Rocznica Stanu Wojennego
Tegoroczne uroczystości 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego będą miały w Częstochowie szczególny charakter. Obok weteranów ruchu solidarnościowego staną przedstawiciele młodego pokolenia. Specjalny koncert z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, barda “Solidarności”, zagra częstochowski zespół Habakuk
– Pamięć o stanie wojennym pozwala pełniej docenić wartość obecnego systemu demokratycznego. Wolność i niepodległość współczesnej Polski jest bezpośrednim efektem oporu społecznego, którego nie stłumiła ani przemoc ZOMO ani podstępne działania SB – podkreślił podczas konferencji prasowej w OPK “Gaude Mater” Jarosław Kapsa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta, również działacz “Solidarności”.
13. grudnia 1981 r. w momencie wprowadzenia stanu wojennego Polskę ogarnęła z jednej strony przemoc i terror ówczesnej władzy, z drugiej strach i ból działaczy “Solidarności” i ich rodzin, gnębionych przez system komunistyczny PRL. – Internowanie kilkunastu tysięcy osób, aresztowanie i skazanie na więzienia kolejnych tysięcy działaczy; delegalizacja związków zawodowych, stowarzyszeń, organizacji społecznych miały zniszczyć społeczne dążenia do wolności i niepodległości. Początkiem stanu wojennego były brutalnie stłumione strajki; w tym zbrodnia popełniona w kopalni “Wujek” w Katowicach – mówi Jarosław Kapsa.
Samorząd miasta Częstochowy w zeszłym roku był współorganizatorem wielu imprez poświęconych 25-leciu Porozumień Gdańskich. Wspólnie z ZR NSZZ “Solidarność” stał się fundatorem pomnika poświęconego męczennikowi “Solidarności” ks. Jerzemu Popiełuszce. Były także wystawy muzealne, koncerty, sesje naukowe i inne imprezy rocznicowe. Również w tym roku miasto zamierza włączyć się w organizacje imprez poświęconych rocznicy stanu wojennego. Wspólnie z działaczami “Solidarności” przygotowano program obchodów 25-lecia wprowadzenia stanu wojennego.
– Dla tych, co przeżyli stan wojenny, to bolesna rocznica. Mało kto chce mówić o tym czasie, wiele osób chciałoby zapomnieć, bo rodziny przeżyły wiele cierpienia i bólu – mówi Anna Rakocz, działaczka solidarności, kilkakrotnie internowana, obecnie członkini Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Częstochowie. Aleksander Przygodziński, były przewodniczący NSZZ “Solidarność” i Katarzyna Grohman, ze Stowarzyszenia WIR zauważyli potrzebę zwiększenia informacji o historii stanu wojennego. – Młodzież ze zdumieniem i z niedowierzaniem słucha opowieści o tamtych czasach. W szkole zbyt mało się o tym mówi, bagatelizuje się najnowszą polską historię. W podręcznikach brakuje wiedzy na ten temat. Wkrótce, gdy my odejdziemy, nikt nie będzie pamiętał tego co wówczas się działo – mówił Aleksander Przygodziński.
Tym bardziej cenne są działania zmierzające do upamiętnienia tych trudnych dla Polski i Polaków czasów. Wśród propozycji tegorocznych obchodów nowatorskim pomysłem jest koncert zespołu Habakuk (14. grudnia), który wykona piosenki Jacka Kaczmarskiego, ze swojej ostatniej płyty. Usłyszymy w nowej aranżacji m.in. “Mury”, “Konfesjonał”, “Pijak”, “Nocny song”, “Arkę Noego”, “Źródło”. Koncert stanie się więc pomostem między ludźmi 25 lat temu działającymi w opozycji, a młodym pokoleniem znającymi owe wydarzenia tylko z opowiadań.
Dzień wcześniej Habakuk zagra na koncercie rocznicowym we Wrocławiu, obok Lecha Janerki i zespołu Raz, Dwa, Trzy. We Wrocławiu organizowane są w dniach 12.-13. grudnia centralne obchody rocznicy 25-lecia stanu wojennego. Udział w nich zapowiedział Prezydent RP Lech Kaczyński.
Trzej muzycy zespołu Habakuk, lider Wojciech Turbiasz, Krzysztof Niedźwiedzki i Jaromir Puszek podczas konferencji opowiadali o swoim projekcie artystycznym. – Pomysł należy do Pawła Potoroczyna z Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Planował on aranżacje piosenek Jacka Kaczmarskiego w stylu akceptowanym przez młode pokolenie. Wybrał nas. Nagraliśmy “Mury” w dwóch wersjach. Tradycyjnej z muzyką katalońskiego barda oraz w wersji z muzyką Boba Marleya ze znanego utworu ” Stand Up”. I od tego zaczął się projekt by nagrać płytę – mówił Wojciech Turbiasz . Podkreślił także, że muzyka Kaczmarskiego łączy pokolenia, jest równie żywo odbierana teraz jak i 25 lat temu. W nagraniu płyty, oprócz zespołu Habakuk, uczestniczyli zaproszeni goście m. in. córka Jacka Patrycja Kaczmarska, Muniek Staszczyk, Mateusz Pospieszalski, “Ziut” Gralak, Piotr “Jackson” Wolski.
Pomysł koncertu został bardzo dobrze przyjęty przez obecnych na konferencji przedstawicieli opozycji. Aleksander Przygodziński wspominał dwa koncerty Jacka Kaczmarskiego, w Gdańsku i w Katowicach w 1981 r. Mówił, że w więzieniu śpiewano z pamięci jego piosenki.
URSZULA GIŻYŃSKA
Wstępny ich kalendarz zawiera m. in.:
* sesję popularno-historyczną dla młodzieży w formie dialogu dwóch uczestników działań opozycji lat 80., reprezentujących różne doświadczenia i środowiska (12. grudnia)
* wystawę o stanie wojennym (12.-18. grudnia)
* wmurowanie tablicy pamiątkowej poświęconej 13. grudnia 1981 r na budynku dawnej siedziby ZR NSZZ “Solidarność” (13. grudnia)
* przemarsz “Solidarności” i Msza święta (godz. 15.30) w Sanktuarium Jasnogórskim (13. grudnia)
* spotkanie “Solidarności” w siedzibie Zarządu Regionu (13. grudnia)
* koncert dla opozycji “solidarnościowej”, wystąpi zespół Habakuk z prezentacją nowej płyty, na której są piosenki Jacka Kaczmarskiego w wersji reggae ( 14. grudnia).
UG