12 października br. Mszą św. w kościele parafialnym w Dąbrowie Zielonej rozpoczęło się gminne święto nadania gminie herbu, sztandaru, pieczęci i łańcuchów władzy. Stosowną uchwałę odczytano na uroczystej sesji Rady Gminy Dąbrowa Zielona.
Projekty godła i pozostałych insygniów opracował heraldyk Kamil Wójcikowski z Łodzi.
– Herb musi być jednopolowy, bez podziału tarczy. Powinien być prosty, zawierać co najwyżej trzy elementy. W przypadku gminy Dąbrowa Zielona mamy dwa: różę i podwójny liść dębowy. Róża jest godłem herbowym rodziny Dąbrowskich, zwanym Poraj, która z gminą była związana od XIII do XVIII wieku. Jeden członków rodu ufundował wspaniały kościół w Dąbrowie Zielonej i jego herb został umiejscowiony na suficie nad ołtarzem. Z niego zaczerpnęliśmy stylizację róży. Dzięki temu uzyskaliśmy lokalny wydźwięk, bo herb Poraj był też używany w innych miejscach w Polsce, ale w takiej formie tylko tutaj. Odnieśliśmy się też do nazwy gminy i na zielonym tle, pod centralnie położoną różą, umiejscowiliśmy dwa liście dębu, które też są unikalne, bo na ogół w miejscowościach z nazwą „Dąbrowa” w herbach jest drzewo – opowiada heraldyk.
– Godło herbu „Poraj” jest potwierdzeniem ciągłości historycznej Dąbrowy Zielonej, która przez cztery wieki była w posiadaniu rodu Dąbrowskich spod tego znaku herbowego – podkreśla lokalny historyk i dziennikarz Witold Błaszczyk
Spotkanie stało się okazją do wręczenia podziękowań dla osób, które przez lata wpływały na rozwój gminy. Uhonorowano między innymi wszystkich dotychczasowych naczelników i wójtów Gminy Dąbrowa Zielona. Byli nimi: Marek Szymański (1973-1975), Wiesław Pietras (19751977), Henryk Odrzywolski (1977-1987), Zenon Marczuk (1987-1988), Witold Błaszczyk (1988-1990), Henryk Sobel (1990-2002), Wiesław Krzak (2002-2006), Bogusław Dobrowolski (2006-2010). Obecną kadencję funkcję pełni Maria Włodarczyk (2010-2014). Podziękowano także sekretarzom: Alicji Ojrzyńskiej (1973-1991) i Halinie Włodarz (1991-2006).
Wójt gminy Maria Włodarczyk przypomina, że o nadanie Gminie zaszczytnych symboli Urząd zabiegał od początku jej kadencji. – Martwiło nas, że na szesnaście gmina powiatu częstochowskiego tylko gmina Dąbrowa Zielona nie miała herbu Dzisiejsze święto jest uwieńczeniem naszej determinacji. Prace nad projektem zaczęły się w 2011 roku, kiedy miejscowy historyk Witold Błaszczyk stworzył pierwsze próbne projekty. Prowadziliśmy też konsultacje społeczne, rozmawialiśmy z młodzieżą, podeszliśmy do pomysłu ze spokojem, by wszystko zrobić właściwie i by zadowolić mieszkańców Projekty musiała zatwierdzić Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji – mówi „GCz” wójt Maria Włodarczyk.
Gratulacje z tej okazji złożyli między innymi posłowie:, Jerzy Sądel (PiS), który przekazał także słowa uznania w imieniu posła Szymona Giżyńskiego, który w tym czasie pełnił inne obowiązki poselskie i Artur Bramora (PSL). Życzenia przekazali także Stanisław Gmitruk, dyr. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie, Stanisław Dzwonnik, radny Sejmiku Wojewódzkiego, Henryk Kasiura członek zarządu Powiatu Częstochowskiego.
W następnym numerze zamieścimy rys historyczny „Herby – historia i rzeczywistość” autorstwa Witolda Błaszczyka.
c
URSZULA GIŻYŃSKA