21 września (wtorek) o godz. 15:00, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
w Koszęcinie przy ul. Zamkowej 3, odbędzie się uroczyste rozpoczęcie nowego, 69. sezonu artystycznego. Inauguracja odbywa się w ramach obchodzonego w Zespole „Śląsk” Dnia Stanisława Hadyny oraz Roku Górali w Województwie Śląskim. Tego dnia w siedzibie Zespołu zaplanowano także Miasteczko Zdrowia z ofertą śląskich placówek opieki zdrowotnej oraz odsłonięcie tablicy Miejsce Pamięci Powstań Śląskich. Wstęp wolny.
Świętując we wrześniu każdego roku rocznicę urodzin założyciela Zespołu Stanisława Hadyny, artyści uroczyście rozpoczynają kolejny sezon działalności. Tym razem już po raz 69. zainaugurują koncertem rok nowych, artystycznych wyzwań.
W repertuarze znajdzie się jeden z najbardziej przebojowych programów Zespołu
„A to Polska właśnie”. Koncert odbędzie się w namiocie koncertowym na dziedzińcu Pałacu w Koszęcinie. Chór, balet i orkiestra Zespołu „Śląsk” wystąpią z repertuarem najpiękniejszych polskich pieśni i tańców z wielu regionów kraju. W dynamicznym, kolorowym i porywającym widowisku zabiorą widzów w taneczno-wokalną podróż po Polsce oraz bogactwach polskiej kultury regionalnej i narodowej.
Po wielu miesiącach ograniczeń związanych z pandemią, Zespół „Śląsk” pragnie szczególnie zachęcić publiczność do udziału w tym wydarzeniu oraz wspólnego świętowania nowego sezonu i odwiedzenia zabytkowej siedziby. W ramach dodatkowych atrakcji, w godzinach od 10:00 do 14:00, na terenie parku otaczającego pałac w Koszęcinie zaplanowano Miasteczko Zdrowia. Wybierając się do siedziby Zespołu „Śląsk” mieszkańcy regionu będą mogli połączyć przyjemne z pożytecznym – wypocząć w urokliwym miejscu, obejrzeć galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a przy okazji uzyskać porady zdrowotne, zrobić proste badania i poznać ofertę śląskich placówek opieki zdrowotnej. Tuż przed koncertem zostanie także podpisane porozumienie pomiędzy Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” a Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach.
O godz. 14:30 Zespół „Śląsk” zaprasza na uroczyste odsłonięcie tablicy „Miejsce Pamięci Powstań Śląskich”, którą na ręce Dyrekcji Zespołu „Śląsk” przekazał w lipcu tego roku Prezydent RP Andrzej Duda, jako jedynej instytucji artystycznej na Śląsku. Tablica wzorowana na powstańczym sztandarze „Tobie Polsko” jest symbolicznym uczczeniem bohaterskich uczestników trzech zrywów niepodległościowych, którzy w latach 1919, 1920, 1921 wywalczyli przynależność Górnego Śląska do odrodzonej Polski. Dzięki umieszczeniu tablicy w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie zostanie ustanowiony „miejscem pamięci powstań śląskich w czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”. To wyjątkowe wyróżnienie dla Zespołu „Śląsk”, który poprzez swoją działalność artystyczną i edukacyjną, od lat troszczy się o zachowanie pamięci o bohaterach polskiej historii. Tablica – obok Dębu Pamięci Powstań Śląskich, zasadzonego przez Prezydenta RP podczas czerwcowej wizyty w Koszęcinie – wzbogaci krajobraz zabytkowej siedziby Zespołu „Śląsk”, którą każdego roku odwiedza blisko 150. tysięcy gości.
21 września 2021 roku, wtorek
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, ul. Zamkowa 3
10:00 – 14:00 – Miasteczko Zdrowia
14:30 – Odsłonięcie tablicy „Miejsce Pamięci Powstań Śląskich”
15:00 – Koncert inaugurujący 69. sezon artystyczny
Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – „A to Polska właśnie” –
namiot koncertowy na dziedzińcu pałacowym
WSTĘP WOLNY. ILOŚĆ MIEJSC SIEDZĄCYCH OGRANICZONA!
—————————————————————————————————————–
PREMIERA PŁYTY „PIEŚNI WSPÓŁCZESNE”
22 września o godz. 19:53 zapraszamy do Amfiteatru NOSPR w Katowicach (pl. Wojciecha Kilara 1) na prapremierowy odsłuch jednego z najciekawszych projektów muzycznych ostatnich lat – wspólnego albumu MIUOSH’A i ZESPOŁU ŚLĄSK – „PIEŚNI WSPÓŁCZESNE”. Wstęp wolny.
„Pieśni współczesne” to projekt, w którym zaangażowanych zostało ponad 140 osób w tym uznany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, oraz wykonawcy tacy jak Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Tomasz Organek, Jakub Józef Orliński, Andrzej Smolik, Marcin Wyrostek, Kora czy duet Kwiat Jabłoni.
Miuosh jest autorem całości muzyki i wszystkich tekstów, które podsycone lokalną mitologią i świeżym spojrzeniem na sprawy ludzkie, tworzą opowieść o ludziach ziemi zmagającej się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie nie zapominając
o szacunku dla tradycji. W aktualny sposób poruszają ponadczasową tematykę śmiało czerpiąc z tradycji pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego, nawiązując do ludowych wierzeń, wartości i historii.
Dla liczącego niemal 70 lat Zespołu „Śląsk”, który miał okazję koncertować w 44 krajach na 5 kontynentach, to pierwszy taki projekt. Dla Miuosha, który swoimi symfonicznymi projektami-koncertami z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia potrafił zapełnić największy stadion w Polsce, to również nowa przestrzeń.
Wydawnictwo „Pieśni współczesne” promują single: „Imperium” z udziałem Ralpha Kamińskiego, a także „Celina” z gościnnym udziałem Julii Pietruchy, „Zmierzch” nagrany z duetem Kwiat Jabłoni, „Doliny” z Jakubem Józefem Orlińskim oraz „Mantra” z Igorem Herbutem. We wszystkich utworach wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Premiera płyty „Pieśni współczesne” – 24 września 2021 roku
Więcej informacji: piesniwspolczesne.com
—————————————————————————————————————–
NABÓR DO ZESPOŁU!
29 września 2021 roku w Pałacu Młodzieży w Katowicach (ul. Mikołowska 26) odbędzie się nabór do chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Przesłuchania rozpoczną się o godz. 12:00 od spotkania z akompaniatorem, od 13:00 kandydaci będą występować przed komisją. Na CV kandydatów Zespół czeka do 28 września.
Wszystkie szczegóły są dostępne na oficjalnym koncie Zespołu „Śląsk” na Facebooku oraz na stronie internetowej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w zakładce:
O nas/Nabór – http://zespolslask.pl/pl/nabor