- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Biblijna mądrość

Pomysłodawcą „biblijnych zmagań”, zachęcających młodych do zgłębiania mądrości Pisma Świętego, był Sławomir Józefiak, sekretarz Zarządu Głównego Civitas Christiana. Po 11 latach konkurs stał się jednym z najbardziej znaczących w kraju – o jego randze świadczy patronat honorowy Prymasa Polski oraz prestiżowe nagrody, między innymi indeksy na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Wydział Teologiczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Rokrocznie do konkursu staje około 20 tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież rywalizuje najpierw w etapie szkolnym, później diecezjalnym i ogólnopolskim. W tym roku z archidiecezji częstochowskiej w pierwszym etapie uczestniczyło ponad siedmiuset uczniów z 44 placówek, w tym z 16. z Częstochowy. W auli Wyższego Seminarium Duchownego nominację do etapu krajowego w rozgrywce diecezjalnej walczyło ponad 130 uczestników. Jury i obserwatorów zaskoczył wysoki poziom wiedzy uczniów.
– Pytania przygotowują bibliści z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Są bardzo szczegółowe. Tym bardziej cieszy dobry występ naszej młodzieży – podkreśla Czesław Janiszewski, przewodniczący Stowarzyszenia.
Po emocjonującym pojedynku pierwsze miejsce zajęła Monika Łebek z IX LO im. C. K. Norwida, druga była Angelika Kałuska z II LO w Radomsku, trzecia – Iwona Urbańczyk również z „Norwida”. Ta trójka dziewcząt będzie reprezentować naszą archidiecezję w czerwcu na finale ogólnopolskim w Warszawie. Równie dobrze zaprezentowała się pozostała czwórka finalistów – Katarzyna Szczerbiak, Dominik Borkowski, Magdalena Zdunek i Mateusz Nowak.
Wszyscy laureaci otrzymali wspaniałe nagrody, które ufundowali: Urząd Miasta Częstochowy, parlamentarzyści – Halina Rozpondek (PO), z PiS-u Jadwiga Wiśniewska i Szymon Giżyński oraz firmy – „President”, Częstochowskie Wodociągi, Częstochowska Oczyszczalnia Ścieków „Warta”, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Swój obraz tradycyjnie wręczyła również malarka Anna Przewłocka.
– Biblia powinna znaleźć się na liście lektur ponadobowiązkowych. Dobrze, gdy ta księga mądrości wiedzy towarzyszy młodym u zarania ich wyborów życiowych – powiedział reprezentujący posła Szymona Giżyńskiego Eugeniusz Uchyła, wręczając podarunek Mateuszowi Nowakowi, który wykazał się nie tylko solidną wiedzą, ale i eleganckim ubiorem.
UG

Monika Łebek, laureatka pierwszego miejsca
Zaimponowałaś swoją wiedzą. Jak długo przygotowywałaś się do konkursu?
– Przez ostatnie dwa tygodnie, przy czym w momencie, gdy zaczął się konkurs, Pięcioksiąg czytałam pierwszy raz. Wiele pomogła mi mama, która mnie odpytywała.
Zwycięstwa w konkursie biblijnym stają się tradycją Twojej rodzinny. Dwa lata temu Twój brat odniósł podobny sukces.
– Tak był również pierwszy w etapie diecezjalnym. W finale ogólnopolskim zajął 18 miejsce.
A jak oceniasz swoje siły, czy liczysz na lepszy wynik niż brat?
– Na razie nie myślę o tym. Cieszę się obecnym wynikiem. To dla mnie wielka radość.

UG

O krótki komentarz poprosiliśmy jurora ks. dr. Jacka Molkę biblistę, redaktora Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który patronował konkursowi
Poziom wiedzy tegorocznych uczestników był imponujący, a przecież zgłębić tak trudny temat, jakim jest Biblia to niełatwa sztuka.
– Tym bardziej trzeba docenić tę młodzież, zwłaszcza że nikt jej nie zmuszał do uczestnictwa w konkursie. Pytania były bardzo trudne, sam byłem pod wrażeniem zasobu wiadomości uczestników.

Konkurs ma zachęcać młodych do czytania Pisma Świętego, ale czy to jedyny cel konkursu?
– Popularyzacja wiedzy biblijnej to jedno, ale nadrzędne jest rozbudzenie w młodym człowieku rozmiłowania w lekturze Pisma Świętego, które pogłębi jego relację z Bogiem.

Jako członek jury obserwuje Ksiądz kolejne edycje konkursu. Czy zauważa się jego rozwój?
– Rokrocznie młodzież jest coraz lepiej przygotowana, ale i coraz liczniej uczestniczy w konkursie. To budzi optymizm. Zachętą są zapewne i nagrody, również coraz bogatsze. Zaangażowanie posłów, senatorów, władz miasta, szefów firm miejskich i prywatnych dodaje prestiżu konkursowi. Z rozmachem przygotowywany jest też wielki finał w Warszawie. Dwa lata temu przedstawiciel naszej archidiecezji zajął w nim wysokie miejsce. W tym roku przed zmaganiami w stolicy finaliści odbędą dwudniowe warsztaty w Olsztynie i Częstochowie pod auspicjami Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

UG

Podziel się: