Historia firmy Balton sięga roku 1980. Wtedy została założona w Polsce spółka córka francuskiej firmy BALT -producenta bardzo precyzyjnych kateterów i stentów. Korzystając z technologii francuskiej Balton stworzył dużą gamę produktów dla różnych gałęzi medycyny. Obecnie firma jest całkowicie polskim podmiotem.
Aktualnie Balton to 20 tys. m. kw. przestrzeni produkcyjnej , w tym spełniającej najostrzejsze wymogi czystości, w trzech zakładach w Polsce i ponad 500 pracowników w tym 40 inżynierów.
Firma jest producentem najwyższej klasy wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego używanego w anestezjologii, chirurgii, urologii, ginekologii, dializ, kardiologii i radiologii. Wymienić można:
• zestawy epiduralne – do znieczuleń zewnątrz oponowych podczas operacji
• zestawy do kaniulacji dużych naczyń
• katetery do embolektomii i trombektomii – do usuwania zatorów i skrzeplin z naczyń krwionośnych
• stenty wieńcowe, najczęściej bezpośrednio ratujące życie po zawałach
• zestawy do nefrostomii, cystostomii katetery do dializy nerek
• zestawy do szynowania (udrożnienia) moczowodów
• zestawy ginekologiczne (m.in. do diagnostyki, inseminacji wewnątrzmacicznej, do transferu zarodka)
• zestaw flebologiczny do małoinwazyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych
Produkty Baltonu używane są w ok. 90 krajach świata na wszystkich kontynentach. Ponad połowa produkcji trafia na export.
Balton dysponuje najnowocześniejszymi surowcami i sprzętem do produkcji, posiada własne laboratoria i działy badawczo – rozwojowe. Nowoczesne i innowacyjne wyroby medyczne firmy Balton są przedmiotem licznych artykułów naukowych na całym świecie. Firma stale wprowadza nowe patenty i w oparciu o nie rozwija produkcję. Wśród wyrobów Baltonu warto wyróżnić niklowo – tytanowy stent Jaguar unikalny w skali światowej o kosmicznej odporności (wytrzymuje 20 mln odkształceń) oraz stent Luc Chopin – pierwszy na świecie stent z polimerem biodergadowalnym. Po ośmiu tygodniach osnowa z polimeru rozkłada się w organizmie do wody i dwutlenku węgla, czyli substancji neutralnych dla organizmu dla człowieka.
Materiał przygotowany przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”, towarzyszący XIV Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, wrzesień 2015 r.
r