Od godziny 5:00 w czwartek, 28 lipca br., (wierni zbierali się już od godz. 2.00) pod jasnogórskim szczytem odbyło się modlitewne czuwanie, które zakończyło się tuz przed rozpoczęciem uroczystej Mszy Św., o godzinie 10:30. W Eucharystii uczestniczyło ponad 300 tysięcy wiernych, którzy wypełnili cały plac jasnogórski oraz parki i III Aleję NMP.
Papież Franciszek do Częstochowy nie przyleciał śmigłowcem – jak to wcześniej planowano – lecz przyjechał samochodem – granatowym volkswagenem golfem. Trasa przebiegała przez autostradę A4, S1 oraz trasę DK-1. Wszystko to przez złe warunki atmosferyczne panujące w powietrzu. Później przesiadł się do papamobile, z którego jadąc po błoniach pozdrawiał obecnych wiernych, zgromadzonych w sektorach. Po przybyciu na Jasną Górę modlił się w ciszy przed wizerunkiem Czarnej Madonny w Kaplicy Cudownego Obrazu. Ojciec Święty złożył w darze złotą różę – identyczną, jaką podarowali jasnogórskiemu sanktuarium Jego poprzednicy: Św. Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Złota Róża to wyjątkowy dar, który składają tylko papieże podczas nawiedzania sanktuariów maryjnych. Tym starożytnym gestem wyrażają swą pobożność względem Maryi. Natomiast Ojcowie Paulini przekazali Papieżowi Franciszkowi wierną kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej.
W homilii, która była odprawiona w trzech językach: polskim, włoskim oraz łacińskim Papież mówił o darze tysiąclecia obfitującego wiarą i dziękował Bogu, który towarzyszył Polsce.
We Mszy Św. która odbyła się na ołtarzu polowym, uczestniczyli m. in. prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką, premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Obecny był także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Mszę Św. wraz z Papieżem Franciszkiem koncelebrowali abp Wacław Depo, abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Po zakończeniu Mszy Św. przedstawiciele duchowieństwa przekazali Ojcowi Świętemu w darze Krzyż- symbol polskiego chrześcijaństwa.
Z Częstochowy Papież Franciszek udał się śmigłowcem do Krakowa na obchody centralnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży, które trwały od 26 do 31 lipca 2016 roku.
W Częstochowie nad bezpieczeństwem pielgrzymów i mieszkańców czuwało blisko 8 tysięcy funkcjonariuszy policji oraz tysiąc strażaków.
foto: Grzegorz Przygodziński
Przemysław Pindor