1 grudnia br. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie uroczyście świętowała 20-lecie swojego istnienia. Wielkie uznanie oddano pierwszej, wieloletniej dyrektor szkoły Krystynie Panienkowskiej.
– Najmilej wspominam początki, organizowanie ludzi, szorowanie na czworaka podłóg, bezgraniczne poświęcenie kolegów i koleżanek. Działalność zaczęliśmy 1 września 1988 roku w wynajętych pomieszczeniach szkół 26 oraz 49, a pierwsze lekcje w nowym budynku naszej szkoły przy ul. Orkana odbyły się 1 grudnia 1988. Naukę pobierało 499 uczniów, a uczyło 23 nauczycieli – wspomina dyrektor Krystyna Panienkowska, kierująca placówką przez blisko 18 lat. Podczas uroczystości nie kryła wzruszenia. Przemawiając do społeczności szkoły i zaproszonych gości przywołała swoich współpracowników – zarówno dyrektorów jak i pracowników administracyjnych. Pamiętała o wszystkich dyrektorach, tych co zakończyli pracę w szkole – Agnieszce Nowak, Krystynie Zielińskiej. Annie Zjawionej, Iwonie Nowak, Jolancie Madej, Antonim Berezowskim, Romanie Gindzie, Zofii Stępniak, Bożenie Zielińskiej oraz tych, co pracują do dzisiaj – Ewie Budzik, Jolancie Pilarek, Januszu Rapalskim i obecnej dyrektor Wandzie Szymczyk. – Ta szkoła jest nieustająco bliska mojemu sercu. To kawał mojego życia. W kronice zapisałam, że nie będzie Panienkowskiej, ale szkoła pozostanie. Nie ukrywam, że największą radością dla mnie jest to, że to co stworzyłam z pomocą wielu oddanych i życzliwych mi ludzi, tak wspaniale funkcjonuje do dzisiaj. Pracujący tu ludzie, to moi najwięksi przyjaciele, a jednocześnie świetni fachowcy, wysoko wykształceni i doświadczeni. Gdy odchodziłam na emeryturę w środku kadencji – z powodów rodzinnych, moja mama, która już nie żyje, wymagała stałej, 24-godzinnej opieki, musiałam dla niej rezygnować z pracy – 78 procent kadry miało stopień nauczyciela dyplomowanego. Na tyle tysięcy szkół w Polsce tylko w naszej jest dwóch nauczycieli roku – Teresa Zatoń i wyróżniona w tym roku Beata Wrona i tylko w naszej są dwie uczennice – Anna Langer i Anna Zatoń, których sukcesy odnotowano w Księdze Guinnessa – dodaje dyr. Panienkowska.
Szacunek dla pierwszej dyrektor szkoły oddali zaproszeni goście oraz nauczyciele, którzy licznie stawili się na uroczystości. Przybyli i m.in. poseł na sejm Szymon Giżyński, posłanka Jadwiga Wiśniewska, wiceprezydent Jacek Betnarski, naczelnik Wydziału Edukacji Dorota Sobala, zaprzyjaźnieni z placówką radni – Anna Gabarska i Jacek Kasprzyk oraz szefowie instytucji wychowawczych, m.in. Bogumił Dobosz, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.
– O szkole nr 53 w Częstochowie można powiedzieć tylko tyle i aż tyle, że jest szkołą autorską pani dyrektor Krystyny Panienkowskiej. Jej osiemnastoletnie dzieło tworzenia i dyrektorowania szkole kontynuuje z powodzeniem, od roku szkolnego 2005/ 2006, dyrektor Wanda Szymczyk. Nauczyciele pań dyrektor: Krystyny Panienkowskiej i Wandy Szymczyk jako pedagodzy potrafią wszystko; mają wybitne osiągnięcia zarówno w pracy z klasami integracyjnymi jak i z uczniami wybitnie zdolnymi. Sama zaś szkoła „53” spełnia w życiu dzielnicy Wrzosowiak i całej Częstochowy rolę nie do przecenienia – instytucji o wyrazistych celach i cechach kulturowego oddziaływania i budowania więzi społecznych – powiedział poseł Szymon Giżyński. Poseł Giżyński złożył również, na ręce pani dyrektor Krystyny Panienkowskiej, bardzo osobiste podziękowania za „trud wychowania i nauczania” swoich dwóch synów, absolwentów „pięćdziesiątej trzeciej”.
Miłym akcentem uroczystości, było uhonorowanie pracowników, zatrudnionych od początku istnienia szkoły. Dyplomy uznania z rąk dyrektor Wandy Szymczyk oraz posłanki Jadwigi Wiśniewskiej i posła Szymona Giżyńskiego odebrali: Grażyna Baran, Krystyna Belzyt, Ewa Budzik, Krystyna Jachura, Krystyna Kosiorek, Małgorzata Kalinowska, Bogusława Kapica, Jolanta Sadzińska-Świech, Anna Socha, Ewa Szczerbak, Anna Thol, Elżbieta Wodzyńska-Mazoń i Teresa Zatoń.
Szkoła ma duże tradycje w pracy integracyjnej, a w swoim dorobku liczne tytuły, certyfikaty i wyróżnienia. Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć pracowników i uczniów palcówki. Jest ogromny – jego multimedialna prezentacja trwała blisko godzinę. A jak wiele odkrywa się talentów w tej szkole pokazał występ artystyczny wychowanków, w którym każda klasa przygotowała swój mały akcent. Nad całym jego przebiegiem czuwała Anna Thol.
– W naszej tradycji jubileusze są najważniejszymi uroczystościami. Na ten pracowaliśmy na pełnych obrotach przez dwa lata. Dla mnie najważniejsze jest to, że widać było zaangażowanie i uczniów, i nauczycieli. Wszyscy docenili powagę jubileuszu, a jednocześnie również dobrze się bawili. Cieszę się z rozwoju szkoły i uczniów na różnych polach, stałej współpracy z zagranicą. Filarem działalności naszej szkoły są klasy integracyjne. Ten program ciągle rozwijamy i udoskonalany. Obecnie mamy siedem takich klas, w których uczy się 22 dzieci niepełnosprawnych. I tu muszę podkreślić rolę nauczycieli ich poświęcenie i uwrażliwienie społeczne – mówi dyrektor Wanda Szymczyk. Tradycją szkoły jest również wychowanie empatyczne. – To ważne zadanie dla nauczycieli, uczniów i rodziców. Jeżeli dziecko na etapie szkoły podstawowej będzie rozumiało potrzeby innych, nauczy się wrażliwości altruistycznej, to wyrośnie z niego mądry i dobry człowiek – dodaje dyr. Szymczyk.
Do tej pory mury szkoły opuściło 3470 absolwentów. Aktualnie placówka czeka na rozstrzygnięcie wniosku złożonego w Urzędzie Marszałkowskim, na budowę potrzebnego kompleksu boisk. Marzeń jest trochę więcej, ale jak podkreśla dyr. Szymczyk Szkole problemy się uda rozwiązać, jeśli współpraca będzie wyglądała tak jak dotychczas. – Dla mnie najważniejsze jest to, żeby ludzie którzy tu pracują mieli w sobie nieustająca energię, by się tu dobrze dzieciom uczyło, a pedagogom pracowało. By nauczyciele mieli do mnie zaufanie, wiedzieli że to co robię to robię dla nich. By czuli się tu dobrze i chcieli być – konkluduje dyr. Szymczyk.
UG