“Gardzienice” w Częstochowie.


Ośrodek Praktyk Teatralnych “Gardzienice” powstał w roku 1977 we wsi Gardzienice, niedaleko Lublina. Jego twórcą jest Włodzimierz Staniewski, który, po latach pracy w teatrach awangardowych i alternatywnych, stworzył oryginalną koncepcję teatru nawiązującego do tradycji ludowych, poszukującego inspiracji oraz “nieskażonych” odbiorców daleko poza miejską cywilizacją, w wiejskich enklawach kulturowych w Polsce i za granicą. Włodzimierz Staniewski jest autorem przedstawień: “Spektakl wieczorny”, oparty na fragmentach powieści Franciszka Rabelais`go “Gargantua i Pantagruel”, “Gusła” wg “Dziadów” Mickiewicza, “Żywot protopopa Awwakuma” – odnoszący się do tradycji prawosławnej i “Carmina Burana”, przedstawienie oparte na wzorach średniowiecznych. W ostatnich latach zespół zwrócił się ku tradycji antycznej.

Spektakle Ośrodka Praktyk Teatralnych “Gardzienice” odnoszą sukcesy w wielu krajach świata, m. in. na Festiwalu Teatr Narodów (Baltimore 1986), Teatralna Olimpiada Artystyczna (Seul 1988), Pierwszy Nowojorski Festiwal Teatralny (1988).
W ramach Festiwalu Sztuk SACRUM częstochowianie mogli obejrzeć przedstawienie gardzienickich artystów pt. “Odsłanianie pamięci. Starożytna Grecja – Kosmos Gardzienic”. Na występ Ośrodka Praktyk Teatralnych składały się: Koncert Orkiestry Antycznej, Orchesis – Tańce Antyczne, spektakl “Metamorfozy”, sceny z “Elektry” Eurypidesa. Wieczór wypełniony był muzyką, śpiewem, tańcem, gestem i słowem. Artyści grali na trąbach, lirach, wybijali szalone rytmy na bębnach, śpiewali utwory greckiego antyku – hymny, lamentacje, pieśni miłosne. Prezentowali żywiołowe, ekstatyczne tańce. Wielką ekspresją odznaczały się żywe obrazy i sytuacje sceniczne, których sens rozumieli widzowie bez trudu, mimo że tekst, w większości, podawany był greką. Ten magiczny korowód zdarzeń teatralnych zachwycił publiczność, odnawiając pamięć o kulturze starożytnej Grecji. Jednocześnie, dzięki swej czytelności, uświadomił nam, że wszystko, co wydaje się z gruntu współczesne i jest naszym wynalazkiem, już było.

HALINA PIWOWARSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *