ZDROWE ODŻYWIANIE (V)
Orkisz jest to gatunek lekkostrawnej pszenicy. Należy do pradawnej pszenicy, najmniej przekształconej przez człowieka. W średniowieczu orkisz był bardzo popularnym zbożem, podstawą odżywiania ciężko pracujących mężczyzn, np. gladiatorów. Ma swoisty, intensywny smak. Dobrze smakuje w połączeniu z ryżem. Od kilkunastu lat uprawa orkiszu rozwija się w gospodarstwach ekologicznych, jest pracochłonna ale efekty zdrowotne są niepodważalne. W handlu występuje w postaci całego ziarna, mąki, chleba, makaronów. Mąka orkiszowa jest znacznie droższa od pszennej, ale wypieki z niej są delikatniejsze i zdrowsze.
W Częstochowie można kupić smaczny i odżywczy chleb orkiszowy, produkowany przez piekarnie: ARTO, MUSIORSKI, JĘDRYKA , CONSONNI i inne.
Jęczmień pochodzi z Azji. Dawniej był jednym z ważniejszych pokarmów dla ludzi. Jadano do w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Obecnie głównie używany jako pasza dla bydła oraz do produkcji słodu. Zawiera duże ilości witaminy PP. Zawiera, podobnie jak i inne zboża, potas, magnez, fosfor, wapń, cynk, mangan i witaminy z grupy B. Działa kojąco na przewód pokarmowy, leczy wrzody na żołądku. Obniża poziom cholesterolu. Dawniej był nazywany „lekiem nasercowym”, ponieważ obniża poziom cholesterolu i zawiera silne utleniacze.
Wzmacnia serce i obniża poziom cholesterolu, poprawia kondycje psychiczną. Zalecany dla kobiet po operacjach, po porodzie i w celu poprawy laktacji. W naturoterapii jest uznanym lekiem przeciwnowotworowym i przeciwwirusowym. W handlu występuje jako gruba kasza – pęczak oraz w odmianach drobnych kasz i płatków. Jęczmień gotuje się długo, ok. 45 minut, kasze gotuje się znacznie krócej. Bardzo dobrze smakuje kasza gryczana połączona z kasza jęczmienną pół na pół. Jęczmień jest po ryżu najlżej strawnym zbożem.
Wydział Pedagogiczny
Akademia im. Jan Długosza w Częstochowie
Dr Irena Jarzyńska