Częstochowscy uczniowie “Plastyka” rozwijają umiejętności w najlepszych szkołach


Na przełomie czerwca i lipca a następnie w październiku 2014 młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie tradycyjnie uczestniczyła w stażach zawodowych organizowanych w ramach Europejskiego Programu Edukacyjnego Leonardo da Vinci.

Piętnastu młodych jubilerów szkoły miało okazję pracować w Niemczech. Siedmiu uczniów szkoliło się w Pforzheim w „Goldschmiedeschule”, jednej z najbardziej wyspecjalizowanych szkół w zakresie jubilerstwa w Europie, wyposażonej w lasery, pracownie projektowania 3D, pracownie eksperymentalne, laboratoria. Z kolei w Monachium, w „Meisterschule fur das Gold und Silberschmiedehandwerk”, równie profesjonalnej placówce dla jubilerów swe umiejętności doskonaliło ośmiu uczniów. Równolegle szesnastu uczniów ceramiki odbyło staż w ramach tego samego projektu w portugalskiej szkole w Caldas w „Cencal”, w szkole dysponującej znakomitymi warunkami do projektowania i realizacji pełnego cyklu produkcyjnego w zakresie ceramiki.
Temat trwających 3 tygodni warsztatów brzmiał „ Design i rzemiosło w najnowszych technologiach 3 D ”. – Realizacja tego projektu to doskonały pomysł na poszerzenie rozwoju zawodowego i kompetencji naszych uczniów. W związku z ewolucją technologii cyfrowych w Europie wzrasta zapotrzebowanie branży designerskiej na fachowców swobodnie poruszających się w najnowszych cyfrowych technologiach. Celem projektu było zatem absolutnie nowe i awangardowe doświadczenie w sztukach stosowanych, umożliwiające uzyskanie wartości dodanej do edukacji zawodowej uczestników. Umiejętności i wiedza nabyte podczas stażu mają ogromne znaczenie w kontekście regionalnym, krajowym i europejskim – – mówi zastępca dyrektora Maria Fedorowicz
16 grudnia 2014 roku w ZSP odbyła się prezentacja upowszechniania i wykorzystywania wyników zrealizowanych staży. Jest to jeden z kluczowych etapów realizacji projektu. Uczestnicy mieli możliwość poinformowania całej społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości o wynikach i rezultatach uzyskanych w ramach zrealizowanego projektu oraz dzielenia się nimi przedłużając w ten sposób wpływ projektu oraz zwiększając jego trwałość.
W trakcie tego spotkania odbyła się też prezentacja 3-foto dotycząca udziału uczennic szkoły w Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjne techniki nauczania” połączonej z warsztatami kreatywności dla młodzieży w Perugii we Włoszech. – Na uwagę zasługuje fakt, że tylko nasza szkoła reprezentowała Polskę w trakcie tej konferencji, która była jednym z bloków Festiwalu Wyobraźni. Tylko nasi uczniowie zostali zaproszeni na te uroczystości – dodaje wicedyrektor Fedorowicz.

GUR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *