21 września Narodowy Bank Polski oficjalnie wprowadził do obiegu dwuzłotową monetę z wizerunkiem Bramy Lubomirskich i klasztoru Ojców Paulinów Jasnej Góry na rewersie. Na uroczystości w Ratuszu podczas osłonięcia monety zabrzmiała jasnogórska intriada, którą intriadziści grają podczas odsłaniania i zasłaniania Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (dla wielu uczestników uroczystości było to mocnym nadużyciem świętości). Wybito 1,1 miliona sztuk monety.
Z informacji prezesa NBP Sławomira Skrzypka wynika, że „częstochowska” dwuzłotówka inauguruje nową serię monetarną NBP „Miasta w Polsce”. Seria jest spontaniczną kontynuacją serii „Historyczne miasta w Polsce” (w 2008 roku wybito 32 monety). – O emisję pieniądza mocno zabiegał prezydent Tadeusz Wrona – mówił Skrzypek podczas konferencji.
Seria będzie dwutorowa – miasta ze słynnymi klasztorami oraz miasta o wysokiej gospodarce – zdradził prezes. Na pytanie o plan kolejnych emisji miasta nie chciał odpowiadać, zasłaniając się tajemnicą i niespodzianką. Napomknął jedynie o Trzebnicy, Miechowie i Katowicach.
UG