Chlubne laury


Za wsparcie na ostatnim szlaku

Anna Kaptacz, jako jedyna w tym roku i pierwsza w Częstochowie, otrzymała 25. listopada Nagrodę Polskich Kawalerów Maltańskich za charytatywnie świadczoną pomoc na rzecz ludzi nieuleczalnie chorych w hospicjach polskich

Prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, Anna Kaptacz, jest promotorem opieki paliatywnej w regionie częstochowskim oraz założycielką działającego od 1993 roku Stowarzyszenia, świadczącego pomoc nieuleczalnie chorym. – Od trzydziestu lat pełnię rolę pracownika medycznego. 14 lat temu zaczęłam się zajmować opieką paliatywną – mówiła laureatka podczas konferencji prasowej 28. listopada.
Postrzegana jako lider jednej z najaktywniejszych organizacji pozarządowych w Częstochowie, pani Anna poprzez Stowarzyszenie daje zatrudnienie 75 pracownikom medycznym i 40 pozostałym zatrudnionym. – Zajmujemy się około 400 pacjentami miesięcznie. W skali roku ich liczba sięga 1500 – poinformowała.
Konkurs, w którym udział wzięło wielu przedstawicieli polskich hospicjów, rozstrzygnięto na krakowskim Wawelu. Zwyciężczyni otrzymała dyplom i medal z wygrawerowanym napisem “Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. – To nie jest wyróżnienie jedynie dla mnie, ale przede wszystkim dla naszego hospicjum, w którym służy wiele osób – skromnie dziękowała pani Anna, dodając – Swoją opiekę roztaczamy nie tylko na pacjentów, ale i osierocone rodziny.
Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, który już po raz trzeci przyznał honorową nagrodę, sięga tradycją 900 lat wstecz. Wraz z powołanymi przez siebie organizacjami, prowadzi działalność dobroczynną w kilkudziesięciu miastach Polski, zajmując się pierwszą pomocą medyczną i przedmedyczną, pielgrzymkami i obozami dla dzieci i młodzieży, pomocą w sytuacjach kryzysowych oraz wszelką działalnością dla potrzeb społecznych. Nagrodę tegorocznej laureatce wręczali: Ambasador Zakonu Maltańskiego w Polsce Vincenzo Manno, Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich hrabia Juliusz Ostrowski oraz przewodniczący Stowarzyszenia “Lekarze Nadziei” prof. Zbigniew Chłap.
Pomimo uznania, Anna Karpacz nie ustaje w rozwijaniu dobroczynnej działalności. W najbliższym czasie planuje remont i przygotowanie opieki stacjonarnej dla dzieci, w zaadaptowanym w 2003 roku budynku przy ulicy Krakowskiej 45. – Jesteśmy ujęci w planach budżetowych miasta. Wynajęty przez miasto projektant wyliczył, że potrzeba nam jeszcze 1,5 mln zł. – oceniła.
Pani Anna, poprzez swoją aktywność i otwartość, jest jednym z najbardziej doświadczonych pracowników opieki hospicyjnej w regionie, choć jak twierdzi, na śmierć bliźniego nigdy nie można się uodpornić.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *