Pod patronatem “Gazety Częstochowskiej”
Do końca sierpnia w Pawilonie Wystawowym w Parku im. St. Staszica będzie oglądać wystawę ikon z kolekcji Muzeum-Zamku Górków w Szamotułach.
Malarstwo ikonowe, mające wielowiekową tradycję, do dziś fascynuje tajemniczością oraz piękną, wysublimowaną kolorystyką. Jest jednym z najciekawszych zjawisk w sztuce XX wieku. Ikony malowano na kamieniu, glinianych płytach, złotej blasze, ale najpopularniejszym tworzywem stała się drewniana deska. – Ikony zgromadzone na wystawie w większości pochodzą z Białorusi i Ukrainy, ale są też tzw. domowe ze środkowej Rosji. Służyły one do rodzinnych obrzędów religijnych – powiedział podczas otwarcia wystawy Janusz Jadczyk, dyrektor Muzeum.
Muzeum w Szamotułach posiada blisko 1200 ikon i innych przedmiotów sztuki cerkiewnej. Znaczna część ikon malowana jest na desce. Na szczególną uwagę zasługują: wizerunek Matki Bożej Zbawiennej dla Złych Serc, Zwiastowanie czy tzw. płaszczanica pochodząca z 1900 roku. To swoistego rodzaju ikona wykonana na płótnie, którą w okresie Świąt Wielkanocnych rozkłada się w cerkwi.
AK