Dokumentalista Azji Środkowej


W Pawilonie Etnograficznym Muzeum Częstochowskiego w Parku im. St. Staszica można zapoznać się z kolekcją fotografii Leona Barszczewskiego (Warszawa 20 lutego 1849 – Częstochowa 22 marca 1910). Dokumentują one życie ludów Azji Środkowej w XIX w.

Unikatowe dziś prace powstały podczas podróży autora po Emiracie Bucharskim, gdzie na własną prośbę został skierowany wraz z pułkiem. Jego służba w armii rosyjskiej była związana z represjami popowstaniowymi – jako sierota został skierowany do szkoły kadetów w Kijowie. W trakcie swoich wypraw z Samarkandy prowadził obserwacje geograficzne oraz badania botaniczne, antropologiczne, etnograficzne, archeologiczne i geologiczne. Za zrobione podczas podróż zdjęcia otrzymał najwyższe wyróżnienia na wystawach fotograficznych w Paryżu w 1895 r. i w Warszawie w 1901 r. Doceniono go również jako naukowca. Leon Barszczewski popełnił samobójstwo w 1910 r. w Częstochowie, gdzie spoczywał do 1995 r. na Cmentarzu na Kulach. Gdy skradziono pomnik z jego mogiły, prochy zostały przewiezione do Warszawy, do grobu rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim.
Pomysłodawcą i autorem wystawy, którą można zobaczyć w Muzeum, jest Igor Stryjecki, wnuk L. Barszczewskiego. Ponad sto zdjęć pochodzi z kolekcji jego rodziny oraz zbiorów Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Częstochowa jest kolejnym miastem na trasie ekspozycji, nad którą honorowy patronat objęła ambasada Republiki Uzbekistanu w Warszawie, w 2570. rocznicę powstania Samarkandy.

DeKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *