lastyczka Karolina Ściegienny oraz dyrygent Jerzy Salwarowski zostali uhonorowani Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
P
Oboje twórcy związani są z Częstochową. Karolina Ściegienny, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w swym artystycznym dorobku (ponad 55 lat pracy twórczej!) ma płaskorzeźby, rzeźby, portrety, pejzaże. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmuje medalierstwo portretowe oraz witraże. Dzieła artystki można oglądać m.in. w Muzeum Metropolitalnym w Krakowie, w częstochowskim Muzeum Archidiecezjalnym, w zbiorach oo. Franciszkanów w Krakowie, w częstochowskim Pałacu Ślubów. Jej prace znajdują się w muzeach, kościołach i galeriach prywatnych. Karolina Ściegienny uczyła także w częstochowskich szkołach: w Liceum Plastycznym, II Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta (przez 20 lat), w Technikum Budowlanym, w Liceum Ekonomicznym, w Technicznych Zakładach Naukowych. Po utworzeniu województwa częstochowskiego objęła stanowisko wizytatora metodyka plastyki. Była również starszym wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie.
Jerzy Salwarowski od trzech jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. Ukończył studia w Akademii Muzycznej – kompozycję u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygenturę u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u Franco Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda Krytyki Muzycznej), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (zwycięstwo). Jest twórcą Międzynarodowego Festiwalu „Toruń: Muzyka i Architektura”, którego od 1996 r. jest dyrektorem artystycznym. Dyryguje także za granicą, w 2003 r. poprowadził wykłady w Towson University Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu. Od 2000 r. wykłada w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kieruje Katedrą Dyrygentury. W 2005 roku, z rąk Prezydenta RP, otrzymał nominację profesorską, w 2008 został mianowany profesorem zwyczajnym.
UG