Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest tym bardziej niebezpieczne, że zazwyczaj latami przebiega bezobjawowo. Tymczasem zagrożenie chorobą rośnie. W ubiegłym roku do szpitali w naszym regionie trafiło aż 4,7 tys. chorych na WZW C, gdy jeszcze rok wcześniej było ich 3 tys.
1. października obchodzono Międzynarodowy Dzień Walki z WZW C. Wirusowe zapalenie wątroby potocznie nazywane “żółtaczką”, wywołuje jeden z kilku tzw. wirusów hepatotropowych, czyli wirusów wyspecjalizowanych w atakowaniu komórek wątroby – hepatocytów. Najczęstszymi typami choroby są WZW A,WZW B i WZW C, przy czym liczba chorych na WZW C wzrasta, jednocześnie zmniejsza się liczba zachorowań WZW A i WZW B. Z tego względu mówi się nawet o pandemii WZW C. Specjaliści szacują, że w Polsce zakażonych jest co najmniej 730 tysięcy osób, z czego blisko 700 tysięcy zakażonych nie ma wiedzy o swoim stanie.
Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w 2006 roku w Polsce zarejestrowano 2949 zachorowań na WZW C. W roku 2005 zarejestrowano ich nieco więcej – 2993, ale właśnie w tym roku nastąpił wzrost wykrytych zakażeń aż o blisko 50 proc. w porównaniu z sytuacją rok wcześniej – w 2004 r. wykryto 2059 przypadków tej choroby.
W województwie śląskim w 2006 roku wykryto 273 przypadki WZW C, czyli nieco mniej niż w roku poprzednim, tj. 2005, w którym zarejestrowano 302 przypadki choroby. Jednak to znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi latami: w 2004 r. wykryto 57 przypadków, a w 2003 – 118.
Według danych Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego, w 2003 r. z rozpoznaniem WZW C hospitalizowano w szpitalach w woj. śląskim – 2572 osoby, w 2004 r. – 2654, w 2005 r. – 3055, a w roku 2006 – 4678.
Wykrywalność wirusa HCV ciągle jest mała, co wiąże się z faktem, że postępująca latami infekcja bardzo często nie wiąże się z żadnymi objawami lub też są one nieliczne i często mylone z innymi chorobami – z grypą czy z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
– Wirusowym zapaleniem wątroby typu C zarazić się można przez przetoczenia krwi i produkty krwiopochodne, w wyniku naruszenia ciągłości tkanek w związku z zabiegami medycznymi, w czasie hemodializ, w czasie porodu, drogą płciową. Niebezpieczne są także zabiegi wykonywania tatuaży czy zakładania kolczyków. Szacuje się, że zakażenia szpitalne stanowią 60-70 proc. wszystkich zakażeń tym wirusem – wyjaśnia Jolanta Pietrzak, zastępca dyrektora Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego.
UG
Objawy wirusowego zapalenia wątroby
Objawy chorobowe w przebiegu WZW (o ile występują) są podobne we wszystkich typach WZW niezależnie od wywołującego je wirusa:
* żółtaczka (jako objaw) i towarzyszące jej ściemnienie moczu, rzadziej odbarwienie stolca,
* objawy rzekomogrypowe (stany podgorączkowe, bóle mięśni, stawów i kości),
* objawy dyspeptyczne (brak apetytu, nudności, wymioty),
* osłabienie,
* pobolewanie, rozpieranie w prawym podżebrzu wywołane powiększeniem wątroby,
* rzadko świąd skóry,
* bardzo rzadko krwawienia z nosa i dziąseł, śpiączka wątrobowa
Na podstawie materiałów Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego
R