Rozmawiamy z wójtem gminy Olsztyn – Tomaszem Kucharskim.
Gmina Olsztyn słynie z pięknych terenów przyrodniczych. Jak władze gminy zabiegają o ich ekologiczne utrzymanie?
– Tak, to prawda. Przyroda gminy Olsztyn jest wyjątkowa. Stan ekologicznego utrzymania tych terenów zawdzięczamy dzięki sumiennej i skrupulatnej pracy pracowników gospodarczych gminy Olsztyn, którzy dbają o zachowanie czystości na obszarach przyrodniczych gminy. Ponadto gmina Olsztyn sukcesywnie buduje kolejne przyłącza kanalizacji sanitarnej (w październiku 2014 r. zakończono budowę kanalizacji sanitarnej w Olsztynie – Odrzykoniu sfinansowaną ze środków unijnych). Od lipca 2013 r. na każdym mieszkańcu gminy ciąży obowiązek złożenia deklaracji dot. gospodarowania odpadami komunalnymi oraz ponoszenia opłat z tego tytułu, co przyczyniło się do zminimalizowania zaśmiecania terenów przyrodniczych, spalania odpadów, a tym samym zanieczyszczenia powietrza. Co więcej, na terenie gminy powstał Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a raz w roku organizowane są objazdowe zbiórki odpadów wielkogabarytowych oraz elektrośmieci. Poza tym gminę Olsztyn od sierpnia 2014 r. w ramach gospodarowania odpadami komunalnymi obsługuje firma PAVER z Włoszczowej, wraz z której obsługą wdrożono nowy podział odbioru odpadów komunalnych na poszczególne frakcje: odpady zmieszane – pojemnik, odpady biodegradowalne – pojemnik; szkło, plastik, papier – system workowy.
Szczególnie w okresie letnim w gminie Olsztyn mocno nasila się ruch turystyczny? W jaki sposób udaje się Gminie utrzymać porządek na terenach leśno-krajobrazowych? Czy na ten cel są przeznaczone specjalne środki?
– W tym miejscu pragnę wspomnieć, że wszystkie miejsca przyciągające turystów, jak chociażby zeszłoroczne inwestycje sfinansowane z funduszy unijnych: skwer „na Borowym” w Olsztynie, ścieżka pieszo-rowerowa do Przymiłowic, ścieżka rowerowa i miejsca wypoczynku z parkingami w Olsztynie, są wyposażone w pojemniki na śmieci. Natomiast bieżąca obsługa tych punktów to tak, jak już wcześniej wymieniono zasługa pracowników gospodarczych, których gmina Olsztyn zatrudnia w większej ilości w miesiącach letnich w ramach umowy z Powiatowym Urzędem Pracy Częstochowie.
W bieżącym roku podjęliście Państwo akcję usuwania azbestu. W jakim procencie udało się przedsięwzięcie zrealizować?
– Zgadza się. Sam początek akcji miał miejsce już w grudniu 2014 r., kiedy to wystosowaliśmy ogłoszenia dot. planowanego przedsięwzięcia. Do końca stycznia bieżącego roku zbieraliśmy na liście podpisy osób chętnych do wzięcia udziału w w/w akcji. Okazało się, że propozycja tego przedsięwzięcia cieszy się dużym zainteresowaniem. Złożyliśmy wniosek do NFOŚiGW o dofinansowanie do demontażu i utylizacji pokryć dachowych wykonanych z azbestu. Kiedy tylko dostaliśmy odpowiedź z NFOŚiGW z informacją, że otrzymamy pieniądze na ten cel, zaraz zaczęliśmy wysyłać zapytania ofertowe do firm zajmujących się utylizacją odpadów niebezpiecznych. Na chwilę obecną mamy wybraną firmę, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Myślę, że już na początku lipca rozpocznie się sama akcja demontażu i utylizacji płyt azbestowych, a jej zakończenie nastąpi nie później, jak we wrześniu bieżącego roku. W ramach zadania łącznie zostaną usunięte ok. 83 tony azbestu z 40 nieruchomości, położonych na terenie Gminy Olsztyn.
Czy w okresie letnim Gmina realizuje wśród mieszkańców inicjatywy chroniące przyrodę?
– W okresie wiosenno-letnim Gmina Olsztyn realizuje wiele inicjatyw aktywizujących mieszkańców do ochrony przyrody. Jest to między innymi Światowy Dzień Ziemi (22 kwietnia) – zachęcamy wówczas do wspólnego, czynnego udziału mieszkańców w sprzątaniu świata. Organizujemy też cykliczne zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, czyli raz w roku objazdową zbiórka tzw. elektrośmieci. Zachęcamy mieszkańców gminy Olsztyn do ograniczania wytwarzania odpadów biodegradowalnych poprzez zakładanie kompostowników na terenie swojej nieruchomości. Corocznie w ramach „Powiatowego Konkursu na Estetyczne Zagospodarowanie Zagrody Wiejskiej” oraz „Przodujący Producent Rolny” Gmina Olsztyn przeprowadza gminny konkurs, z którego wyłania kandydatury do konkursu powiatowego. Celem w/w konkursu jest promocja walorów gminy Olsztyn oraz propagowanie funkcjonalnego, estetycznego i proekologicznego prowadzenia zagród.
Dziękuję za rozmowę
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
URSZULA GIŻYŃSKA