Coraz gorsze drogi


INTERWENCJA
Mieszkańcy gminy Rędziny skarżą się na zły stan dróg powiatowych. Mimo licznych interwencji w Starostwie Powiatowym w Częstochowie, sytuacja nie ulega poprawie, być może dlatego, że problem ten zupełnie nie interesuje reprezentantów gminy w powiecie

Wyjątkowo zniszczona droga w miejscowości Rudniki i Kościelec, biegnąca wzdłuż ulic Wolności i Mykanowskiej i łącząca drogę krajową DK 91 z drogą krajową DK 1, od kilku lat jest przyczyną udręki mieszkańców Kościelca. Jej zły stan techniczny stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, ich domów, a także przejeżdżających pojazdów. Obawy są całkowicie uzasadnione, droga jest bowiem wąska (niespełna 5 m szerokości), ma obniżone pobocze, a zabudowania są zlokalizowane w odległości 2 m od pasa jezdni. Codziennie przejeżdża nią kilkadziesiąt ciężarowych samochodów obsługujących cementownię w Rudnikach i inne lokalne przedsiębiorstwa. Fatalny stan nawierzchni sprawia, że pędzące z ogromną prędkością kolosy wpadając w dziury, wywołują efekt trzęsienia ziemi, a w konsekwencji pękanie ścian budynków. – W dodatku podczas mijania samochodów niebezpieczne jest przebywanie na śladowym, prowizorycznym chodniku – skarżą się mieszkańcy.
Walka o modernizację ulicy ciągnie się od 2003 r. W lipcu tegoż roku, z inicjatywy radnej gminy z miejscowości Kościelec Grażyny Knapik, do ówczesnego starosty powiatu częstochowskiego Ireneusza Skubisa wpłynęło pismo sygnowane przez blisko 100 zdeterminowanych mieszkańców, z prośbą o gruntowną przebudowę drogi. – Starosta obiecał modernizację 3.280 m odcinka na przełomie 2005 i 2006 r. Taki zapis przyjął Zarząd Starostwa Powiatu w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Robót na drogach powiatowych na lata 2003-2006. Wartość zadania szacowano na kwotę ok. 900.000 zł. Niestety, z chwilą zmiany Zarządu kwestia legła w przysłowiowych “gruzach” – mówi radna gminna Grażyna Knapik.
Mimo licznych interwencji i pism Rady Gminy Rędziny oraz bezpośrednio zainteresowanej radnej Grażyny Knapik sprawa do dzisiaj nie została pozytywnie zakończona. W imieniu mieszkańców interweniował także poseł na Sejm RP Szymon Giżyński. Starosta Mieczysław Chudzik w piśmie z 25. października 2004 r. wyjaśnia radnej Knapik, że remont opóźnia się, gdyż Starostwo złożyło wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie przebudowy dróg. – Uwzględniono w nim naszą drogę i obiecano, że z chwilą dopracowania Planu Inwestycyjnego Robót na 2005 r. rozpocznie się przebudowa – mówi radna Knapik. W październiku 2005 r. Powiatowy Zarząd Dróg przeprowadził remont nawierzchni, korzystając z 50-procentowego wsparcia gminy Rędziny. Została położona nowa nakładka na ul. Mykanowskiej, o długości 500 m. Cóż z tego, kiedy problemu, jak twierdzą mieszkańcy, nie rozwiązano. – Nowa nawierzchnia na tak niewielkim odcinku spowodowała, że kierowcy w tym miejscu przyśpieszają i z nadmierną prędkością wpadają w ostry łuk drogi przy Szkole Podstawowej. Kłopoty nawarstwiają się w deszczowe dni, kiedy ogromne dziury, które nadal “zdobią” drogę, wypełniają się wodą i wjeżdżające w nie auta tworzą dwumetrowej wysokości fontanny – mówi radna Grażyna Knapik.
Nadzieja na pozytywne rozwiązanie sprawy pojawiła się, kiedy Rada Gminy Rędziny i wójt Waldemar Chmielarz dofinansowali koszty dokumentacji na przebudowę drogi w wysokości ok. 80 tys. zł. Na wniosek wójta i radnych powiat przeprowadził przetarg. Wykonanie planu przebudowy jest w trakcie realizacji. Pozostaje pytanie, jak potoczą się losy przedmiotowej drogi, gdyż sprawa wymaga przypilnowania. Dalszego pilotowania przebudowy drogi aż do szczęśliwego finału mieszkańcy oczekują od swoich przyszłych reprezentantów w powiecie. – Podobnie ma się sprawa w drugiej niezmiernie ważnej kwestii, dotychczas kompletnie ignorowanej, a mianowicie odwodnieniu ul. Kościuszki – zauważa radna Grażyna Knapik.
Zbliżające się wybory, to okazja by do struktur samorządowych wybrać takie osoby, które z determinacją, uporem i, co ważne, skutecznie będą walczyć o rozwiązanie najbardziej newralgicznych problemów gminy. Warto o tym pamiętać.

JULKA KOWALSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *