Fortum uruchomiło na terenie elektrociepłowni w Częstochowie panele fotowoltaiczne, które produkują czystą energię elektryczną na potrzeby zakładu.
Dzięki temu stał się on jeszcze bardziej przyjazny dla
środowiska naturalnego, ponieważ wykorzystanie instalacji solarnej pozwoli na uniknięcie emisji ponad 4 tysięcy kilogramów dwutlenku węgla w skali roku.W ramach projektu Fortum zainstalowało w częstochowskiej elektrociepłowni trzydzieści modułów fotowoltaicznych o łącznej powierzchni ponad 50 metrów kwadratowych. Eksperci szacują, że instalacja uruchomiona pod koniec stycznia umożliwi wytwarzanie około 7.000 kWh energii rocznie. Taka ilość energii pozwoliłaby na
przykład świecić żarówce LED przez 77 lat lub mogłaby zasilać pracę 28 lodówek przez cały rok.
– Elektrociepłownia Fortum w Częstochowie produkuje ciepło oraz energię elektryczną w sposób bardzo efektywny i spełnia restrykcyjne normy emisji, jednak staramy się ją cały czas rozwijać. Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwoli nam na
czystą produkcję energii, która będzie wykorzystywana na potrzeby własne elektrociepłowni. Realizacja tego projektu wpisuje się w nową strategię Fortum, która zakłada
budowę pozycji lidera w obszarze czystej energii, między innymi poprzez dynamiczny rozwój energetyki solarnej i wiatrowej – mówi Dariusz Siemieniec, kierownik elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.
Częstochowska elektrociepłownia Fortum produkuje ponad 86 procent ogółu ciepła sieciowego wytwarzanego w mieście i jest jednym z najnowocześniejszych i przyjaznych dla środowiska zakładów tego typu w Europie Środkowo−Wschodniej.
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
r