Profesor Janusz Hereźniak przedstawił, 30 marca, 2009 roku, na forum Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego, wykład: „Z historii ponad 10 lat starań o utworzenie Jurajskiego Parku Narodowego”.
Profesor Janusz Hereźniak to wybitna i barwna postać. Botanik, uczony Uniwersytetu Łódzkiego, artysta fotografik. Od kilkunastu lat, niestrudzenie, walczy o utworzenie na częstochowskiej Jurze, na terenach gmin Janów i Olsztyn – Parku Narodowego.
Profesor Hereźniak wspominał lepsze i gorsze czasy w bojach o JPN; zasłużonych dla tej idei – niepomiernie chwalił; przeciwników zaś – nie ganił, lecz próbował reedukować.
Osobny passus poświęcił profesor Hereźniak Zespołowi Studialnemu w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach ds. utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego, który powstał w 2006 roku i działa do dzisiaj. Jego pierwszym szefem był ówczesny I Wicewojewoda Śląski, Artur Warzocha. Sam zaś zespół studialny ds. JPN został wymyślony i powołany z inicjatywy częstochowskiego posła PiS, Szymona Giżyńskiego.
Poseł Szymon Giżyński, niejako idąc za ciosem, przedstawił podczas spotkania w Częstochowskim Towarzystwie Naukowym pomysł, by starania o utworzenie Parku przenieść o stopień wyżej: ze szczebla wojewódzkiego – katowickiego na szczebel centralny – warszawski, czyli powołać zespół studialny ds. utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego – tym razem przy ministrze ochrony środowiska. Z taką inicjatywą powinni, zdaniem Giżyńskiego, niezwłocznie wystąpić – wszyscy parlamentarzyści z Okręgu częstochowskiego.
Pomysł posła Giżyńskiego uzyskał podczas obrad Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego – gremialne poparcie, szczególnie silnie wyeksponowane w głosach: profesora Janusza Hereźniaka; prezesa CzTN, profesora Mariana Głowackiego i dyrektora Instytutu Historii w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, dr Marcelego Antoniewicza.
/r./