Częstochowski Budżet NIEobywatelski?
Budżet Obywatelski, czy drenaż publicznych środków?
Choć już po głosowaniu do budżetu obywatelskiego i środki podzielone, to ponieważ wyszła na jaw afera z kradzieżą danych osobowych pracowników MOPS i wykorzystaniu ich w głosowaniu na zdanie nr 821, dotyczącego pozyskania środków miejskich na finansowanie Dzielnicowych Klubów Mieszkańca, publikujemy artykuł z fan page Transparentna Częstochowa, który odsłania kulisy założeń tego wniosku.
Od 16 listopada 2020 roku mieszkańcy Częstochowy, którzy ukończyli 13 lat mogą wziąć udział w głosowaniu na projekty do realizacji w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego.
W tym poście przedstawię Państwu projekt 821. Dzielnicowe Kluby Mieszkańca „pewnego środowiska”, który według mnie definitywnie nie jest obywatelski.
Głównym cele projektu jest wg wniosku zwiększenie aktywności Mieszkanek i Mieszkańców Miasta Częstochowy poprzez utworzenie 10 Dzielnicowych Klubów Mieszkańca.
Cel piękny, ale …
720 tysięcy na wynagrodzenia
Koszty projektu wynoszą 1 mln 150 tys. zł, z czego aż 720 tys. jest przeznaczone na wynagrodzenie.
Pytanie: Wynagrodzenie kogo? Kto dokładnie zostanie zatrudniony
Dodatkowo utrzymanie lokali wg kosztu projektu wynosi 234 tys. zł.
Pytanie: Jakich lokali
I tym sposobem zostaje tylko 196 tys. zł
Przed weryfikacją wniosku pojawiły się dwa merytoryczne komentarze, które powinny zostać uwzględnione (tak jak wiać, nie zostały wzięte pod uwagę):
– „Przy dokonaniu weryfikacji merytorycznej wniosku zwrócić należy uwagę na fakt, że koszty zatrudnienia są zbyt wysokie do zaplanowanych w ramach zadania działań animacyjnych dla mieszkanek i mieszkańców”.
– „Ponadto do 31.05.2021 r. w 7 dzielnicach finansowane są w ramach projektu „Częstochowa silna dzielnicami” Dzielnicowe Ośrodki Społeczności Lokalnych” (…), które świadczą takie same działania jak Dzielnicowe Kluby Mieszkańca”.
Projekt 821. Dzielnicowe Kluby Mieszkańca jest promowany m.in. przez:
– Panią Małgorzatę Mruszczyk – dyrektorka MOPS w Częstochowie, które podlega Prezydentowi Matyjaszczykowi,
– Pana Macieja Hasika – rzecznika prasowego MPK i Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie, które podlegają Prezydentowi Matyjaszczykowi,
– Pana Dariusza Kapinos – Radny Miasta Częstochowy z ramienia SLD oraz animator Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, który zajmuje się współorganizacją imprez „dla Prezydenta” (JOWES podlega Prezydentowi Matyjaszczykowi),
– Panią Martę Zmitrukiewicz – obecnie prezes Fundacji dla Rozwoju, która zajmuje się współorganizacją imprez „dla Prezydenta”.
– Pana Zbigniewa Niesmacznego – Przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy z ramienia SLD.
– Pan Andrzeja Sowę – Radny Klubu Wspólnie dla Częstochowy. Nie oficjalnie klub Prezydenta Matyjaszczyka, oficjalnie radni klubu głosują tak samo jak klub SLD oraz jaka wola Prezydenta.
Widzicie Państwo tę zależność i nić powiązań? Smutne, lecz prawdziwe.
Tak obecnie działa wcześniejszy projekt „Częstochowa silna dzielnicami”. Tworzą go Miasto, jednostki mu podległe, w tym MOPS, JOWES, organizacje pozarządowe „zaprzyjaźnione” z Prezydentem, w tym Fundacja dla Rozwoju.
Na moje pytanie, kto jest wnioskodawcą projektu otrzymałem taką odpowiedź:
„Wnioskodawcą projektu jest Mieszkaniec Częstochowy reprezentujący grupę liderów społecznych z różnych dzielnic.”
Podobnie wyglądają projekty dzielnicowe „Odmrażamy kulturę w Częstochowie”.
https://www.facebook.com/2069891853285090/posts/2873971039543830/