Częstochowa: jubileusz 10-lecia Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej


Jasnogórska Publiczna Szkoła Muzyczna I-go stopnia w Częstochowie ma już 10 lat. W niedzielę, 28 lutego rozpoczęto oficjalnie obchody jubileuszowe. Eucharystii sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył o. Waldemar Pastusiak, kustosz Sanktuarium. Wzięli w niej udział przedstawiciele organu prowadzącego placówkę, jak również dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Niektórzy obecni byli osobiście w Sanktuarium, a inni łączyli się online poprzez transmisję internetową na kanale YouTube oraz dzięki przekazowi Radia Jasna Góra.

 

 

Podczas Mszy św. o. Pastusiak wyraził wdzięczność nie tylko Bogu, ale również wszystkim, którzy tworzą tę placówkę: „Szlachetne kamienie trzeba zawsze szlifować, żeby błyszczały wspaniałym pięknem i za całość tego dzieła, które dzieje się na naszych oczach  pragnę podziękować” – mówił paulin. Kustosz Jasnej Góry nie krył radości również z faktu, że szkoła nieustannie się rozwija. „Wiele dodatkowych zajęć, godziny ćwiczeń, więc gratulujemy nauczycielom tego pięknego powołania. Dziękujemy rodzicom, bo to dzięki waszej chęci posłania dzieci do tej placówki, z roku na rok jest coraz więcej uczniów, którzy mogą rozwijać się u boku Jasnej Góry” – kontynuował o. Pastusiak. W swoich rozważaniach ojciec kustosz zwrócił również uwagę na fakt, że szkołę wyróżnia nie tylko sposób kształcenia, ale przede wszystkim podejście do spraw związanych z wiarą. „Można przecież śpiewać pobożne pieśni o Bogu, ale tak naprawdę, to być daleko od Niego. Dlatego cieszą się, że oprócz wiedzy ogólnej z zakresu szkoły podstawowej i wiedzy muzycznej, te dzieci mają doświadczenie relacji z Bogiem. Ważne jest przecież, by formować całego człowieka, który nie jest tylko ciałem, czy umysłem, ale także istotą duchową.

Na zakończenie Eucharystii miało miejsce uroczyste oddanie szkoły Matce Bożej Jasnogórskiej. Aktu Zawierzenia dokonała dyrektor szkoły, Jolanta Sosińska. „Maryjo, która jesteś harfą Ducha Św. i żywą pieśnią ku chwale Boga, stajemy dziś przed Tobą, aby w Twojej szkole wiary i bezgranicznego zawierzenia Bogu, uczyć się właściwego wychowania młodego pokolenia” – prosiła Sosińska. W dalszej części modlitwy dyrektorka szkoły kontynuowała: „Ty Matko wiesz, jak trudno nam zachować chrześcijańską tożsamość naszych rodzin, szkół i środowisk, dlatego przychodzimy do Ciebie, Wychowawczyni Jezusa, abyś nam podpowiadała jak mamy prowadzić nasze dzieci, by przylgnęły mocno do Boga, do chrześcijańskich wartości i przytuliły się do Twego macierzyńskiego serca”.

Początki Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej w Częstochowie sięgają 26 stycznia 2011 r, kiedy to ówczesny generał zakonu paulinów, o. Izydor Matuszewski wraz z definitorium zakonu, poparł specjalnym dekretem ideę utworzenia szkoły i powierzył jej prowadzenie Stowarzyszeniu Jasnogórska Szkoła Chóralna. 15 lutego tego samego roku została wydana zgoda ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego na założenie placówki, której nadano nazwę: Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Częstochowie. Placówka została powołana do istnienia aktem założycielskim z dn. 28.02.2011 r. wydanym przez organ prowadzący z dniem wejścia w życie 1 marca 2011 r. Założycielem szkoły jest o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych przy KEP, a zarazem prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska. Współzałożycielami byli: o. Dariusz Cichor, ówczesny definitor generalny zakonu paulinów, Elżbieta Ulczycka – pierwsza dyrektor Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej, Grzegorz Nienartowicz, Bartłomiej Kropidłowski i Jarosław Jasiura, ówczesny prezes Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna.

Celem powołania Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej jest formacja intelektualna, muzyczna, patriotyczna i duchowa dzieci i młodzieży. „Szkoła ta nawiązuje do bogatych tradycji muzycznych i kulturalnych słynnej Kapeli Jasnogórskiej założonej przez paulinów w I poł. XVI w., a która przez blisko 400 lat była Szkołą Muzyczną, a nawet Akademią Muzyczną i jedynym miejscem, w którym mogli kształcić się mieszkańcy Częstochowy, ośrodkiem edukacji muzycznej dzieci i młodzieży, a także prężnym ośrodkiem promocji kultury” – wyjaśnia Rafał Jasiński. Prezes Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna podkreśla także, że Kapela ta, wykształciła znakomite grono muzyków i kompozytorów cieszących się sławą i ogromnym dorobkiem kompozytorskim w Polsce i całej Europie Środkowej: „Jasnogórska Szkoła Muzyczna jest bezpośrednią spadkobierczynią tej wspaniałej tradycji Kapeli Jasnogórskiej. Mamy nadzieję, że działalność Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej przyczyni się do rozkwitu życia muzycznego i kulturalnego w Częstochowie w wymiarze, w jakim spełniała te zadania Kapela Jasnogórska w ubiegłych wiekach”.

Szkoła kształci dzieci w zakresie przedmiotów ogólnych szkoły podstawowej w klasach od I do VIII i jednocześnie szkoły muzycznej I stopnia (kl. I-VI) oraz I i II klasy szkoły muzycznej II stopnia (kl. VII-VIII). Od tego roku szkolnego rozpoczęła swoją działalność również Jasnogórska Niepubliczna Szkoła Muzyczna II-ego stopnia (kl. I-IV szkoły średniej). W obu placówkach uczy się 160 uczniów. Kształci ich prawie 60 nauczycieli. Zdecydowana część z nich, to muzycy i instrumentaliści.

 

jk/Częstochowa/KAI

 

Pamiątkowe zdjęcie uczniów szkoły z Prezydentem PR Andrzejem Dudą

Archiwum Szkoły

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *