasprzyk. – Podjęliśmy się roli sponsora, bo funkcja mecenasa kultury do czegoś zobowiązuje. Częstochowa jest bardzo ważna pod względem kulturowym, narodowym i religijnym, w tym kontekście jest miejscem wyjątkowo istotnym w tej części Europie. Ta wystawa powinna była zostać pokazana właśnie na Jasnej Górze. Myślę, że profesor Nowosielski nie spodziewał się, że jego prace będą eksponowane w częstochowskim Sanktuarium. Jest to olbrzymie marzenie nie jednego wielkiego artysty. Cieszymy się, że poprzez wsparcie przedsięwzięcia mogliśmy pomóc zbliżeniu kultury Wschodu i Zachodu – mówi Jacek Kasprzyk.
Na oficjalne otwarcie przybyli także reprezentująca posła Prawa i Sprawiedliwości Szymona Giżyńskiego dyrektor biura Grażyna Matuszczak oraz przedstawiciele władz samorządowych – wiceprezydent Częstochowy Zdzisław Ludwin, wiceprezydent Wałbrzycha Piotr Sośnicki i wiceprezydent Radomska Ireneusz Owczarek. Obecny był również proboszcz parafii prawosławnej w Częstochowie…………………………………………
Wystawa w klasztorze prezentuje się okazale, ściany Sali Rycerskiej zdobi około siedemdziesięciu prac, w tym czterdzieści jest autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Pochodzą one z wielu placówek i kolekcji prywatnych w kraju. Są wśród nich, oprócz prac polskiego artysty, również wierne reprodukcje najbardziej znanych ikon prawosławnych. Ekspozycja obrazuje dzieje sztuki ikonografii od czasów Bizancjum po współczesność – z jej przeobrażeniami, ściśle określoną tematyką. Tytuł ekspozycji pochodzi od „acheiropoieta” (z greckiego: á – „nie”, cheir – „ręka”, poietos – „uczyniony”. Jest to nawiązanie do legendy o królu Abgarze, którego uzdrowił wizerunek Jezusa Chrystusa odbity na chuście oraz opowieści o św. Weronice, która otarła w trakcie Drogi Krzyżowej Synowi Bożemu twarz, a na chuście również miało pozostać odbicie jego twarzy.
Wernisaż urozmaicił występ Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego „Cantu”, w składzie: Sylwia Piłat, Lidia Jeziorowska, Przemysław Jeziorowski, Zbigniew Gładysz.

Komentuje prezes Zarządu ISD Huty Częstochowa Anatol Fediaiew
– Wystawa jest kolekcją około siedemdziesięciu ikon, z których czterdzieści jest dziełem pana profesora Jerzego Nowosielskiego. Zbiór istnieje już od dłuższego czasu, jest jednym z większych w tej dziedzinie. Kiedy Zarząd ISD Huty Częstochowa dowiedział się, że taka ekspozycja jest w naszym mieście planowana, szybko zadecydował, że chce objąć przedsięwzięcie sponsoringiem i zrobiliśmy to z radością. Kolekcja była już za granicą, jest znana. Będąc inwestorem z Ukrainy, państwa prawosławnego, rozpatrujemy wystawę jako połączenie naszej i polskiej kultury, korzeni kulturowych. I sam ten zbiór podkreśla jedność świata chrześcijańskiego. Jest też bardzo dobry pod kątem artystycznym. Profesor Nowosielski ma już ponad osiemdziesiąt lat, a nasza wystawa jest tym większym wyrazem głębokiego dla Niego szacunku

DeKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *